§ 2
Odborná příprava a získání osvědčení o odborné kvalifikaci dopravce přepravujícího zvířata
(1) Odborná příprava k získání osvědčení o odborné kvalifikaci dopravce přepravujícího zvířata (dále jen "odborný kurz") se uskutečňuje ve školicích pracovištích, které mají udělenu akreditaci uživatelského zařízení Ústřední komisí pro ochranu zvířat (dále jen "ústřední komise").
(2) Odborný kurz se uskutečňuje v rozsahu 8 výukových hodin teoretické výuky a 4 výukových hodin praktického cvičení.
(3) Účastník odborného kurzu je seznámen
a) se základními právními předpisy o ochraně zvířat a zajištění jejich pohody během přepravy, s veterinárními podmínkami přepravy podle zvláštních právních předpisů, 2) s postupem při zpracování a kontrole plánu cesty, s náležitostmi a požadavky na dopravní prostředky, s jejich čištěním a dezinfekcí,
b) s požadavky na napájení a krmení vybraných druhů zvířat, s příčinami a projevy stresu zvířat, s rozpoznáním zdravého zvířete, se způsoby usmrcení zvířat,
c) se zásadami bezpečnosti práce 3) při přepravě zvířat, se znalostmi techniky a používáním pomůcek při manipulaci se zvířaty.
(4) Na závěr odborného kurzu se jeho účastníci podle zkušebního řádu podrobí písemnému testu a praktické zkoušce, které vyhodnocuje tříčlenná zkušební komise. V případě nesplnění testu je uchazeč pozván k ústnímu pohovoru před zkušební komisí. Jejího předsedu a další členy jmenuje předseda ústřední komise z odborníků orgánů veterinární správy a školicího pracoviště, jedním z členů zkušební komise je vždy zástupce ústřední komise. Členové zkušební komise musí mít kvalifikaci podle § 26 zákona, osvědčení o kvalifikaci dopravce získanou tímto kurzem nebo praxi v činnosti v orgánech ochrany zvířat po dobu tří let.
(5) Výsledek zkoušky se hodnotí vyhověl nebo nevyhověl.
(6) O průběhu a výsledku zkoušky vyhotoví zkušební komise protokol, ve kterém uvede jména a příjmení členů zkušební komise, datum a místo konání zkoušky, seznam účastníků odborného kurzu a výsledky jejich hodnocení. Protokol podepisují všichni členové zkušební komise. Protokol je evidován a uchováván na školicím pracovišti po dobu minimálně 5 let. Kopie protokolu je předkládána ústřední komisi.
(7) Účastníkovi odborného kurzu, který u zkoušky vyhověl, vydá ústřední komise osvědčení v českém jazyce a průkaz osoby přepravující zvířata v českém a anglickém jazyce. Vzor osvědčení o odborné kvalifikaci dopravce přepravujícího zvířata je uveden v příloze č. 2a této vyhlášky. Vzor průkazu osoby přepravující zvířata je uveden v příloze č. 2b této vyhlášky.
(8) Účastník odborného kurzu, který u zkoušky nevyhověl, může nejpozději do 3 měsíců od neúspěšného pokusu zkoušku složit požádat o její opakování.
(9) Při uznávání odborné kvalifikace nebo jiné způsobilosti, kterou státní příslušníci České republiky nebo členských států Evropské unie nebo jejich rodinní příslušníci získali v jiném členském státě Evropské unie, se postupuje podle zvláštního právního předpisu. 4)
(10) Pokud uznávací orgán podle zvláštního právního předpisu 4) uzná odbornou kvalifikaci podle odstavce 9 pouze částečně, může uchazeč skládat rozdílovou zkoušku před zkušební komisí. Předmětem rozdílové zkoušky jsou právní předpisy Evropských společenství upravující ochranu zvířat při přepravě.
------------------------------------------------------------------
2) Například zákon č. 166/1999 Sb., o veterinární péči a o změně některých souvisejících zákonů (veterinární zákon), ve znění pozdějších předpisů, vyhláška č. 296/2003 Sb., o zdraví zvířat a jeho ochraně, o přemísťování a přepravě zvířat a o oprávnění a odborné způsobilosti k výkonu některých odborných veterinárních činností, vyhláška č. 299/2003 Sb., o opatřeních pro předcházení a zdolávání nákaz a nemocí přenosných ze zvířat na člověka, vyhláška č. 376/2003 Sb., o veterinárních kontrolách dovozu a tranzitu produktů ze třetích zemí, vyhláška č. 377/2003 Sb., o veterinárních kontrolách dovozu a tranzitu zvířat ze třetích zemí.
3) Například nařízení vlády č. 27/2002 Sb., kterým se stanoví způsob organizace práce a pracovních postupů, které je zaměstnavatel povinen zajistit při práci související s chovem zvířat.
4) Zákon č. 18/2004 Sb., o uznávání odborné kvalifikace a jiné způsobilosti státních příslušníků členských států Evropské unie a o změně některých zákonů (zákon o uznávání odborné kvalifikace).