XXIII.1.5 Informace o zkoušené látce
Pro stanovení rychlosti transformace lze použít jak látky neznačené radioisotopy, tak značené látky. Značený materiál je nezbytný pro studium způsobu transformace a pro stanovení látkové bilance. Doporučuje se značení isotopem
14
C,
avšak užitečné mohou být i jiné isotopy, např.
13 15 3 32
C, N, H, P.
Značena by měla být pokud možno nejstabilnější část (nejstabilnější části) molekuly. Pokud například zkoušená látka obsahuje jeden aromatický kruh, je třeba, aby byl tento kruh označen. Pokud zkoušená látka obsahuje dva nebo více kruhů, může být nezbytné provést samostatné studie s cílem podchytit zbytky každého z kruhů, a získat tak vhodné informace o tvorbě transformačních produktů.). Čistota látky by měla být alespoň 95 %.
Před provedením zkoušky na aerobní a anaerobní transformaci v půdě by měly být k dispozici alespoň tyto informace o látce:
a) rozpustnost ve vodě (metoda A.6)
b) rozpustnost v organických rozpouštědlech;
c) tlak par (metoda A.4) a Henryho konstanta;
d) rozdělovací koeficient n-oktanol/voda (metoda A.8);
e) chemická stabilita v temnu (hydrolýza) (metoda C.7);
f)
pK ,
a
pokud u molekuly nastává protonace nebo deprotonace [směrnice OECD 112 ] (viz literatura 16).
Mezi další užitečné informace patří údaje o toxicitě zkoušené látky pro půdní mikroorganismy [zkušební metody C.21 a C.22] (viz literatura 16).
K dispozici by měly být analytické metody (včetně extrakčních a izolačních metod) pro kvantitativní stanovení a identifikaci zkoušené látky a jejích transformačních produktů.