§ 45.
Výklad některých ustanovení o trestech.
(1) Tresty, jež lze podle § 23 (1) zák. ukládati vojenským gážistům z povolání, mohou býti ukládány všem provinivším se vojenským gážistům z povolání činně sloužícím, na dočasné neb trvalé dovolené a na dovolené s čekaným neb bez požitků; totéž platí o vojenských gážistech z povolání přeložených do výslužby, kteří byli na dobu potřeby aktivováni.
(2) Trestů, jež lze ukládati podle § 23 (4) zák. vojenským gážistům v záloze, jest možno použíti na všechny provinivší se vojenské gážisty v záloze bez rozdílu, ať jsou v poměru neaktivním, nebo v činné službě; o vojenských gážistech v záloze, přeložených do výslužby, platí ustanovení § 23 (2) zák.
(3) Pro vojenské gážisty mimo službu [§ 182, odst. (2) a (12) a § 183, odst. (2) a (5) branných předpisů (vl. nař. č. 141/1927 Sb. z. a n.)], stejně tak jako pro vojenskégážisty z povolání, přeložené do výslužby, nepožívající výslužného - kteréžto osobypatřily dříve rovněž do skupiny "mimo službu" - platí ustanovení platná pro vojenskégážisty v záloze.
(4) Při zmenšení (snížení) služebních (zaopatřovacích) požitků může toto zmenšení (snížení) činiti nejvýše 25 % služného (adjuta) a místního přídavku, pokud se týče výslužného; přídavků za zranění a válečných se zmenšení (snížení) netýká.
(5) Byla-li vojenskému gážistovi z povolání odňata hodnost, ztrácí v případech uvedenýchv § 23, odst. (1), písm. g) zák. nárok na zaopatřovací platy., po případě odbytné a nemůže ho nabýti ani tehdy, kdyby snad mohl prokázati, že jinak - pokud se týče způsobilosti k vojenskému povolání - vyhovuje zákonným podmínkám pro poskytnutí výslužného (odbytného).
(6) Ustanoveními § 23 (9) - (12) zák. byla doplněna, pokud se týče nahrazena ustanovení §§ 10, 49, druhý odst., a 59, druhý odst., zákona o vojenských požitcích zaopatřovacích (zák. č. 76/1922 Sb. z. a n.), pokud upravovala následky odnětí vojenské hodnosti na základě řízení před disciplinárními výbory.
(7) O povinnosti vydati převodní částku bývalých vojenských osob z povolání, kterépřestupují (vstupují) do pojistné povinnosti podle zákona o pensijním pojištění nebo podle zákona o pojištění na případ invalidity a stáří, platí příslušná ustanovení zákonů o sociálním pojištění.