CODEXIS® Přihlaste se ke svému účtu
CODEXIS® ... 198/1922 Sb. Nařízení vlády republiky Československé o evidenci soudních provinilců a sbírání dat pro účely kriminální statistiky. Příloha A. - Poučení o vyhotovování vzorců I - VI.

Příloha A. - Poučení o vyhotovování vzorců I - VI.

198/1922 Sb. Nařízení vlády republiky Československé o evidenci soudních provinilců a sbírání dat pro účely kriminální statistiky.

Příloha A.

Poučení o vyhotovování vzorců I - VI.

Vzorec I a II pro osoby mužského pohlaví jest barvy žluté, pro osoby ženského pohlaví barvy červené. Vzorec I slouží k vyhotovování trestního listu, vzorec II k vyhotovování sčítacího trestního listu.

V levém hořejším rohu vyznačiti jest rok, v němž odsouzený dosáhne 80. let.

Pod ním vyznačiti jest jméno soudu první stolice (správního jako policejního úřadu), jenž vyhotovuje trestní list. Vyhotovuje-li výjimečně trestní list úřad rejstříku trestů (§ 17), nastoupí místo označení soudu „úřad rejstříku trestů v ..... č. ...../.....", s poznámkou „potrestání v cizině". Vynesl-li rozsudek v prvé stolici u soudu sborového (divisního) samosoudce, připojí se poznámka „Sam“.

Za jménem soudu vyplní se číslo trestního listu lomené rokem vynesení pravoplatného rozsudku (právní moci usnesení o podmíněném odsouzení). Každý trestní list má své řadové číslo. Bylo-li v téže trestní věci odsouzeno více osob, vyhotoví se pro každou zvláštní trestní list a opatří se vlastním řadovým číslem. Řadová čísla počínají každoročně znovu a jsou jednotná pro celý soud, i je-li u něho zřízeno několik soudních oddělení. Řadové číslo trestního listu musí souhlasiti s číslem zaznamenaným ve spisech (§ 3).

Vyhotovuje-li trestní list úřad rejstříku trestů (§ 17), opatří trestní list též zvláštním řadovým číslem.

Byla-li osoba pravoplatně odsouzená, o níž vyhotoven byl již trestní list, v novém řízení (§ 10) znovu odsouzena, a vyhotovuje se tudíž podle § 1 nový trestní list, opatří se tento nový trestní list číslem řadovým a rokem původního trestního listu a příčina zkrátka vyznačí, na př. "obnova trestního řízení". V poznámce vyznačí se pak rozsudek, na jehož místo nový trestní list nastupuje.

O vyměření trestů úhrnného a zmírnění podle § 410 tr. ř. trestní list se nevyhotovuje.

V pravém hořejším rohu vyznačí se příjmení odsouzeného. Pod ním označuje se písmenou C trestní list cikánů, písmenou D - s udáním označení ve sbírce otisků prstů - trestní list osoby daktyloskopované, písmenou M trestní list mladistvých, dopustivších se trestného činu před dovršeným 18. rokem, písmenami P O trestní list podmíněně odsouzeného.

K jednotlivým otázkám:

K č. 1. U žen uváděti jest vždy jejich jméno dívčí; jméno, jehož nabyly provdáním, vyznačí se v závorce.

K č. 3. Udati jest vždy den, měsíc a rok narození. Nelze-li přesných dat zjistiti, stačí uvésti věk. U místa narození třeba uvésti též soudní okres. Leží-li místo narození v cizině, vyznačí se příslušný stát.

K č. 4. U matky uvádí se vždy též jméno dívčí. Je-li odsouzený původu nemanželského, vyznačí se jen jméno matky.

K č. 5. a 6. Nutno uvésti soudní okres. Je-li odsouzený cizím státním občanem, nebo bydlíli v cizině, jest uvésti též jméno dotyčného státu. Nemá-li stálého bydliště, uvede se místo posledního pobytu s poznámkou "nestálé".

