CODEXIS® Přihlaste se ke svému účtu
CODEXIS® ... 203/1923 Sb. Vládní nařízení o řízení před kárnými výbory vojenských gážistů a o odnětí vojenské hodnosti a přeložení do výslužby řízením správním. § 57. - Poplatky svědků a znalců, kteří nejsou vojenskými osobami v činné službě.

§ 57. - Poplatky svědků a znalců, kteří nejsou vojenskými osobami v činné službě.

203/1923 Sb. Vládní nařízení o řízení před kárnými výbory vojenských gážistů a o odnětí vojenské hodnosti a přeložení do výslužby řízením správním.

§ 57.

Poplatky svědků a znalců, kteří nejsou vojenskými osobami v činné službě.

(1) Občanským osobám (počítajíc v to i vojenské osoby mimo činnou službu), které byly vyslýchány jako svědci a znalci, vyplatí se, požádají-li o to, tytéž poplatky na účet vojenské správy, které jim patří podle předpisů platných pro civilní trestní soudy.

(2) Podle předpisů platných pro civilní trestní soudy v Čechách, na Moravě a ve Slezsku přísluší svědkům, kteří žijí z denní nebo týdenní mzdy a jimž proto i vzdálení se na několik hodin mohlo by přivoditi ztrátu na výdělku, náhrada nutných nákladů na cestu tam a zpět, jakož i náhrada ušlého výdělku a po případě i vyšších útrat, jež byly nutně spojeny s pobytem v místě výslechu. Jiným svědkům náleží přiměřená náhrada nutných nákladů na cestu a pobyt v místě výslechu, a to jen tehdy, je-li místo výslechu od jejich bydliště vzdáleno více než 15 km.

(3) Podle předpisů platných pro civilní trestní soudy na Slovensku a v Podkarpatské Rusi náleží svědkovi náhrada výloh spojených s jeho dostavením. Svědkové, žijící z denní neb týdenní mzdy, mají kromě toho nárok na náhradu času, kterého vyžaduje cesta a výslech, a na přiměřenou náhradu ušlého výdělku. Jim svědci, jichž výslech se koná mimo jejich bydliště na vzdálenost 8 km, mohou žádati náhradu stravného, přiměřeného jejich postavení.

(4) Svědecké poplatky vyměřuje:

a) byl-li výslech proveden u dožádaného soudu, tento soud sám podle předpisů pro něj platných;

b) byl-li výslech proveden dožádaným kárným výborem, předseda tohoto kárného výboru;

c) ve všech jiných případech zpravodaj, pokud se týče předseda kárného (odvolacího kárného) výboru, u kterého, se vede řízení.

(5) Nárok na svědecké poplatky jest přihlásiti U úřadu, který provádí výslech, buď ihned po skončení výslechu nebo nejpozději dva dny po něm, jinak nárok propadá; svědci, kteří bez zákonného důvodu odeprou vypovídati aneb přísahati, nemají nároku na poplatky. Při přihlášce nároku jest podmínky nároku náležitě osvědčiti (např. potvrzením o ušlém výdělku). Na nutnost, že nárok na svědecké poplatky jest přihlásiti a jeho podmínky osvědčiti, jest svědky v obeslání k výslechu upozorniti.

(6) Vyplatí-li svědecké poplatky dožádaný soud civilní, jest mu je na požádání nahraditi; dožádanému soudu vojenskému neposkytuje se za vyplacené svědecké poplatky náhrada.

(7) Předseda, pokud se týče zpravodaj kárného (odvolacího kárného) výboru vyměří přihlášené poplatky ihned po jejich přihlášení, pokud se týče po skončení jednání a ihned je vyplatí; není-li to možno, dá je svědkovi zaslati co nejdříve.

(8) Proti určení výše svědeckých poplatků lze si do 14 dnů od vyrozumění stěžovati k odvolacímu kárnému výboru, který rozhodne s konečnou platností.

(9) O vyměření znaleckých poplatků občanským osobám platí ustanovení odst. (4) a (6).

(10) Nárok na znalecké poplatky jest přihlásiti u úřadu, u kterého, pokud se týče kterému byl podán znalecký posudek, nejpozději do 14 dnů po podání posudku. Má-li o znaleckých poplatcích rozhodnouti zpravodaj, pokud se týče předseda kárného výboru, vyžádá si od nejbližšího brigádního soudu návrh na jejich úpravu; na to upraví sám výši znaleckých poplatků a dá je doručiti zároveň s výměrem znalcům. O stížnosti do výše znaleckých poplatků platí obdobně ustanovení odst. (8).