CODEXIS® Přihlaste se ke svému účtu
CODEXIS® ... 172/1960 Sb. Vyhláška Ministerstva zemědělství, lesního a vodního hospodářství o inseminaci hospodářských zvířat § 6 - Podmínky provádění inseminace

§ 6 - Podmínky provádění inseminace

172/1960 Sb. Vyhláška Ministerstva zemědělství, lesního a vodního hospodářství o inseminaci hospodářských zvířat

§ 6

Podmínky provádění inseminace

(1) Plemenice skotu lze inseminovat jen spermatem býků, určených připařovacím plánem.

(2) Směs spermatu dvou nebo více plemenných býků lze použít k inseminaci jen se souhlasem okresního národního výboru, veterinárního lékaře, jakož i příslušného zemědělského závodu, a to za podmínek stanovených ve směrnicích (§ 13).

(3) Jalovice je dovoleno inseminovat zpravidla ve stáří 18 až 22 měsíců, dosahují-li v době inseminace nejméně této váhy:

a) u skotu červenostrakatého, slovenského strakatého a plemen

příbuzných

těžšího typu 370 kg,

lehčího typu 350 kg,

b) u skotu pinzgavského 340 kg.

(4) Není přípustné inseminovat plemenice s příznaky onemocnění pohlavního ústrojí nebo s příznaky poruch celkového zdravotního stavu. Výjimky může povolit veterinární lékař.

(5) Má-li inseminační technik pochybnosti o zdravotním stavu plemenice, neprovede inseminaci a učiní o tom záznam do karty plemenice; zároveň vyzve chovatele, aby dal zvíře vyšetřit veterinárním lékařem. Veterinární lékař zapíše nález o vyšetření plemenice, údaje o opatřeních vyplývajících z nálezu, jakož i dobu, kdy lze plemenici inseminovat, do karty plemenice.

(6) Plemenice z chovu s vyskytující se brucelózou, které zmetaly nebo u nichž došlo k vypuzení mrtvého plodu, popřípadě zadržení lůžka, mohou být inseminovány jen se souhlasem veterinárního lékaře a podle jeho pokynu, popřípadě jen veterinárním lékařem.