K č. 8. Povolání a postavení v něm udává se podle hlavního zaměstnání v době spáchání činu. Byl-li odsouzený v době činu bez zaměstnání, budiž to uvedeno, a nad to vyznačeno jeho poslední zaměstnání. Rozhoduje doba spáchání hlavního trestného činu.

Udati jest nejen povolání, nýbrž i postavení v něm, na př. kovodělník, krejčovský učeň, bankovní úředník, lékař, soukromý učitel atd.

U vdaných a nikoliv samostatně výdělečně činných žen budiž udáváno povolání manželovo.

U osob, vykonávajících činnou službu vojenskou, uvedou se data odkazem na pol. 9. a povolání před službou vojenskou ve stavu občanském skutečně vykonávané.

K č. 9. Uvede se hodnost, služební poměr (presenční služba, záloha, výslužba, z povolání), kmenové těleso a odvodní ročník. Vyplní se i u osob, které činně neslouží.

K č. 10. Vyplní se vždy datem a číslem rozsudku prvé stolice. Při odsouzeni v cizině uvede se též jméno soudu a státu.

K č. 11. Trestný čin se uvádí jak příslušným místem zákona, tak i zákonným nebo v praxi obvyklým označením. Na př. řetězový obchod § 11, č. 4., lich. zák. Trestné činy podle uherského trestního zákona nebo uherského přestupkového zákona buďtež označovány zkratkou „uh“. Při trestných činech podle § 269 a) tr. z., § 523 tr. z. a § 797 voj. tr. z. budiž udán též základní trestný čin v závorce.

Sbíhá-li se více trestných činů, buďtež uvedeny všechny.

K č. 12. Den spáchání trestného činu udá se podle rozsudku dnem, kdy trestná činnost byla vykonána nebo trestný stav počal. Nelze-li dne zjisti ti, udá se doba zjištěná rozsudkem. Sbíhá-li se několik trestných činů, nebo byl-li týž trestný čin spáchán v několika útocích, udá se den spáchání každého trestného činu a útoku v pořadí, v němž uvedeny jsou trestné činy pod č. 11.

K č. 18. Pod způsobem provedení trestného činu rozumí se způsob svědčící o zvláštním sklonu nebo oblibě odsouzeného, na př. krádež vloupáním, kapesní krádež, insertní podvod, automobilový úraz, rvačka atd. Pohnutka uvedena buď, pokud možno, specialisovaně, na př. hrubá zištnost, nestoudnost, surovost, zahálčivost, zlomyslnost, nechuť k práci, mstivost, žárlivost, pohnutka politická atd.

Nelze-li jí spolehlivě zjistiti, nebudiž uváděna.

K č. 14. Trest se zapisuje jak co do způsobu, tak i trvání a zostření. Vedlejší trest na penězích a náhradní trest na svobodě zapisuje se též. Rovněž i trest smrti.

K č. 15. Den skončení výkonu trestu zapisuje teprve úřad rejstříku na základě vzorce V C nebo VI B (§§ 32 a 35), pokud pro úplné odpykání trestu započtenou vyšetřovací vazbou nelze tak učiniti hned.

K č. 16. Pod dalšími opatřeními rozumí se vyslovení přípustnosti dodání do donucovací pracovny, polepšovny, policejního dohledu, dodání do pracovny a polepšovací výchovny, ztráta živnosti a povolání, ztráta úřadu podle § 55 zák. čl. V :1878, vyhoštění nebo vypovězení, uveřejnění rozsudku, u soudů vojenských též kassace, propuštění a degradace.

K č. 17. Rozumí se ztráta volebního práva do obcí, jakož i dočasné odnětí politických práv podle § 56 zák. čl. V z r. 1878.

K č. 19. Zkušebná doba uvádí se trváním celkovým i konečným dnem, jenž se počítá ode dne pravoplatného rozsudku (usnesení povolujícího podmíněný odklad trestu).

K č. 21. Týká se obmezení co do způsobu života a místa pobytu při podmíněném odsouzení ve smyslu § 4 zákona ze 17. října 1919, č. 562 Sb. z. a n.

