§ 14
(1) Řečníci se mohou hlásit o slovo u předsedy před schůzí nebo v průběhu schůze u předsedajícího. Přihlášky do rozpravy se podávají zpravidla písemně a je možno je podávat až do doby, dokud není rozhodnuto o ukončení rozpravy nebo dokud předsedající neudělí zpravodaji závěrečné slovo.
(2) Při zahájení rozpravy oznámí předsedající, kteří řečníci se přihlásili do rozpravy a uděluje jim slovo v pořadí, v jakém se přihlásili.
(3) Slova se smí ujmout jen ten, komu je předsedající udělí; mluví se z řečniště.
(4) Kdo není v okamžiku, kdy je mu uděleno slovo, přítomen v zasedací síni, ztrácí své pořadí.
(5) Slovenská národní rada může na návrh každého poslance prostým hlasováním bez rozpravy stanovit řečnickou lhůtu, a to ne kratší než 15 minut.
(6) Připomínky ke způsobu jednání, osobní a věcné poznámky může předsedající připustit podle svého uvážení. Tyto připomínky a poznámky nesmějí trvat déle než 5 minut.
(7) Řečníci mohou hovořit i v jazyku národnosti. Řeč se současně přetlumočí do jazyka slovenského.
(8) Chce-li se rozpravy zúčastnit předsedající, odevzdá řízení schůze.
(9) Předsednictvo Slovenské národní rady, každý poslanec i skupina poslanců mohou navrhnout ukončení rozpravy k projednávanému bodu pořadu. O takovém návrhu rozhodne Slovenská národní rada hlasováním bez rozpravy.
Jestliže se Slovenská národní rada usnese o ukončení rozpravy, udělí se slovo těm poslancům, kteří byli přihlášeni před usnesením Slovenské národní rady o ukončení rozpravy.