2. Počítadla
2.1 Měřicí přístroje musí mít zabudováno počítadlo, které ukazuje naměřený objem v cm3 nebo mm3, v dm3 nebo l nebo m3.
2.2 Má-li počítadlo jeden nebo více prvků, pak ten, jehož stupnice je označena minimálními dílky, se nazývá "první prvek".
2.3 Převod mezi počítadlem a měřicím zařízením musí být spolehlivý, trvanlivý a zprostředkovaný mechanickým spojením nebo zařízením s permanentním magnetem.
2.4 Čtení údajů musí být spolehlivé, snadné a jednoznačné. Jestliže se počítadlo skládá z několika prvků, musí být jako celek konstruováno tak, aby se čtení údajů mohlo provádět prostým srovnáním údajů z různých prvků.
2.5 Maximální kapacita počítadla musí odpovídat hodnotě
n n n
1 x 10 , 2 x 10 nebo 5 x 10
platných jednotek objemu, přičemž n je celé kladné nebo záporné číslo nebo nula.
2.6 Pohyb prvku může být buď spojitý (plynulý) nebo nespojitý (přerušovaný - po skocích).
2.7 Jestliže pohyblivá součást prvku má spojitý pohyb, musí dělení stupnice a nulová značka umožnit určení naměřeného množství pro každou polohu, v níž by se prvek mohl zastavit.
2.8 Hodnota dílků stupnice na prvním prvku musí odpovídat hodnotě
n n n
1 x 10 , 2 x 10 nebo 5 x 10
platných jednotek objemu.
2.9 S výjimkou prvku, který odpovídá maximální kapacitě počítadla, musí jedno otočení prvku odpovídat hodnotě
n
10
platných jednotek objemu, je-li plně viditelné dělení stupnice na tomto prvku.
2.10 Skládá-li se prvek z pevné kruhové stupnice a otáčivého ukazovatele, musí se ukazovatel otáčet ve směru hodinových ruček.
2.11 Na počítadle s několika prvky musí každé otočení pohyblivé části prvků, jejichž stupnice je plně viditelná, odpovídat hodnotě dílku stupnice následujícího prvku.
2.12 Na indikačním zařízení s několika prvky se musí údaj prvku s nespojitým pohybem kromě prvního prvku posouvat o jednu číslici, zatímco předcházející prvky se neposunou o více než jednu desetinu své otočky. Tento pohyb dopředu musí ustat, když předcházející prvek ukazuje nulu.
2.13 Má-li počítadlo několik prvků a je-li v okénkách vidět pouze část stupnice druhého prvku a prvků následujících, pohyb oněch dalších prvků musí být přerušovaný, tak aby v okénku byla vidět celá část příslušného prvku. Pohyb prvního prvku může být spojitý nebo nespojitý.
2.14 Jestliže je údaj udáván číslicemi v přímce a je-li pohyb prvního prvku nespojitý, je přípustné označení jedné nebo více pevných nul napravo od tohoto prvku.
2.15 Jestliže je v okénku vidět pouze část stupnice prvního prvku a jestliže tento prvek má spojitý pohyb, může vzniknout výsledná nejasnost při čtení, která by se měla odstranit. Z tohoto důvodu, a aby se umožnilo čtení interpolací, nesmí mít příslušné okénko souběžně s pohybem stupnice rozměr menší než 1,5násobek vzdálenosti mezi středovými čarami dvou po sobě jdoucích značek dělení stupnice, takže je vždy vidět nejméně dvě značky dělení stupnice, z nichž jedna bude mít číslici. Okénko může být vzhledem k nulové značce asymetrické.
2.16 Značky na stupnicích musí mít stejnou šířku, konstantní po celé délce značky, jež nemá přesahovat čtvrtinu vzdálenosti mezi středovými čarami dvou po sobě jdoucích značek. Značky, které odpovídají hodnotám
n n n
1 x 10 , 2 x 10 nebo 5 x 10
platných jednotek, se mají odlišovat pouze rozdílem ve svých délkách.
2.17 Vzdálenost mezi osami dvou po sobě jdoucích značek dělení stupnice nesmí být menší než 2 milimetry.
2.18 Výška číslic nesmí být menší než 4 milimetry.