K č. 22. Slouží k vyznačování různých okolností, na př. byl-li odsouzený již před tím v donucovací pracovně nebo polepšovně, jak dlouho a kde, bylo-li použito při výměře trestu § 265 tr. ř. (§ 311 voj. tr. ř.), u úrazů zaviněných motorovými vozidly k vyznačení čísla vůdčího listu dotyčné osoby atd.

Seznam trestu dřívějších slouží jen pro výpisy z rejstříku trestů (§ 23).

K vzorci II.

K č. 23. Uváděti třeba toliko nemírný požitek lihovin, a to udáním, je-li příležitostný či chronický.

K č. 24. Vyšším vzděláním rozumí se škola střední nebo jí na roven postavená škola odborná. Třeba uvésti druh ústavu i absolvovanou dobu její délkou.

K č. 26. Národností jest rozuměti kmenovou příslušnost, jejímž hlavním vnějším znakem jest zpravidla mateřský jazyk, židé mohou přiznati též národnost židovskou. Nepřipustilo jest označovati národnost příslušností k určitému území, na př. Hanák, Moravan.

Národnost dětí do 14 let řídí se podle národnosti rodičů. Jsou-li rodiče různé národnosti, podle toho z nich, kdo se o dítě stará. Jsou-li to však oba, nebo není-li to žádný z nich, a ve sporných případech podle národnosti matky.

U mladistvých přes 14 let a osob dospělých zapsati jest národnost, k níž se samy svobodně přihlásí.

K č. 27. Uvésti jest toliko skutečný počet osob, o něž se odsouzený stará, ne všecky, kteří žijí s ním ve společné domácnosti.

K č. 28. Jako místo činu udati jest místo, kde trestná činnost byla vykonána, a nikoli ono, kde nastal výsledek neb trestná činnost byla dovršena. Sbíhá-li se několik trestných činů nebo je-li týž trestný čin spáchán v několika útocích, udati jest místo činu u každého zvláště v pořadí trestného činu podle č. 11.

K č. 29. čin spáchán byl v stavu podnapilém tehdy, když obviněný byl odsouzen pro §§ 523, 524 tr. z., 797, 798 voj. tr. z., nebo bylo-li přihlíženo k němu při výměře trestu jako k okolnosti polehčující či přitěžující.

K č. 30. Pod způsobenou hospodářskou škodou rozumí se pouze skutečná škoda. Tato položka obmezena jest pouze na udání škody při krádeži, podvodu a zpronevěře.

Při jiných trestných činech se nevyplňuje.

škoda spáchaná více spolupachateli uvádí se jen jednou. Její výše řídí se, pokud možno, podle udání znalců neb soukromého účastníka ve věci vyslechnutých.

K č. 31.- 37. Vyplňuje se pouze u osob mladistvých (do 18 let).

K č. 36. Uvésti třeba duševní a tělesné choroby, sexuelní perverse, tuberkulosu a příjicí, invaliditu atd. Nelze-li jich spolehlivě zjistiti, nebuďtež uváděny.

K č. 87. Jako, náruživost se uvádějí hra v karty, náruživá návštěva biografů, tanečních lokálů, požitek jedů, náchylnost k toulce atd.

Údaje o zpětnosti vyplní úřad rejstříku (§ 18).

Písmeno z. znamená zločin, p. přečin nebo přestupek.

Základem vyplnění těchto údajů jsou dosavadní záznamy o odsouzeních v oddělení A. a B. rejstříku trestů.

V rubrice „trest pro první trestný čin vůbec uložen" vyplní se v příslušných sloupcích trestných činů přesně den, měsíc a rok časově prvního odsuzujícího rozsudku.

V rubrice „trest pro poslední trestný čin téhož druhu vykonán" udá se v příslušném sloupci trestných činů přesně den, měsíc a rok, kdy byl skončen výkon trestu uloženého posledním rozsudkem, znějícím na čin téhož druhu, na jaký zní rozsudek nynější. Zní-li však tento rozsudek na trestné činy různého druhu, uvede se v příslušných sloupcích trestných činů den, měsíc a rok skončení výkonu trestu, uloženého posledním rozsudkem za trestný čin toho druhu, pro jaký došlo k odsouzení podle nynějšího rozsudku. Nebyl-li pachatel pro takový druh trestného činu ještě odsouzen, nevyplní se tato rubrika. Nebyl-li trest, uložený posledním rozsudkem, znějícím na čin téhož, druhu, z jakéhokoliv důvodu dosud nebo vůbec vykonán, udá se den, měsíc a rok tohoto rozsudku s poznámkou „r“.

