Čl. 4
(1) Každá smluvní strana převezme občana třetího státu nebo osobu bez státní příslušnosti k policejnímu průvozu, pokud o to druhá smluvní strana požádá a zajistila převzetí osoby cílovými a případnými tranzitními státy.
(2) Policejní průvoz osoby uvedené v odstavci 1 se nežádá nebo lze odepřít, pokud je odůvodněný předpoklad, že:
a) bude v cílovém státě nebo v případných tranzitních státech vystavena nelidskému zacházení, hrozí jí trest smrti nebo je ohrožen její život a svoboda z důvodu rasy, náboženství, národnosti nebo pro politické přesvědčení,
b) ve státě žádané smluvní strany by bylo proti ní zahájeno trestní stíhání, v cílovém státě nebo v některém z případných tranzitních států jí hrozí nebezpečí zahájení trestního stíhání nebo výkon trestu, s výjimkou trestního stíhání pro ilegální překročení státních hranic.
(3) Žádost o policejní průvoz se dodává a vyřizuje v přímém styku mezi ministerstvy vnitra smluvních stran.
Žádost musí obsahovat:
a) osobní údaje přepravované osoby,
b) prohlášení o tom, že jsou splněny předpoklady podle odstavce 1 a nejsou známy důvody k zamítnutí uvedené v odstavci 2,
c) navrhovaný termín a hraniční přechod určený k předání.
(4) Příslušné orgány smluvních stran se bezprostředně dohodnou na termínu předání a způsobu průvozu; průvoz realizují v souladu se svými vnitrostátními předpisy.
(5) Pokud žádaná smluvní strana žádost pro nedostatek potřebných předpokladů odmítne, musí sdělit druhé smluvní straně důvod odmítnutí.
(6) Osoba převzatá k policejnímu průvozu může být vrácena žádající smluvní straně, jestliže nebyla splněna některá z podmínek uvedených v odstavci 1 nebo se dodatečně prokáže některá ze skutečností uvedených v odstavci 2. Po sdělení těchto důvodů je žádající smluvní strana povinna převzít osobu dříve předanou k průvozu.