§ 236.
(1) Finanční úřad II. stolice jmenuje pro svůj obvod do daňových komisí na 3 léta:
a) jednu část členů (náhradníků) a podle toho, čítá-li daňová komise buď až 11 členů nebo více než 11 členů, ještě o jednoho, pokud se týče o dva členy (náhradníky) více z osob, které mu na každé období po třech na každého člena (náhradníka) navrhnou zemědělské rady (v zemi Podkarpatoruské až do zřízení zemědělské rady zemědělský referát civilní správy) z poplatníků daně důchodové a obchodní a živnostenské komory (obchodné a priemyselné komory) z poplatníků jak daně důchodové tak i všeobecné daně výdělkové a pokud možno i daně domovní; kolik míst té oné korporaci připadá, určí na toto období s konečnou platností finanční úřad II. stolice, vyslechna návrhy těchto korporací, dojdou-li včas (odstavec 3, věta 1) a hledě k ustanovení odstavce 4, č. 3;
b) druhou stejnou část členů (náhradníků), avšak nehledě k výše zmíněnému jednomu, pokud se týče dvěma členům (náhradníkům), bez návrhů v prvé větě odstavce 1, písm. a) zmíněných.
(2) Co jest v dalším řečeno o členech, platí též, pokud zákon jinak neustanovuje, o náhradnících.
(3) Návrhy nutno podati do neprodlužitelné, aspoň 3měsíční lhůty, kterou stanoví finanční úřad II. stolice. Pokud lhůta ku podání návrhů (odstavec 1, písm. a), věta 1) stanovená nebude dodržena nebo pokud ten onen návrh (odstavec 1, písm. a), věta 1) odporuje ustanovením odstavce 1 a odstavce 4, č. 1 a 2, vyzve finanční úřad II. stolice k doplnění návrhu nebo k podání návrhů nových a to se lhůtou měsíční. Nebude-li tato lhůta dodržena nebo bude-li návrh opětně odporovati ustanovení odstavců 1 a 4, č. 1 a 2, není finanční úřad II. stolice návrhy vázán.
(4) Při jmenování nutno dbáti těchto zásad:
1. Jmenováni mohou býti pouze svéprávní poplatníci všeobecné daně výdělkové nebo daně důchodové nebo obou daní, kteří jsou příslušníky republiky Československé, více než třicetiletí a nebyli odsouzeni pro trestný čin, při němž byla vyslovena ztráta volebního práva do obcí.
2. Poplatníci, kteří se dopustili trestního činu, uvedeného v §§ 185, 186, 187 nebo 188 tohoto zákona, mohou býti jmenováni teprve, když od pravoplatnosti nálezu prošlo 5 let.
3. Hlavní prameny důchodu buďtež, pokud se vyskytují v daňovém okresu, v daňové komisi přiměřeně zastoupeny. Nejméně dva členové komise musí platiti vedle daně důchodové také všeobecnou daň výdělkovou.
4. V daňových komisích s nejmenším počtem členů nesmí býti mimo předsedajícího více nežli jeden člen ze stavu aktivních státních úředníků, v daňových komisích s větším počtem členů nejvýše dva. Toto ustanovení se nevztahuje na předsedu daňové komise (jeho zástupce).
(5) Členové daňových komisí mohou býti odvoláni, členové podle odstavce 1, písm. a) jmenovaní však jen tehdy, nevyhovují-li podmínkám odstavce 4, č. 1 nebo 2 anebo neplní-li řádně svých povinností podle § 195, odst. 2.
(6) Jmenování na místo členů (náhradníků) předčasně vystouplých nebo odvolaných platí na zbytek funkčního období (odstavec 1) a děje se podle týchž zásad, jako při prvním jmenování.