CODEXIS® Přihlaste se ke svému účtu
CODEXIS® ... 168/1920 Sb. Nařízení vlády republiky Československé o použití cukrovky ze sklizně 1920. § 3. - Prodej a roztřídění cukrovky cukrovarům.

§ 3. - Prodej a roztřídění cukrovky cukrovarům.

168/1920 Sb. Nařízení vlády republiky Československé o použití cukrovky ze sklizně 1920.

§ 3.

Prodej a roztřídění cukrovky cukrovarům.

1. Ministerstvo zemědělství pověřuje výhradním sprostředkováním prodeje veškeré cukrovky cukrovarům "Československou jednotu řepařů", která použije k provedení tohoto prodeje v německých oblastech stávajících pro ně německých svazů společenstevních a to: Pro Čechy "Zentralverband der deutschen landwirtschaftl. Genossenschaften Böhmens", pro Moravu "Zentralverband der deutschen landwirtschaftl. Genossenschaften Mährens".

2. Cukrovary smějí kupovati cukrovku výhradně jen na základě podmínek, které s "Československou jednotou řepařů" byly ujednány. Kolektivní podmínky musí býti od cukrovarů a řepařů přesně dodrženy. Cukrovar nesmí ani v ceně neb dovozném, ani v ostatních dávkách žádných výhod nikomu poskytnouti, než jak byly v kolektivních smlouvách sjednány.

3. Smlouvy o dodávání cukrovky uzavřené před 1. zářím 1915 zůstávají v platnosti co do ujednání dodávky, pozbývají však po dobu platnosti tohoto nařízení účinnosti co do podmínek dodacích, které se nahražují podmínkami kolektivně sjednanými. (Odst. 2. tohoto paragrafu.)

4. Ona ustanovení smluv (cukrovarských, svazových, agenčních, specielních a pod.), kterými buď přímo nebo nepřímo pěstitelé byli nuceni dodávati řepu výhradně jen do určitého cukrovaru anebo, kterými pěstitelé byli nuceni přijímati splnění svých požadavků od určitého cukrovaru, se ruší.

Pěstiteli cukrovky ponechává se volnost odváděti cukrovku do cukrovaru nebo na přijímací váhu jím zvolenou, pokud to není v rozporu s níže stanovanou zásadou docílení úspor sil potažních.

Roztříděním obcí, případně řepy, pověřena bude "Smíšená roztřiďovací komise". Tato komise jest povinna bez ohledu na stávající državu řepní předsevzíti v jednotlivých případech takové rozdělení cukrovky mezi jednotlivé cukrovary nebo skupiny cukrovarů, jímž bude docíleno buď úspor sil potažních, nebo dopravních prostředků železničních. Komise však má šetřiti té zásady, že dosavadní poměry řepní nesmějí býti ve prospěch cukrovaru jednoho na úkor cukrovaru druhého porušeny. Akciová řepa nespadá do oboru působnosti roztřiďovací komise.

Komise má právo ona ustanovení smluv cukrovarských, která se týkají dodávky cukrovky a jsou v odporu k ustanovením tohoto nařízení anebo znemožňují činnost komise, prohlásiti po dobu platnosti tohoto nařízení za bezúčinná. Tím však nebude dotčena platnost ostatních ustanovení těchto smluv.

5. "Smíšená roztřiďovací komise" skládá se ze 3 odborů: a) českého se sídlem v Praze, b) moravsko-slezského se sídlem v Brně, c) slovenského se sídlem v Bratislavě. Odbor český skládá se ze 12 zástupců průmyslu cukerního a 12 zástupců pěstitelů cukrovky z Čech. Odbor moravsko-slezský sestává ze 7 zástupců průmyslu cukerního a 7 zástupců pěstitelů cukrovky z Moravy a Slezska. Odbor slovenský sestává ze 3 zástupců průmyslu cukerního a 3 zástupců pěstitelů cukrovky ze Slovenska. Členy odborů jmenuje ministerstvo zemědělství po návrhu "Československé jednoty řepařů" a "Ústředního spolku československého průmyslu cukrovarnického". Předsedou komise jest president "Československé komise cukerní", který jmenuje svoje náměstky.

6. "Smíšená roztřiďovací komise" rozhoduje s konečnou platností. Pravoplatná usnesení "Smíšené roztřiďovací komise" jsou vykonatelná. Výkon tento předsevezme příslušný úřad politický první instance (na Slovensku a v území Podkarpatské Rusi administrativní vrchnost první instance) dle platných ustanovení.

7. Ministerstvo zemědělství vydá po návrhu "Československé komise cukerní" jednací řád "Smíšené roztřiďovací komise", v němž bude její působnost přesně vymezena.