CODEXIS® Přihlaste se ke svému účtu
CODEXIS® ... 18/1987 Sb. Vyhláška, kterou se stanoví požadavky na ochranu před výbuchy hořlavých plynů a par § 8

§ 8

18/1987 Sb. Vyhláška, kterou se stanoví požadavky na ochranu před výbuchy hořlavých plynů a par

§ 8

(1) Práce na zařízeních a v prostorách se mohou provádět jen na základě písemného příkazu, který vydá pracovník pověřený organizací.

(2) Příkaz musí obsahovat:

a) jméno, příjmení a funkci pracovníka odpovědného za provedení práce,

b) označení pracoviště a pracovní skupiny, která bude práce vykonávat, druh práce a délku platnosti příkazu,

c) způsob kontroly a zabezpečení pracovníků a pracoviště po dobu konání prací, případně způsob kontroly pracoviště po skončení prací,

d) upozornění na možnosti ohrožení,

e) preventivní bezpečnostní a protipožární opatření podle druhu práce a bezpečnostní a protipožární opatření při vzniku ohrožení.

(3) Organizace před začátkem prací seznámí pracovníky, kteří budou práce provádět, s obsahem příkazu k práci a s výstražnými znameními oznamujícími přítomnost hořlavých plynů a par.

(4) Organizace je povinna před zahájením prací zajistit pracovníkům předepsané osobní ochranné pracovní prostředky, nástroje, nářadí, stroje a přístroje a podle opatření uvedených v příkazu k práci zabezpečovací techniku, izolační dýchací přístroje, prostředky k hašení, vyprošťování a první pomoc.

(5) Práce se mohou zahájit jen po splnění preventivních bezpečnostních a protipožárních opatření uvedených v příkazu k práci.

(6) Práce na zařízeních musí být vykonávány pod stálým dozorem odpovědného pracovníka, který je seznámen se správným a bezpečným způsobem provádění prací a při vzniku ohrožení je způsobilý provést předepsaná opatření. Současně musí kontrolovat používání předepsaných osobních ochranných pracovních prostředků, nástrojů, nářadí, strojů a přístrojů.

(7) Osobní ochranné pracovní prostředky a měřící a zabezpečovací technika používané při pracích, při kterých může vzniknout výbušná směs, nesmí být iniciátorem výbuchu.

(8) Při pracích, při kterých může vzniknout výbušná směs, je zakázána manipulace s materiály, při které by mohlo dojít k iniciaci výbuchu (např. mechanickou jiskrou, výbojem statické elektřiny). V případě, že při těchto pracích vzniká tepelná energie, musí být odváděna tak, aby nedošlo k iniciaci výbuchu.

(9) Při pracích, při kterých může vzniknout výbušná směs, povrchová teplota zařízení bez nebezpečí výbuchu v prostorách nesmí přesahovat teplotu, která je nižší o 10 % (nejméně však o 10°), než je nejnižší zápalná teplota výbušné směsi.

(10) Jestliže není možno zabránit vzniku výbušné směsi, musí se použít pouze nástroje, nářadí, stroje a přístroje, které jsou provedeny tak, že při použití nebo styku s materiálem nezpůsobí iniciaci výbuchu (dále jen "nevýbušné provedení). Jestliže je nevýbušné provedení nástrojů a nářadí zabezpečeno ochrannou nejiskřící vrstvou, neporušenost této vrstvy se musí přezkoušet 9) nejméně jednou za tři roky. Je zakázáno používat nástroje a nářadí, jejichž ochranná nejiskřící vrstva je porušená.

------------------------------------------------------------------

9) ČSN 83 0090 Ověřování vzniku zápalných mechanických jisker.