§ 15.
(1) Pokud není v odstavci 3 výslovně jinak ustanoveno, zahrnují úrokové sazby, stanovené v tabulkách 7 a 8 pro členské vklady u spotřebních nebo jiných neúvěrních společenstev (družstev; čl. XLII, odst. 1 zák. č. 54/1932 Sb.) a pro peníze, uložené u nepeněžních podniků na úrok, vše, co závod takového společenstva (družstva) nebo podniku smí z takového vkladu nejvýše poskytovati, nabízeti nebo slíbiti na úroku a vedlejším plnění. Takovým vkladem není majetkový vklad společníků veřejné obchodní společnosti, společníků (komanditistů) komanditní společnosti, společníka tiché společnosti, závodní podíl člena výdělkového a hospodářského společenstva (družstva) a vůbec peníz splacený na základní kapitál (akciový, kmenový a pod.) podniku.
(2) Spotřební a jiná neúvěrní společenstva nesmějí přijímati vklady (tab. 7) bez výpovědi nebo na výpověď kratší než tříměsíční, ačli nejde o peníze, připsané na běžném účte u společenstva ve prospěch majitele tohoto účtu v souvislosti s jeho obchodním spojením se společenstvem; totéž platí o přijímání peněz nepeněžními podniky (tab. 8). Úročití vklad (uložený peníz; dále jen „vklad") podle sazby, přípustné pro vklady vázané výpovědí aspoň šestiměsíční, jest dovoleno jen, je-li na dotčeném účtě u společenstva, pokud se týká u podniku, poznamenáno a v dokladu o tomto vkladu (členské knížce, zúčtovací knížce, kontrolní knížce, a pod.) zřetelně vyznačeno, jakou výpovědní lhůtou jest vklad vázán. Výpověď jest platná jen, je-li písemná. Den, kdy výpověď byla dána, a částku, která byla vypověděna, jest poznamenati na příslušném účtě a vyznačiti zřetelně na dokladu o vkladu; kromě toho, jde-li o jiný než členský vklad u spotřebního nebo jiného neúvěrního společenstva (odstavec 1), jest každou výpověď zapsati ve vázané, stránka po stránce očíslované knize, v níž jsou jednotlivé i zápisy opatřovány pořadovými čísly. Byla-li výpověď dána, není podnik (společenstvo) povinen přijmouti její odvolání, ani není povinen, dokud výpovědní lhůta ještě neprošla, přijmouti novou výpověď téhož vkladu nebo téže jeho části; byla-li však taková nová výpověď přijata, ruší onu dřívější nedospělou výpověď. Výpověď vkladu nebo jeho části platí za odvolanou, nebyla-li vypověděná částka do 8 dnů po uplynutí výpovědní lhůty vybrána, a byla-li vypověděná částka vybrána jen zčásti, platí za odvolanou co do nevybraného zbytku. Zásadně jest trvati na dodržení výpovědní lhůty a tudíž odepříti předčasnou výplatu vkladu nebo jeho části; výplatě rovná se přeúčtování vkladové částky, na vklad bez výpovědi nebo s výpovědí kratší. S částkou, jež se snad přesto předčasně vyplatí, jest pro výpočet úroků naložiti jako se zálohou, která musí býti úročena aspoň sazbou, jež sazbu tohoto vkladu převyšuje o jednu čtvrtinu.
(3) Peníze zaměstnanců, které pocházejí výlučně z částek mzdy (služebních požitků), podle pracovní smlouvy povinně podniku ponechaných, dále které jsou za trvání služebního poměru nevypověditelné a po jeho skončení se vrací a které také tvoří jistotu za škodu zaviněnou zaměstnancem v oboru jeho pracovních úkolů, jsou, předpokládajíc, že podnik vkladů od jiných osob nepřijímá, vyňaty z úrokové úpravy podle tohoto nařízení.
(4) Pod následky podle § 25, odst. 2 a § 28 jest zakázáno obcházeti ustanovení předešlých odstavců jakýmkoli způsobem, zejména převzetím placení předepsaných srážek s úroků; úročením vkladu, jako by šlo o zápůjčku; vyúčtováním vyšší částky vkladu, než která byla ve skutečnosti složena; nedodržováním ustanovení odstavce 2; neúčtováním hotových výloh vkladateli; předstíráním podmínek, za kterých jsou podle odstavce 3 vyňaty z úrokové úpravy v podniku uložené peníze zaměstnanců, a pod.
(5) Poskytovati úrok ze vkladu podle sazby nižší jest přípustné.