Čl. I
Vyhláška ministerstva průmyslu Slovenské socialistické republiky č. 155/1970 Sb., o zřizování a působnosti tiskáren a rozmnožoven a o povinné evidenci tiskárenských strojů, se mění a doplňuje takto:
1. § 4 odst. 3 zní:
"(3) Nakupovat, držet a užívat tiskárenské a rozmnožovací stroje domácího nebo zahraničního původu je možno jen se souhlasem ministerstva průmyslu Slovenské socialistické repubiky."
2. Za § 8 se vkládají § 8a, 8b a 8c, které znějí:
"§ 8a
(1) Ministerstvo průmyslu Slovenské socialistické republiky pověřuje Slovenskou polygrafii, generální ředitelství v Bratislavě
a) soustřeďovat
1. žádosti účelových a závodních tiskáren, rozmnožoven pro obchodní činnost orgánů a organizací o udělení souhlasu ke zřízení a provozu tiskáren a rozmnožoven. Žádosti o povolení rozmnožoven budou obsahovat údaje o sídle rozmnožovny, počtu rozmnožovacích strojů a zařízení, skladbě výrobního programu a předběžné vyjádření příslušného krajského národního výboru k žádosti,
2. žádosti o nákup tiskárenských strojů z tuzemska nebo z dovozu,
3. žádosti o povolení vývozu použitých tiskárenských strojů,
4. žádosti orgánů a organizací o převod nebo prodej tiskárenských strojů, matric a tiskárenského písma, popřípadě ostatního zařízení,
5. hlášení o evidenci tiskárenských strojů a zařízení,
6. návrhy orgánů a organizací na likvidaci tiskárenských strojů a zařízení. Tiskárenské stroje a zařízení určené k likvidaci likviduje jejich vlastník na vlastní náklady, přičemž je povinen do 30 dnů ode dne schválení likvidace podat Slovenské polygrafii, generálnímu ředitelství v Bratislavě zprávu o provedené likvidaci a současně předložit likvidační zápis, potvrzený n. p. Kovošrot, o odevzdání odpadu z tiskárenského stroje nebo zařízení.
b) prověřovat došlé žádosti, hlášení a návrhy z hlediska využití strojové kapacity a zakázkové náplně tiskáren a rozmnožoven s obchodní činností a předkládat ministerstvu průmyslu Slovenské socialistické republiky své vyjádření k nim,
c) vést evidenci tiskáren a rozmnožoven s obchodní činností na základě žádosti orgánů a a organizací,
d) vypracovávat odborné posudky o tiskárenských strojích a výrobcích jimi vyrobených,
e) zprostředkovat služby v souvislosti s přebytečnými tiskárenskými stroji a zařízením určenými k prodeji, převodu nebo likvidaci.
(2) Orgány a organizace jsou povinny na požádání předložit Slovenské polygrafii, generálnímu ředitelství v Bratislavě podklady potřebné k zajištění úkolů, které pro ně vyplývají z této vyhlášky.
§ 8b
Po prověření žádosti, hlášení a návrhů uvedených v § 8a této vyhlášky se v provozu ponechají jen takové tiskárenské stroje a zařízení, které tvoří nutnou součást výrobního procesu. O přebytečné kapacitě účelových zařízení rozhodne ministerstvo průmyslu Slovenské socialistické republiky po projednání s příslušným nadřízeným orgánem navrhovatele.
§ 8c
(1) Všechny organizace a orgány, které mají ve správě tiskárenské nebo rozmnožovací stroje a zařízení, vedou o nich zvláštní evidenci, a to bez ohledu na to zda je užívají samy, jejich podřízené organizace nebo jejich členové.
(2) Evidenci tiskárenských a rozmnožovacích strojů a zařízení je třeba vést podle zásad jednotné evidence strojů a zařízení. Základní údaje se povedou v tomto rozsahu:
a) název, typ a formát stroje,
b) výrobní, třídníkové a inventární číslo,
c) rok výroby a výrobce,
d) příslušenství stroje,
e) závod nebo provoz, v němž je stroj umístěn,
f) výkonnostní kapacita stroje,
g) nabývací hodnota stroje.
(3) Orgány a organizace, jakož i rozmnožovny pro vlastní potřebu jsou dále povinny vést evidenci zakázek, počtů výtisků a zajistit označování výrobků zkratkou výrobního podniku a číslem zakázky.
(4) Tvorba cen rozmnoženin se řídí předpisy vydanými příslušným cenovým orgánem"
3. V § 9 odst. 4 písm. e) se slova "Slovenský geodetický a kartografický úřad" nahrazují slovy "Slovenská správa geodézie a kartografie".
4. § 11 se vypouští.