§ 16
Plnění povinností vyplývajících z předpisů celních a předpisů jiných orgánů státní správy
(1) Za řádné a včasné plnění předpisů celních a předpisů jiných orgánů státní správy (dále jen právní předpisy), které musí být splněny před podejem zásilky k přepravě, odpovídá odesílatel.
(2) Pokud je zásilka na cestě, plní povinnosti stanovené právními předpisy dopravce. Není-li řízení na cestě skončeno do 24 hodin od příchodu zásilky do místa řízení a vzniklo-li zdržení z příčin, které jsou na straně přepravce, vybere dopravce při překročení této lhůty skladištné podle tarifu.
(3) Odesílatel je oprávněn označit v přepravním listu místo, ve kterém mají být právní předpisy splněny. Má právo též navrhnout způsob řízení.
(4) Označí-li odesílatel pro plnění povinností stanovených právními předpisy místo, ve kterém je nelze splnit, nebo předepíše-li takový způsob řízení, které se nemůže provést, učiní dopravce, co uzná pro oprávněného za nejvýhodnější, a zpraví ho co nejrychleji o učiněných opatřeních. Za zdržení zásilky z toho vzniklé počítá dopravce po uplynutí 24. hodin od příchodu zásilky skladištné podle tarifu. Poplatky a hotové výdaje zapíše do přepravní listiny.
(5) V okrsku určení je povinen provést úkony, které jsou uloženy právními předpisy, sám příjemce. Za tím účelem musí příjemce dříve přijmout přepravní listinu a začít s plněním právních předpisů v odběrní lhůtě. Nepřijme-li příjemce přepravní listinu nebo nezačne-li s úkony v této lhůtě, je dopravce oprávněn tyto úkony provést podle odstavce 3 sám. Odběrní lhůta podle § 14 odst. 9 se neprodlužuje z důvodů plnění právních předpisů.
(6) Je-li po vykonané přepravě třeba podle právních předpisů dezinfikovat vozidlo, provede dezinfekci dopravce za poplatek stanovený tarifem, nebo příjemce na požádání dopravce, má-li k tomu potřebné zařízení.
(7) Za výkony plněné dopravcem podle právních předpisů vybírá dopravce poplatky stanovené tarifem.
(8) Dopravce odmítne přijetí zásilky k přepravě, jejíž závěra, předepsaná podle právních předpisů, zejména celních, je poškozena nebo vadná.
(9) Odesílatel je povinen připojit k přepravní listině (mezinárodnímu nákladnímu listu) doklady předepsané právními předpisy před podáním zásilky dopravci k přepravě a zapsat tyto listiny do přepravního listu. Nestanoví-li právní předpisy jinak, smějí se tyto listiny týkat pouze zboží, které je uvedeno v přepravním listu. Nemohou-li být takové listiny připojeny k přepravnímu listu, poněvadž jsou uloženy u dopravce, na celnici nebo u jiného orgánu státní správy, musí být v přepravním listu přesně označeno, kde jsou uloženy.
(10) Dopravce není povinen zkoumat, jsou-li připojené listiny správné, přesné nebo úplné. Zjistí-li však, že listiny chybějí nebo že mají závady, pro které nelze právní předpisy splnit, může dopravce přijetí zásilky k přepravě odmítnout.
(11) Chybějí-li listiny, jsou-li nesprávné, nepřesné nebo neúplné, podá dopravce odesílateli, a je-li třeba, i příjemci zprávu o závadě ihned po jejím zjištění. K urovnání závady se poskytuje lhůta 3 dnů. Tato lhůta počíná uplynutím dne, ve kterém dopravce odeslal výzvu k urovnání. Po jejím uplynutí se počítá skladištné podle tarifu.
(12) Pokud se dopravce nezprostí odpovědnosti podle obecných předpisů, odpovídá za následky ztráty, nepoužití nebo nesprávného použití právních listin, které jsou zapsány v přepravní listině a které ji doprovázejí nebo které mu byly svěřeny. Náhrada škody, kterou by měl platit, nesmí však být nikdy vyšší než náhrada, kterou by byl povinen zaplatit při ztrátě zboží podle tohoto řádu.