CODEXIS® Přihlaste se ke svému účtu
CODEXIS® ... 188/2000 Sb. Vyhláška, kterou se stanoví podrobnosti o předpokladech pro výkon funkce myslivecké stráže a o jejich ověřování, vzor služebního odznaku se státním znakem a průkazu myslivecké stráže § 1 - Podrobnosti o předpokladech pro výkon funkce myslivecké stráže a jejich ověřování

§ 1 - Podrobnosti o předpokladech pro výkon funkce myslivecké stráže a jejich ověřování

188/2000 Sb. Vyhláška, kterou se stanoví podrobnosti o předpokladech pro výkon funkce myslivecké stráže a o jejich ověřování, vzor služebního odznaku se státním znakem a průkazu myslivecké stráže

§ 1

Podrobnosti o předpokladech pro výkon funkce myslivecké stráže a jejich ověřování

(1) Fyzicky, zdravotně a duševně způsobilé k výkonu funkce myslivecké stráže jsou osoby, jejichž zdravotní stav neomezuje pobyt v přírodě, pohyb v nerovném terénu a nevylučuje středně velkou fyzickou zátěž, dále osoby, které nemají sníženou schopnost orientace, zejména závažná onemocnění sluchu a zraku, netrpí kolapsovými stavy a záchvatovitými onemocněními, včetně epilepsie, diabetem mellitus, netrpí závažným duševním onemocněním nebo závažnou poruchou osobnosti anebo dalšími onemocněními, které omezují nebo vylučují výkon funkce myslivecké stráže.

(2) Fyzická, zdravotní a duševní způsobilost (dále jen "zdravotní způsobilost") se posuzuje při preventivních prohlídkách vstupních, periodických a mimořádných. Posudek o zdravotní způsobilosti (dále jen "posudek") vydává posuzující lékař na základě výsledku lékařské prohlídky, popřípadě dalších potřebných vyšetření. Při vydávání posudku se postupuje podle zvláštního právního předpisu. 1)

(3) Vstupní preventivní prohlídka se provádí v souvislosti s návrhem na ustanovení do funkce myslivecké stráže, periodická preventivní prohlídka se provádí jedenkrát za pět let, mimořádná prohlídka se provádí v případě, kdy lze důvodně předpokládat, že v souvislosti s onemocněním nebo vývojem zdravotního stavu došlo ke změně zdravotní způsobilosti, a to na základě podnětu ošetřujícího lékaře nebo okresního úřadu, který osobu do funkce myslivecké stráže ustavil.

(4) Posuzujícím lékařem je příslušný praktický lékař.

(5) Posudek musí být vždy opatřen podpisem posuzujícího lékaře, jeho jmenovkou, razítkem zdravotnického zařízení a datem vyhotovení. Posudek musí jednoznačně vyjádřit, že posuzovaná osoba je pro výkon funkce myslivecké stráže způsobilá, nebo nezpůsobilá, popřípadě, že je způsobilá pouze za podmínek, které se v posudku jednoznačně vyjádří.

(6) Znalost práv a povinností myslivecké stráže se prokazuje formou písemného testu sestaveného a vyhodnoceného okresním úřadem zejména ze znalostí právních předpisů upravujících

a) práva a povinnosti myslivecké stráže podle zákona o myslivosti, včetně problematiky povolenek k lovu, loveckých lístků, honiteb, obor, samostatných bažantnic, nehonebních pozemků, dob hájení jednotlivých druhů zvěře a zakázaných způsobů lovu,

b) vymezení postavení a pravomoci veřejného činitele z hlediska trestního zákona, 2)

c) trestní řízení z hlediska součinnosti myslivecké stráže s orgány činnými v trestním řízení a oznamovací povinnosti podle trestního řádu, 3)

d) přestupkové řízení na úseku myslivosti, včetně řízení blokového,

e) řízení o jiných správních deliktech podle zákona o myslivosti,

f) trestný čin pytláctví, 4)

g) charakteristiku členění a užívání pozemních komunikací se zvláštním zřetelem na účelové a místní komunikace, 5)

h) držení, nošení a přepravu zbraní.

(7) Písemný test obsahuje nejméně 20 otázek z oblastí uvedených v odstavci 6. Znalost práv a povinností myslivecké stráže se má za prokázanou, bylo-li správně zodpovězeno nejméně 75 % otázek. V případě neprokázání znalostí práv a povinností myslivecké stráže lze písemný test opakovat nejdříve za 1 měsíc od předchozího neúspěšného písemného testu.

------------------------------------------------------------------

1) § 77 zákona č. 20/1966 Sb., o péči o zdraví lidu, ve znění pozdějších předpisů.

2) Například § 89 odst. 9, § 155159 zákona č. 140/1961 Sb., trestní zákon, ve znění pozdějších předpisů.

3) § 8 zákona č. 141/1961 Sb., o trestním řízení soudním (trestní řád), ve znění pozdějších předpisů.

4) § 178a trestního zákona, ve znění pozdějších předpisů.

5) Zákon č. 13/1997 Sb., o pozemních komunikacích, ve znění pozdějších předpisů.