Čl. I
Vyhláška č. 312/2007 Sb., o obsahu a dalších náležitostech zkoušek insolvenčních správců, se mění takto:
1. V § 3 se na konci textu odstavce 1 tečka nahrazuje středníkem a doplňují se slova "zvláštní zkouška insolvenčního správce sestává pouze z ústní části.".
2. V § 3 odst. 3 písm. c) se slovo "úpadkového" nahrazuje slovem "insolvenčního".
3. V § 3 odst. 4 se slova "ústní části zvláštní zkoušky" nahrazují slovy "zvláštní zkoušce".
4. V § 3 se na konci odstavce 4 tečka nahrazuje čárkou a doplňuje se písmeno e), které zní:
"e) insolvenčního práva.".
5. V § 3 se doplňuje odstavec 5, který zní:
"(5) Při rozdílové zkoušce insolvenčního správce se vždy zjišťují znalosti uchazeče z oblasti insolvenčního práva.".
6. § 6 zní:
"§ 6
Pozvánku na zkoušku s uvedením termínu, času a místa konání písemné a ústní části zkoušky zašle Ministerstvo spravedlnosti (dále jen "ministerstvo") uchazeči nejpozději tři týdny přede dnem konání písemné části zkoušky spolu s výzvou k úhradě poplatku za připuštění ke zkoušce. Náhradní termín bude uchazeči stanoven v případě, že se řádně a včas omluví podle § 11 odst. 2.".
7. Nadpis § 7 zní:
"Zkušební komise pro zkoušky insolvenčních správců a rozdílové zkoušky insolvenčních správců".
8. V § 7 odstavec 1 zní:
"(1) Zkušební komise pro zkoušky insolvenčních správců a rozdílové zkoušky insolvenčních správců jsou pětičlenné. Členy zkušební komise jmenuje a odvolává ministr spravedlnosti z řad zaměstnanců ministerstva a dalších osob. Členové komise musí mít ukončené vysokoškolské vzdělání v magisterském studijním programu v oboru ekonomie nebo v oboru práva.".
9. Za § 7 se vkládají nové § 7a a 7b, které včetně nadpisů znějí:
"§ 7a
Zkušební komise pro zvláštní zkoušky insolvenčních správců
(1) Zkušební komise pro zvláštní zkoušky insolvenčních správců je sedmičlenná a je stálá. Členy zkušební komise pro zvláštní zkoušky jmenuje a odvolává ministr spravedlnosti, z toho dva členy po dohodě s guvernérem České národní banky. Členové komise musí mít ukončené vysokoškolské vzdělání v magisterském studijním programu v oboru ekonomie nebo v oboru práva.
(2) Zkušební komise pro zvláštní zkoušku je usnášeníschopná, je-li přítomno nejméně 5 členů.
(3) Rozhodnutí zkušební komise pro zvláštní zkoušku musí být schváleno nadpoloviční většinou hlasů svých členů.
(4) Předsedu zkušební komise jmenuje a odvolává ministr spravedlnosti.
(5) Předseda zkušební komise řídí průběh zkoušky a dbá na její odbornou úroveň.
(6) Uchazeč může v průběhu zvláštní zkoušky nahlížet se souhlasem předsedy zkušební komise do pomůcek uvedených v § 9 odst. 4.
§ 7b
Podjatost členů zkušební komise
Členové zkušební komise jsou povinni a uchazeči mají právo sdělit ministerstvu nejpozději před zahájením zkoušky skutečnosti, které by mohly vést k pochybnostem o nestrannosti členů zkušební komise ve vztahu k uchazeči.".
10. V § 9 odst. 4 se zrušují slova " , časopiseckou a knižní literaturu".
11. V § 11 odst. 2 se slova "v náhradním termínu stanoveném ministerstvem v pozvánce na zkoušku" nahrazují slovy "v jiném termínu stanoveném ministerstvem".
12. V § 11 odstavec 3 zní:
"(3) Pokud se uchazeč nemůže z vážných důvodů dostavit ve stanoveném jiném termínu k ústní části zkoušky a svoji neúčast do 10 kalendářních dnů ode dne termínu ústní části zkoušky ministerstvu písemně omluví, může vykonat zkoušku v náhradním termínu stanoveném ministerstvem. Pokud uchazeč svoji neúčast v jiném termínu ústní části zkoušky řádně a včas neomluví, hodnotí se stupněm neuspěl.".
13. V § 12 odstavec 4 zní:
"(4) Pokud uchazeč při ústní části zkoušky neuspěl, není při opakování zkoušky povinen opakovat i její písemnou část, kterou složil úspěšně.".
14. V § 13 odst. 1 se písmeno i) zrušuje.
Dosavadní písmena j) a k) se označují jako písmena i) a j).