CODEXIS® Přihlaste se ke svému účtu
CODEXIS® ... 208/1992 Sb. Vyhláška Ministerstva zdravotnictví České republiky o technických a věcných požadavcích na vybavení zdravotnických zařízení SPOLEČNÁ USTANOVENÍ PRO ZÁKLADNÍ ZDRAVOTNICKÁ ZAŘÍZENÍ AMBULANTNÍ PÉČE

SPOLEČNÁ USTANOVENÍ PRO ZÁKLADNÍ ZDRAVOTNICKÁ ZAŘÍZENÍ AMBULANTNÍ PÉČE

208/1992 Sb. Vyhláška Ministerstva zdravotnictví České republiky o technických a věcných požadavcích na vybavení zdravotnických zařízení

SPOLEČNÁ USTANOVENÍ PRO ZÁKLADNÍ ZDRAVOTNICKÁ ZAŘÍZENÍ AMBULANTNÍ PÉČE

(1) Základními zdravotnickými zařízeními ambulantní péče jsou ambulantní zdravotnická zařízení:

A) praktického lékaře pro dospělé,

B) praktického lékaře pro děti a dorost,

C) ženského lékaře,

D) zubního lékaře.

(2) Základní zařízení ambulantní péče tvoří soubor prostorů, jejichž technické a věcné vybavení umožňuje poskytovat kvalifikovanou ambulantní léčebnou a preventivní péči.

(3) Ambulantní zařízení se skládá ze základních místností, které tvoří nezbytný, provozně uzavřený celek, a místností vedlejších, které tento celek doplňují.

(4) Základními místnostmi jsou ordinace, čekárna a záchod pro pacienty.

a) Ordinace je řešena buď jako jedna místnost, t. j. společné pracoviště pro lékaře a sestru, nebo samostatná ordinace lékaře a přípravna, ve které je hlavní pracoviště sestry.

V ordinaci se zřizuje pro pacienta svlékací kout nebo může být průchozí svlékací box mezi čekárnou a ordinací.

Mezi ordinací a přípravnou musí být přímé spojení dveřmi.

b) Čekárna musí provozně navazovat na přípravnu nebo ordinaci.

Velikost čekárny je dána organizací práce lékaře. V průměru se počítá s pěti čekacími místy pro pacienty. Plocha čekárny nesmí klesnout pod 10 m2. Kde lze předpokládat větší kumulaci pacientů v krátkém časovém úseku, je nutno plochu přiměřeně zvětšit.

c) Záchod pro pacienty musí mít předsíň s umývadlem. V případě, že je přístupný z chodby nebo zádveří, lze jej výjimečně zřídit bez předsíně. Kabina pak musí být vybavena umývadlem.

Záchod má být řešen tak, aby byl přístupný i pro pacienty s omezenou pohyblivostí.

U ženského lékaře musí být vybaven záchodovou mísou a bidetem (hygienický box).

Dveře záchodu musí být otevírány směrem ven.

(5) Vedlejší místnosti (např. příruční sklad materiálu, úklidová komora, záchod, umývárna a šatna zaměstnanců) se umisťují tak, aby byly co nejblíže místnostem základním. Mohou být společné pro více zdravotnických zařízení.

(6) Kromě základních a vedlejších místností může být základní ambulantní zařízení doplněno o další provozní místnosti, jejichž velikost a vybavení je nutno určit individuálně, podle předpokládaného rozsahu poskytovaných služeb.

(7) Vstup do objektu základního zařízení ambulantní péče může být společný s jiným zdravotně nezávadným provozem (obytný dům apod.). U nově budovaných objektů musí být řešen bezbariérově vodorovnými komunikacemi, rampou nebo výtahem. Při zřizování základních ambulantních zařízení ve stávajících objektech, kde nelze bezbariérový vstup přiměřeně technicky řešit, musí být o nemocné s omezenou pohyblivostí postaráno náhradním způsobem (návštěvní službou apod.).