CODEXIS® Přihlaste se ke svému účtu
CODEXIS® ... 223/1992 Sb. Nařízení vlády České a Slovenské Federativní republiky, kterým se provádí zákon č. 143/1992 Sb., o platu a odměně za pracovní pohotovost v rozpočtových a v některých dalších organizacích a orgánech § 3 - Platové tarify a jejich stupnice

§ 3 - Platové tarify a jejich stupnice

223/1992 Sb. Nařízení vlády České a Slovenské Federativní republiky, kterým se provádí zákon č. 143/1992 Sb., o platu a odměně za pracovní pohotovost v rozpočtových a v některých dalších organizacích a orgánech

§ 3

Platové tarify a jejich stupnice

(1) Zaměstnavatel uplatní pro stanovení platu z platového tarifu (dále jen "tarifní plat") platové tarify s platovými stupni nebo platové tarify s rozpětím; stupnice platových tarifů jsou uvedeny v příloze č. 2. Pro zaměstnance Federální bezpečnostní informační služby, zaměstnance ochranné služby a služby rychlého nasazení ve Federálním policejním sboru a zvláštních služeb v ozbrojených silách může vláda České a Slovenské Federativní Republiky stanovit horní hranici platového tarifu odchylně.

(2) Při uplatnění platových tarifů s platovými stupni přísluší zaměstnanci tarifní plat odpovídající platové třídě a platovému stupni podle délky dosažené odborné praxe, a to od prvního dne kalendářního měsíce následujícího po dni, k němuž dosáhl požadované doby odborné praxe; jestliže tento den připadl na první den kalendářního měsíce, přísluší tarifní plat ve vyšším platovém stupni již od tohoto dne.

(3) Při uplatnění platových tarifů s rozpětím přísluší zaměstnanci tarifní plat v rozpětí příslušné platové třídy přiznaný v závislosti na plnění kvalifikačních předpokladů a požadavků, délce dosažené odborné praxe a na dosahovaných výsledcích práce.

(4) Zaměstnanci, pro kterého je podle zvláštního zákona uplatněno omezení výkonu jiné výdělečné činnosti, se zvyšuje jeho platový tarif stanovený podle odstavce 2 nebo 3 o 25 % horní hranice rozpětí příslušné platové třídy; zvýšení se zaokrouhluje na desetikoruny směrem nahoru.

(5) Do doby odborné praxe se zaměstnanci započítá doba

a) zaměstnání v pracovním poměru nebo v obdobném pracovním vztahu v oboru odpovídajícím sjednanému druhu práce nebo ve služebním poměru,

b) výkonu vojenské základní (náhradní) a další služby a civilní služby, 1)

c) mateřské a další mateřské dovolené, 2) nejvýše však v rozsahu šesti let,

d) hodnocená jako doba zaměstnání pro účely důchodového zabezpečení podle zákonů o soudní a mimosoudní rehabilitaci. 3)

(6) Jiné doby zaměstnání nebo výkonu činnosti lze do doby odborné praxe započítat podle míry využití teoretických znalostí a praktických dovedností získaných v příbuzném nebo jiném oboru činnosti pro vykonávanou práci a funkci, nejvýše však v rozsahu dvou třetin.

(7) Bližší podmínky pro uplatnění platových tarifů s platovými stupni nebo platových tarifů s rozpětím a pro zápočet odborné praxe stanoví zaměstnavatel ve vnitřním platovém předpisu.