§ 3
(1) Ředitel střední školy postupuje při rozhodování o přijetí žáka do střední školy podle základních podmínek pro přijetí uvedených v § 1 odst. 1 podle dalších rozhodujících podkladů stanovených v zákoně 4) a s přihlédnutím k hlediskům obsaženým v následujících ustanoveních.
(2) Ředitel středního odborného učiliště si před rozhodnutím o přijetí žáka zajistí stanovisko organizace, pro kterou se žák má připravovat. Ve stanovisku se organizace vyjádří zejména k uplatnění žáka v příslušném povolání.
(3) Žáci, kteří podle rozhodnutí posudkové komise sociálního zabezpečení okresního národního výboru jsou občany se změněnou pracovní schopností 5) a mají zdravotní způsobilost k výkonu příslušného povolání, a žáci, kteří jsou autory objevu, vynálezu, zlepšovacího návrhu nebo průmyslového vzoru podle zvláštních předpisů, 3) se přijímají přednostně před žáky, kteří rovnocenně vyhovují přijímacím podmínkám.
(4) Do učebních a studijních oborů středních škol, mimo obory uvedené v odstavci 5, a pokud nerozhodne ředitel střední školy o konání přijímací zkoušky, přijme ředitel střední školy v pořadí žáky, kteří:
1. měli v 7. ročníku na konci školního roku a v 8. ročníku v pololetí v základní škole průměrný prospěch nejvýše 1,27;
2. se umístili v 7. nebo 8. ročníku základní školy na 1.-3. místě v okresním nebo krajském nebo národním kole olympiád nebo soutěží podle přílohy této vyhlášky, jejichž vyhlašovatelem nebo spoluvyhlašovatelem je ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČSR, nebo kteří jsou autory objevu, vynálezu, zlepšovacího návrhu nebo průmyslového vzoru podle zvláštních předpisů, 3) nebo v době docházky do 7. nebo 8. ročníku základní školy získali 1.-3. místo v individuálních nebo kolektivních sportech, v národních a celostátních mistrovských nebo mezistátních sportovních soutěžích a měli v 7. ročníku na konci školního roku a v 8. ročníku v pololetí v základní škole průměrný prospěch nejvýše 1,55;
3. měli v 7. ročníku na konci školního roku a v 8. ročníku v pololetí v základní škole průměrný prospěch nejvýše 1,55, a pokud jde o žáky tříd s rozšířenou výukou matematiky a přírodovědných předmětů a s rozšířenou výukou cizích jazyků průměrný prospěch nejvýše 1,90;
4. splňují kritéria pro přijetí do střední školy podle § 1 odst. 1 a měli v 7. ročníku na konci školního roku a v 8. ročníku v pololetí v základní škole prospěch odpovídající podle posouzení ředitele střední školy požadavkům zvoleného studia.
(5) Do skupiny učebních a studijních oborů 82 a 85 Umění, užité umění a rukodílná výroba, 6) do gymnázia se zaměřením na matematiku, do sportovní školy a do studijního oboru zubní laborant přijme ředitel střední školy žáky na základě úspěšného vykonání talentové zkoušky.
(6) Při přijímání žáků do gymnázia se zaměřením na tělesnou výchovu, do studijních oborů učitelství pro mateřské školy, vychovatelství a rehabilitační pracovník se po úspěšném vykonání talentové zkoušky postupuje dále podle odstavce 4.
(7) Obsah a formu talentové zkoušky stanoví ředitel střední školy. Talentová zkouška se koná v době od 18. do 22. března.
(8) V učebních a studijních oborech, mimo obory uvedené v odstavcích 5 a 6, může ředitel střední školy rozhodnout o vykonání přijímací zkoušky. Přijímací zkouškou se ověřují schopnosti žáka ke studiu zvoleného oboru. Obsah a formu přijímací zkoušky stanoví ředitel příslušné střední školy. Pokud ředitel střední školy rozhodne o konání přijímací zkoušky, zašle žákovi pozvánku k této zkoušce nejpozději 3 týdny před jejím konáním. Součástí pozvánky je informace o základních požadavcích u přijímací zkoušky.
(9) Přijímací zkoušky se konají 23. a 24. dubna. Krajský národní výbor může v případech nadměrného zájmu žáků o studium na některých středních školách rozhodnout, aby v těchto středních školách se přijímací zkoušky konaly v termínu 23. a 24. dubna a v ostatních středních školách 10. a 11. května.
(10) Při rozhodování o přijetí nebo nepřijetí žáka ke studiu se přihlíží k výsledku přijímací zkoušky a k průměrnému prospěchu žáka podle odstavce 4.
(11) Žákům, kteří se pro řádně doložené vážné důvody (zejména zdravotní nebo plnění povinné školní docházky mimo území Československé socialistické republiky) nemohou dostavit k talentové zkoušce nebo k přijímací zkoušce (pokud byla ředitelem střední školy stanovena) v určeném termínu, povolí ředitel střední školy, do které se žák hlásí, vykonat zkoušku v náhradním termínu. Náhradní termín stanoví ředitel střední školy.