XXIV.1.4 Informace o zkoušené látce
Pro stanovení rychlosti transformace lze použít jak látky neznačené radioisotopy, tak značené látky, přičemž značené materiály jsou upřednostňovány. Značený materiál je nezbytný pro studium způsobu transformace a pro stanovení látkové bilance. Doporučuje se značení isotopem
14
C,
avšak užitečné mohou být i jiné isotopy, např.
13 15 3 32
C, N, H, P.
Značena by měla být pokud možno nejstabilnější část (části) molekuly. Pokud například látka obsahuje kruh, je třeba tento kruh označit; pokud látka obsahuje dva nebo více kruhů, může být nezbytné provést samostatné studie za účelem stanovení osudu každého z označených kruhů, a získat tak vhodné informace o tvorbě transformačních produktů. Chemická a/nebo radiochemická čistota látky by měla být alespoň 95 %.
Před provedením zkoušky by měly být k dispozici tyto informace o látce:
a) rozpustnost ve vodě (metoda A.6);
b) rozpustnost v organických rozpouštědlech;
c) tlak par (metoda A.4) a Henryho konstanta;
d) rozdělovací koeficient n-oktanol/voda (metoda A.8);
e) adsorpční koeficient (podle potřeby
K , K nebo K )
d f oc
(metoda C.18);
f) hydrolýza (metoda C.7);
g) disociační konstanta
(pK )
a
[směrnice OECD 112] (viz literatura 13);
h) chemická struktura zkoušené látky a případně poloha značícího nuklidu.
Poznámka: Ve zprávě se uvede teplota, při které byla měření prováděna.
Mezi další užitečné informace patří údaje o toxicitě zkoušené látky pro půdní mikroorganismy, údaje o snadné nebo vlastní biologické rozložitelnosti a údaje o aerobní a anaerobní transformaci v půdě.
K dispozici by měly být analytické metody (včetně extrakčních a izolačních metod) pro kvantitativní stanovení a identifikaci zkoušené látky a jejích transformačních produktů ve vodě a sedimentu (viz oddíl 1.7.2).