CODEXIS® Přihlaste se ke svému účtu
CODEXIS® ... 17/1972 Sb. Vyhláška o kontrole výroby a oběhu lihu ODDÍL II - Zjištění zásob lihu

ODDÍL II - Zjištění zásob lihu

17/1972 Sb. Vyhláška o kontrole výroby a oběhu lihu

ODDÍL II

Zjištění zásob lihu

1. Podstatou zjištění zásob lihu je měření objemu lihu v každé skladní nádrži zvlášť při současném změření teploty a stanovení objemové koncentrace etanolu. Objemové množství v litrech alkoholu se pak zjistí z objemu lihu v nádrži po všech korekcích násobením převodním koeficientem vypočteným na podkladě střední teploty lihu v nádrži a příslušné objemové koncentrace etanolu.

2. Nejde-li o velké nádrže, zjistí se objem lihu v nádrži tak, že se dokonale promíchá obsah nádrže a po uklidnění zjistí stav na objemové stupnici nádrže nebo měrnou tyčí změří výška hladiny. Při měření objemu lihu stavoznakem se odečítá nejnižší bod menisku v trubici stavoznaku a při měření měrnou tyčí nejvyšší zvlhčené místo. Údaj se opraví objemem pod nulovým bodem a koeficientem na tepelnou roztažnost nádrže. Současně se odebere vzorek lihu a rychle změří teplota. U velkých nádrží, jejichž obsah nelze promíchat, je třeba ke změření teploty a určení objemové koncentrace lihu odebrat vzorky ve stejném množství z různých vrstev a stanovit vážený aritmetický průměr zjištěných objemových koncentrací etanolu.

3. Objemová koncentrace etanolu se zjišťuje ověřeným areometrem na líh a teploměrem. U vzorku s teplotou pod 0 °C je třeba jej vytemperovat minimálně na teplotu 0 °C. Ke změření teploty lihu v nádrži může být do teploty 0 °C používán teploměr zatavený k areometru, pro teploty pod 0 °C je třeba používat ověřeného teploměru od -25 °C.

4. Objemové množství alkoholu zjištěné v zásobách v jednotce objemového množství při 20 °C (X) se vypočte podle vzorce:

X = V1 . k1 + V2 . k2 + V3 . k3 .... + Vn . kn,

kde

n je počet skladních nádob s lihem a

V1 = V'1 + nb, V2 = V'2 + nb,

V3 = V'3 + nb, Vn = V'n + nb,

kde

V'1 V'2 V'3 V'n jsou odměřená objemová množství lihu v

nádržích

nb je množství lihu pod nulovým bodem jednotlivým nádrží

k1, k2, k3 až kn = (Kb + kv) - 1,

kde

Kb je opravný koeficient na tepelnou roztažnost měřidla z

tabulky koeficientů uvedených v příloze č. 6 - Podrobné

alkoholometrické tabulky - pro příslušnou střední teplotu

kv převodní koeficient objemu zjištěný ze střední hodnoty

teploty a objemové koncentrace lihu ve skladní nádobě z

tabulky uvedené v příloze č. 6 - Podrobné alkoholometrické

tabulky.

Výpočet se uvádí na dvě desetinná místa a zaokrouhluje se až konečný součet podle pravidel stanovených vyhláškou (§ 10 odst. 2).

5. Při zjištění zásob lihu, který je výjimečně uskladněn v dopravních nádobách, se postupuje jako při přejímce lihu způsobem uvedeným v příloze č. 3.

------------------------------------------------------------------