Čl. XIV
Výhrady.
1. Každý stát může při podpisu nebo při skládání své listiny o ratifikaci, přijetí nebo přístupu prohlásit, že se necítí vázán některými ustanoveními této úmluvy, která sám určí.
2. Každý stát, při oznámení podle článku XIII této úmluvy o tom, že tato úmluva se bude vztahovat na jedno nebo více území, za která je mezinárodně odpověden, může učinit obdobné prohlášení, jako je prohlášení uvedené v odstavci 1 tohoto článku, za všechna území zahrnutá v onom oznámení nebo za kterékoli jednotlivé z nich.
3. Jakmile některý stát učiní výhradu týkající se kteréhokoli článku této úmluvy při podpisu, ratifikaci, přijetí, přístupu nebo při oznámení podle článku XIII, generální sekretář Spojených národů sdělí znění této výhrady všem státům, které jsou nebo se mohou stát smluvní stranou této úmluvy. Každý stát, který podepsal, ratifikoval či přijal tuto úmluvu, nebo který k ní přistoupil dříve, než tato výhrada byla učiněna (nebo, jestliže úmluva nevstoupila v účinnost, který tuto úmluvu podepíše, bude ratifikovat, či přijme nebo k ní přistoupí do dne jejího vstupu v účinnost), má právo vznést námitky proti kterékoli z těchto výhrad. Jestliže žádný stát oprávněný vznést námitky nesdělí je generálnímu sekretáři Spojených národů nejpozději v devadesátý den po oznámení výhrady (nebo po dni, kdy úmluva vstoupí v účinnost, je-li toto datum pozdější), bude dotyčná výhrada považována za přijatou.
4. Obdrží-li generální sekretář Spojených národů od některého ze států, oprávněných vznést námitky, sdělení o nějaké námitce, sdělí tuto námitku státu, který učinil výhradu, a vyzve ho, aby mu oznámil, zda může výhradu odvolat, či zda podle okolností dává přednost tomu, aby se vzdal ratifikace, přijetí, přístupu nebo provádění úmluvy na území, jehož (nebo jichž) se výhrada týkala.
5. Stát, který učinil výhradu, vůči níž byla vznesena námitka podle odstavce 3 tohoto článku, stane se smluvní stranou této úmluvy pouze tehdy, byla-li tato námitka odvolána nebo přestala-li být účinnou za podmínek stanovených v odstavci 6 téhož článku; také se nebude moci domáhat výhod této úmluvy pro území, za které je mezinárodně odpovědný, v jehož prospěch učinil výhradu, která vyvolala námitku podle odstavce 3 tohoto článku, ledaže tato námitka byla odvolána nebo přestala být účinnou za podmínek stanovených v odstavci 6 níže uvedeném.
6. Každá námitka vznesená některým státem, který podepsal úmluvu, aniž by ji ratifikoval či přijal, přestane být účinnou, jestliže do dvanácti měsíců po dni, kdy byla vznesena, nebude úmluva tímto státem ratifikována či přijata.