§ 30
Zápisy
(1) Okolnosti, které mohou zakládat majetkovou odpovědnost dopravce a přepravců, se zjišťují zpravidla zápisem, který je podkladem pro uplatnění práv. Zápis sepisuje dopravce podle skutečností, které zjistil.
(2) Zjistí-li dopravce ztrátu nebo poškození nebo okolnosti tomu nasvědčující, nebo zjistí-li to při odběru příjemce, je dopravce povinen zjistit stav zásilky a sepsat zápis.
(3) Zápis potvrdí svým podpisem příjemce i osoby, které se účastnili jeho sepsání. Nesouhlasí-li příjemce s obsahem zápisu, je povinen v něm uvést, s kterým údajem nesouhlasí a z jakého důvodu.
(4) Zjistí-li příjemce při odběru zásilky zjevnou porušenost nebo neúplnost zásilky nebo okolnosti tomu nasvědčující, je povinen požádat dopravce nejpozději při odběru zásilky o zjištění jejího stavu a popřípadě o sepsání zápisu. Příjemce je v takovém případě oprávněn odmítnout odběr zásilky, dokud dopravce nevyhoví jeho žádosti; nemůže-li dopravce zjistit přesný stav zásilky a sepsat příslušný zápis ihned při jejím výdeji, sepíše zaměstnanec dopravce vydávající takovou zásilku o závadě hlášenku, jejíž průpis vydá příjemci. Stav zásilky zjistí a příslušný zápis sepíše dopravce dodatečně. V takovém případě je příjemce povinen ponechat zásilku v nezměněném stavu až do příchodu zaměstnance dopravce oprávněného k sepsání zápisu.
(5) Dopravce vydá přepravci zdarma průpis zápisu. Průpis zápisu na ztrátu celé zásilky vydá dopravce příjemci na jeho žádost po 30 dnech po uplynutí dodací lhůty a u zboží snadno zkazitelného po 5 dnech po uplynutí dodací lhůty.