CODEXIS® Přihlaste se ke svému účtu
CODEXIS® ... 190/1947 Sb. Vládní nařízení, jímž se provádí zákon o vojenském kázeňském a kárném právu, jakož i o odnětí vojenské hodnosti a přeložení do výslužby řízením správním § 42 - Řízení o žádostech (návrzích) o udělení milosti

§ 42 - Řízení o žádostech (návrzích) o udělení milosti

190/1947 Sb. Vládní nařízení, jímž se provádí zákon o vojenském kázeňském a kárném právu, jakož i o odnětí vojenské hodnosti a přeložení do výslužby řízením správním

§ 42

Řízení o žádostech (návrzích) o udělení milosti

(1) Podnět k řízení o udělení milosti mohou dáti obviněný (potrestaný) vojenský gážista, kárný výbor, po případě příslušné vojenské velitelství (úřad).

(2) Shledá-li kárný výbor, u něhož jest kárné řízení zavedeno nebo již bylo provedeno, z vlastního popudu nebo na oznámení odjinud došlé, že jsou v daném případě okolnosti, které by mohly odůvodniti udělení milosti, vyžádá si od přímých služebních představených obviněného vojenského gážisty zprávu o jeho služební činnosti a chování, o jeho rodinných a majetkových poměrech, po případě o okolnostech, ke kterým nebylo dříve přihlíženo nebo které se teprve později objevily. Na podkladě tohoto šetření předloží spisy s příslušným návrhem představenému, který zavedení řízení před kárným výborem nařídil; je-li tento představený toho náhledu, že by udělení milosti mohlo přijíti v úvahu, předloží spisy služebním postupem ministerstvu národní obrany, jinak je vrátí kárnému výboru. Souhlasí-li ministr národní obrany s učiněným návrhem, předloží spisy presidentu republiky k rozhodnutí, jinak je vrátí služebním postupem příslušnému kárnému výboru.

(3) Podá-li obviněný (potrestaný) vojenský gážista služebním postupem prosbu k presidentu republiky, aby bylo řízení před kárným výborem zastaveno, nebo aby byl trest jemu uložený prominut nebo zmírněn, připojí představený, u něhož byla prosba podána, zprávu o služební činnosti a chování žadatelově, o jeho rodinných a majetkových poměrech, po případě o okolnostech, ke kterým nebylo dříve přihlíženo nebo které se teprve později objevily, a zašle spisy kárnému výboru (kárnému žalobci) uvedenému v odstavci druhém, který připojí své dobrozdání a postoupí spisy ministerstvu národní obrany. Podá-li obviněný (potrestaný) vojenský gážista takovou prosbu přímo presidentu republiky, jest povinen, je-li v činné službě, ohlásiti to svému představenému.

(4) Předcházející ustanovení platí obdobně též tehdy, žádá-li obviněný, aby řízení před kárným výborem nebylo vůbec zaváděno.

(5) President republiky i ministr národní obrany mohou naříditi, aby spisy byly předloženy s dobrým zdáním k rozhodnutí i tehdy, když by bylo zamýšleno vrátiti je podle odstavce 2 kárnému výboru.

(6) Má-li ministr národní obrany za to, že jsou dány předpoklady § 26, odst. 2 zákona nebo že obnova nebo mimořádná obnova podle §§ 28 a 29 zákona povede ke zproštění žadatele o milost, vyčká s předložením žádosti o milost presidentu republiky až do vyřízení těchto právních prostředků. Při tom může býti k žádosti o milost přihlíženo jako k žádosti podle § 26, odst. 2 nebo § 28 zákona.

(7) S prominutím trestu odnětí vojenské hodnosti jest spojeno její znovunabytí.