CODEXIS® Přihlaste se ke svému účtu
CODEXIS® ... 227/2015 Sb. Vyhláška o náležitostech bezpečnostní dokumentace a rozsahu informací poskytovaných zpracovateli posudku Část II. - Operativní část

Část II. - Operativní část

227/2015 Sb. Vyhláška o náležitostech bezpečnostní dokumentace a rozsahu informací poskytovaných zpracovateli posudku

Část II.

Operativní část

1. Popis jednotlivých scénářů možných havárií a jejich řešení.

1.1. Scénáře jednotlivých havárií vycházejí z analýz rizik a odhadů následků případné havárie, obsahují výčet možností ochranných opatření (zábran rozvoje havárie) v systému a využívají poznatků z dříve proběhlých havárií.

1.2. Scénář jednotlivé havárie, popřípadě skupiny scénářů havárií s podobnou charakteristikou, popisující vývoje možné havárie, včetně předpokládaných činností jednotlivých osob a obsahující:

a) předpokládaný průběh a podmínky ovlivňující vznik a průběh havárie,

b) možné následně vyvolané havárie (domino efekt), včetně havárií, které svými následky mohou přesáhnout hranice objektu užívaného provozovatelem,

c) charakteristiku následků na životy a zdraví lidí a zvířat (zaměstnanci, okolní obyvatelstvo), životní prostředí a majetek uvnitř i vně objektu,

d) postup likvidace havárie, včetně použitých prostředků k likvidaci havárie,

e) popis úkolů jednotlivých organizačních útvarů a zásahových složek provozovatele a osob při likvidaci havárie.

2. Bezpečnostní opatření a prostředky likvidace

2.1. Bezpečnostní opatření k zastavení rozvoje, včetně popisu technických zařízení a opatření připravených k použití při zastavení havarijní sekvence před koncem scénáře havárie, jako jsou skrápěcí systémy (sprinklery) a zachycovací zařízení v okolí zásobníků.

2.2. Síly a prostředky k likvidaci havárie:

a) vlastní síly a prostředky, jejich název, místa dislokace, charakteristika, odpovědnost za nasazení, úkoly při likvidaci následků havárie,

b) síly a prostředky, které mohou být poskytnuty ze zdrojů jiných než provozovatele v případě vzniku havárie, nároky na požadovanou pomoc, složky určené k výpomoci a způsob jejich zajištění, způsob povolání složek určených k výpomoci a jejich zapojení do likvidace, způsoby velení a odpovědnost za nasazení složek.

2.3. Vyrozumění o havárii a předávání informací:

a) systém předání informace v průběhu havárie základním složkám integrovaného záchranného systému a osobám určeným k likvidaci havárie u provozovatele,

b) způsob a forma povolání složek integrovaného záchranného systému a dalších předurčených havarijních služeb,

c) činnost operačních středisek složek integrovaného záchranného systému, včetně postupu a určení odpovědnosti při podávání informací veřejnosti,

d) podávání informací o havárii sdělovacím prostředkům a veřejnosti,

e) způsoby předání prvotní informace o havárii příslušnému krajskému úřadu, dotčeným orgánům veřejné správy podle jiného právního předpisu 4), dotčeným obcím a určeným osobám.

2.4. Řízení zásahu při likvidaci havárie, včetně kompetence k řízení zásahu, předávání řízení zásahu, předávání informací o průběhu zásahu.

2.5. Spojení, včetně rádiového, telefonního a náhradního spojení.

2.6. Monitoring vzniku, průběhu a následků havárie, včetně jeho umístění, způsobu provozování, vyhodnocování a využívání monitoringu pro potřeby varování jako je informace o meteorologické situaci a znečištění ovzduší.

2.7. Havarijní informační systém vytvořený provozovatelem, způsob provozování a jeho využití po havárii.

2.8. Způsob asanace daného typu havárie, odpovědnost za provedení a dozor nad asanačními činnostmi.

3. Plány konkrétních činností

Tato položka obsahuje monotematické plány činností s přímou návazností na scénáře havárií, které tvoří relativně autonomní plány, jež jsou přílohovou částí vnitřního havarijního plánu.

Jedná se zejména o

1. Traumatologický plán

a) se stanovením systému a organizace zabezpečení opatření k zajištění první pomoci, včetně profylaktik, a zajištění přednemocniční neodkladné zdravotní péče postiženým osobám,

b) s uvedením vlastních možností zajištění zdravotní péče a výčtem dostupných poskytovatelů akutní lůžkové péče,

c) s uvedením systému zajištění vhodných profylaktik, jejich podávání a zajištění jejich obměny,

d) s uvedením základů poskytování první pomoci při zasažení osob nebezpečnou látkou.

2. Plány varování zaměstnanců, včetně uvedení výčtu prostředků a způsobů varování, varovný signál a jeho význam, předání informací o nutné činnosti, způsoby informování o ukončení ohrožení, odpovědnost za funkci a reálné využití varovného systému.

3. Plány individuální ochrany uvádějící výčet osobních ochranných pracovních prostředků, místa jejich uskladnění, systém jejich výdeje a shromažďování použitých prostředků.

4. Plány evakuace a ukrytí osob, jsou-li zpracovány, zásady provádění evakuace, předpokládané počty evakuovaných, zabezpečení evakuace, evakuační trasy, řízení evakuace, zásady ochrany jednotlivce nebo skupiny osob, resp. zaměstnanců, přehled krytů a jejich určení v areálu provozovatele, odpovědnost za ochranu a reálné fungování systému ochrany osob.

------------------------------------------------------------------

4) Zákon č. 239/2000 Sb., o integrovaném záchranném systému a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů.