§ 7
Zjišťování a vyšetřování příčin pracovních úrazů podléhajících registraci
(1) Organizace a samostatní provozovatelé jsou povinni ihned po ohlášení pracovního úrazu podléhajícího registraci zjistit objektivně příčiny pracovního úrazu a o výsledku zjištění sepsat nejdéle do 24 hodin po ohlášení úrazu záznam o pracovním úrazu.
(2) Zjišťování příčin a sepsání záznamu o pracovním úrazu podle odstavce 1 se zúčastní odborový funkcionář pověřený základní organizací Slovenského odborového svazu, v jednotných zemědělských družstvech funkcionář základní organizace Slovenského svazu družstevních a jednotlivě hospodařících rolníků a ve výrobních družstvech pověřený člen komise péče o členy.
(3) Příčiny smrtelných, těžkých a hromadných pracovních úrazů, ke kterým došlo na pracovištích podléhajících dozoru orgánů uvedených v § 6 odst. 3 písm. b) a c), vyšetřují tyto orgány podle zvláštních předpisů. Ustanovení odstavců 1 a 2 zůstávají nedotčena.
(4) Organizace a samostatní provozovatelé jsou povinni stanovit a vykonat opatření proti opakování podobných úrazů, uvést lhůty k splnění těchto opatření a způsob jejich kontroly. O plnění stanovených opatření jsou povinni informovat funkcionáře uvedené v odstavci 2.
(5) Pracovníci Veřejné bezpečnosti *) konají vyšetřování, nasvědčují-li zjištěné skutečnosti podezření, že v souvislosti s pracovním úrazem byl spáchán trestný čin. Pověření pracovníci inspektorátu bezpečnosti práce **) vyšetřují příčiny smrtelných a hromadných pracovních úrazů, pokud vyšetřování nekonají pracovníci Veřejné bezpečnosti. Pověření pracovníci inspektorátu bezpečnosti práce se zúčastňují vyšetřování konaného pracovníky Veřejné bezpečnosti a naopak. Účastnit se vyšetřování jsou oprávněni i zástupci ústředního výboru příslušného Slovenského odborového svazu.
(6) V případě smrtelného a hromadného úrazu jsou organizace a samostatní provozovatelé, u kterých se úraz stal, povinni
a) ihned uvědomit příslušný orgán uvedený v odstavcích 2, 3 a 5 o čase a místě zjišťování příčin pracovního úrazu,
b) učinit taková opatření, aby se zabránilo dalšímu možnému ohrožení života a zdraví pracujících,
c) zajistit místo pracovního úrazu tak, aby zůstalo zachováno v původním stavu až do příchodu pověřeného pracovníka inspektorátu bezpečnosti práce a příslušníka Veřejné bezpečnosti.
(7) Změny na místě pracovních úrazů uvedených v odstavci 5 jsou přípustné, jen jde-li o záchranu postižených osob, popřípadě o další záchranné práce, nebo vyžaduje-li to bezpečnost provozu.
(8) Ve výjimečných případech, kdy není možno ponechat místo úrazu v původním stavu, musí se vyhotovit situační náčrtek s vyznačením provedených změn, popřípadě místo úrazu ofotografovat. Za pořízení náčrtku, popřípadě fotografického záběru, odpovídá pracovník, který dal příkaz nebo souhlas k provedení změn.
(9) Organizace a samostatní provozovatelé, na jejichž pracovišti došlo k pracovnímu úrazu uvedenému v odstavci 5, jsou povinni umožnit pracovníkům konajícím vyšetřování podle tohoto odstavce plnění jejich úkolů.
------------------------------------------------------------------
*) Zákon č. 141/1961 Sb. ve znění zákona č. 57/1965 Sb.
**) § 4 písm. h) zákona č. 174/1968 Sb.