V rubrice „celkem trestán dosud .... krát" uvede se celkový počet dosavadních rozsudků, v dalších sloupcích k této rubrice vyznačí se pak číselně, kolikrát byl pachatel pro ten či onen druh trestného činu trestán.

Dokud nebude lze u starších zápisů zjistiti den a rok skončení výkonu trestu, vyznačí se pouze rok odsouzení.

Vzorec III.

Vyhotovuje se vždy jen ona část (A, B, C), o kterou v daném případě jde.

Pod jménem soudu uvésti jest onen soud, jenž vyhotovuje zprávu. Vyhotovuje-li zprávu ředitelství trestnice (v případech prominutí trestů tam odpykávaných), uvede se jméno trestnice, čísla řadová jsou běžná, a to pro každou skupinu (A, B, C) zvláštní.

K č. 1. Je-li rozsudků více, uvésti jest všecky.

A. Č. 11. Uvede se délka v rocích, měsících a dnech.

Č. 12. Vyplniti sluší na základě oznámení ředitelství (velitelství) trestnice, správy (velitelství) věznice.

B. č. 11. Pod odčiněním z moci úřední rozumí se odčinění na návrh státního zástupce.,

č. 12. Uvésti jest datum a číslo rozhodnutí presidenta republiky.

Č. 13. Je-li odčiněno několik odsouzení, udati jest, kolik let uplynulo od výkonu každého trestu z nich, v pořadí rozsudků č. 1.

C. Č. 11. Jako u B. č. 12.

Č. 12. Je-li udělení milosti podmíněné, třeba uvésti podmínku, pod kterou se stalo.

Č. 13. Uvádí se datum rozhodnutí presidenta republiky.

č. 14. Prominutí trestu buď se uvede jako úplné, anebo jako částečné s vyznačením prominutého zbytku trestu.

Č. 15. Vyplní se trestem nastupujícím na místo trestu uvedeného v rubrice č. 10.

č. 16. Na území Slovenska a Podkarpatské Rusi třeba zde uvésti též prominutí ztráty úřadu neb volebního práva.

Vzorec IV.

Řadová čísla těchto zpráv jsou různá podle kategorií zpráv, jež se podávají. Tedy odděleně pro odvolání podmíněného odsouzení, odvolání podmíněného propuštění a odvolání podmíněného udělení milosti.

Nad rubrikou první vyplní se u podmíněného odsouzení rok a číslo řadové dotyčného trestního listu, u podmíněného propuštění a podmíněného udělení milosti řadové číslo a rok dotyčné zprávy (vzorec č. III).

Rubriky č. 3.-5. vyhotovují se podle toho, o kterou kategorii zpráv jde.

Vzorec V. a VI.

Číslo trestního listu musí býti uvedeno přesně podle spisu. Jméno soudu vyhotovujícího evidenční list uvede se zkratkou o. (okresní), s. (sborový), b. (brigádní), d. (divisní). Rubriku odkladu doplní si vždy státní zástupce podle skutečně povoleného odkladu.

Rubrika „trest náhradní" vyplňuje se jen tehdy, nastupuj e-li skutečně výkon trestu na svobodě místo trestu na penězích. Vzorec VI B vyplní se teprve tehdy jako nedobytný, až současně vyhotovuje se evidenční list V pro trest náhradní.

Byl-li uložen trest na svobodě i trest na penězích, vyhotoviti třeba oba evidenční listy.

Pokud ve vzorcích těchto lze odpověděli pouze přisvědčením, učiní se za dotyčnou otázku kolmá přímka. Pokud na některou otázku spolehlivě odpověděli nelze, učiní se otazník.

******************************************************************