§ 46
Hodnosti
(1) Zaměstnanci podniků nosí podle § 93 odst. 1 zákona na náramenících stejnokroje, způsobem obdobným jako příslušníci, toto označení hodnosti
a) praporčické - rotný, rotmistr, nadrotmistr, podpraporčík, praporčík, nadpraporčík
b) důstojnické - podporučík, poručík, nadporučík, kapitán, major, podplukovník
(2) Po vzniku pracovního poměru je zaměstnanec podniku jmenován do hodnosti rotného; jestliže má úplné střední vzdělání, do hodnosti rotmistra, a jestliže má vysokoškolské vzdělání, do hodnosti podporučíka, pokud na funkci, kterou zastává, je důstojnická hodnost plánována. Plánované hodnosti zaměstnanců podniků jsou uvedeny v příloze č. 9, která je součástí této vyhlášky.
(3) Po vzniku pracovního poměru lze zaměstnance podniku jmenovat do vyšší hodnosti, než je uvedeno v odstavci 2, a to až do hodnosti, kterou dosáhl v předchozím pracovním poměru v Hasičském záchranném sboru České republiky, v jednotce hasičského záchranného sboru podniku, ve služebním poměru vojáka z povolání, příslušníka Policie České republiky nebo Vězeňské služby České republiky, jestliže pro funkci, do které má být zařazen, je tato hodnost plánována.
(4) Do hodnosti rotného až kapitána jmenuje a povyšuje zaměstnance podniku příslušný ředitel hasičského záchranného sboru okresu na návrh zaměstnavatele. Do hodnosti majora až podplukovníka jmenuje a povyšuje zaměstnance podniku vrchní požární rada České republiky na návrh zaměstnavatele a se souhlasem ředitele hasičského záchranného sboru okresu.
(5) Zaměstnanec podniku má nárok na povýšení, jestliže
a) vykonává po určenou dobu funkci, pro kterou je stanovena hodnost vyšší,
b) dosahuje dobrých výsledků ve službě,
c) uplynula mu určená doba výsluhy let v hodnosti,
d) splňuje podmínky požadovaného vzdělání nebo mu byl nedostatek tohoto vzdělání prominut.
(6) Doba výkonu funkce, pro kterou je stanovena vyšší hodnost, než kterou zaměstnanec podniku má, činí před povýšením nebo před jmenováním do hodnosti
a) šest měsíců u funkce, pro kterou je stanovena praporčická hodnost,
b) 12 měsíců u funkce, pro kterou je stanovena důstojnická hodnost.
(7) Podmínka dosahování dobrých výsledků ve službě není splněna, pokud zaměstnanec podniku byl zaměstnavatelem v posledních 12 měsících písemně vyzván k odstranění neuspokojivých pracovních výsledků nebo byl zaměstnavatelem v posledních šesti měsících písemně upozorněn na porušení pracovní kázně.
(8) Doba výsluhy let v hodnosti činí
a) u praporčických hodností
1. rotný - jeden rok,
2. rotmistr - dva roky,
3. nadrotmistr - tři roky,
4. podpraporčík - čtyři roky,
5. praporčík - pět let;
b) u důstojnických hodností
1. podporučík - jeden rok,
2. poručík - dva roky,
3. nadporučík - tři roky,
4. kapitán - čtyři roky,
5. major - pět let.
(9) Do doby výsluhy let v hodnosti se počítá doba trvání pracovního poměru zaměstnance podniku, s výjimkou základní (náhradní) vojenské služby, civilní služby, další mateřské dovolené 12) a doby pracovního volna bez náhrady mzdy trvající nepřetržitě více než jeden rok.
(10) Požadovaným vzděláním pro hodnost je podle zastávané funkce
a) u praporčických hodností střední nebo úplné střední vzdělání,
b) u důstojnických hodností podporučík až kapitán úplné střední vzdělání,
c) u důstojnických hodností major až podplukovník vysokoškolské vzdělání.
(11) U zaměstnanců podniku, kteří dosáhli 45 let věku a nesplňují podmínku požadovaného vzdělání pro hodnost podle odstavce 10, může ve zvlášť odůvodněných případech povolit výjimku ze vzdělání ředitel hasičského záchranného sboru okresu nebo vrchní požární rada České republiky, kteří jsou oprávněni zaměstnance jmenovat do hodnosti nebo povýšit.
(12) Zaměstnanec podniku v praporčické hodnosti má nárok na jmenování do hodnosti podporučíka, jestliže po dobu 12 měsíců úspěšně vykonává funkci, pro kterou je plánována důstojnická hodnost a dosáhl úplného středního vzdělání. Jmenování do první důstojnické hodnosti a povýšení do vyšší praporčické nebo důstojnické hodnosti se provádí k prvnímu dni měsíce následujícího po splnění poslední podmínky stanovené pro povýšení v odstavci 5. Je-li tímto dnem první den měsíce, provede se jmenování nebo povýšení již tímto dnem.
(13) Hodnost zaměstnance podniku zaniká skončením pracovního poměru nebo ukončením činnosti v hasičském záchranném sboru podniku.
(14) Opatření ve věcech hodností zaměstnanců podniků se vydává písemně a oznamuje se zaměstnanci podniku, jehož se týká. Proti opatření ředitele hasičského záchranného sboru okresu může zaměstnanec podniku do 15 dnů ode dne oznámení podat námitku, kterou řeší vrchní požární rada České republiky. Proti opatření vrchního požárního rady České republiky ve věcech hodností může zaměstnanec podniku ve stejné lhůtě podat stížnost, kterou řeší vrchní požární rada České republiky po předchozím projednání v komisi pro projednávání stížností ve věcech hodností zřízené k tomuto účelu. Výsledek řešení se oznamuje zaměstnanci podniku písemně.
------------------------------------------------------------------
12) § 157 odst. 2 zákoníku práce