§ 4.
Zavedení řízení před kárným výborem proti členům Národního shromáždění.
(1) Vojenští gážisté, kteří jsou členy Národního shromáždění, nemohou býti pro hlasování ve sněmovně nebo ve sněmovních výborech vůbec stíháni a pro výroky učiněné tam při výkonu mandátu jsou podrobeni jen disciplinární pravomoci své sněmovny; v těchto případech nelze tudíž vůbec proti nim zaváděti řízení před kárným výborem.
(2) Jinak lze proti vojenským gážistům uvedeným v předchozím odstavci zavésti řízení před kárným výborem jen se souhlasem příslušné sněmovny. O udělení tohoto souhlasu požádá sněmovnu představený, na jehož rozkaz se podle § 15 zák. zavádí řízení před kárným výborem; žádost posílá se předsednictvu příslušné sněmovny a připojí se k ní spisy, které se týkají případu. Vysloví-li příslušná sněmovna souhlas se stíháním, nařídí představený, jenž za udělení souhlasu požádal, aby bylo zavedeno řízení před kárným výborem. Odepře-li příslušná sněmovna souhlas, jest zavedení řízení před kárným výborem navždy vyloučeno.
(3) Stane-li se vojenský gážista v době, kdy se vede proti němu řízení před kárným výborem, členem Národního shromáždění, lze pokračovati v řízení jen se souhlasem příslušné sněmovny. V takovém případě přeruší kárný výbor řízení a předloží oznámení o tom se spisy představenému, na jehož rozkaz bylo řízení zavedeno, který zařídí další ve smyslu odst. (2); vysloví-li příslušná sněmovna souhlas se stíháním, pokračuje se dále v řízení, jinak jest další provádění řízení navždy vyloučeno.