§ 4
(1) Smírčí řízení je zahájeno dnem, kdy došel komisi návrh na jeho zahájení.
(2) Návrh na zahájení smírčího řízení se podává písemně ve dvojím vyhotovení nebo ústně do zápisu. Písemný návrh se podává pověřenému členovi komise, nebo jinému členovi (pracovníkovi) družstva, pověřenému k tomu komisí se souhlasem družstva. Zápis sepíše pověřený člen komise, nebo jiný člen (pracovník) družstva, pověřený k tomu komisí se souhlasem družstva.
(3) Byl-li návrh na zahájení smírčího řízení podán u jiného orgánu družstva nebo u člena (pracovníka) družstva pověřeného družstvem k přijímání písemností, postoupí jej tento orgán nebo člen (pracovník) družstva neprodleně komisi; v tomto případě se má za to, že návrh došel komisi již tím dnem, kdy došel jinému orgánu družstva nebo členovi (pracovníkovi) družstva pověřenému družstvem k přijímání písemností.
(4) V návrhu na zahájení smírčího řízení je třeba uvést:
a) kdo návrh podává (navrhovatele),
b) proti komu návrh směřuje (odpůrce),
c) co se návrhem uplatňuje, d) skutečnosti rozhodné pro posouzení uplatněného nároku a důkazy o nich.
(5) Podává-li družstvo návrh na zahájení smírčího řízení ve sporu uvedeném v § 1 odst. 1 písm. b), je povinno současně doložit, že jeho pracovník projevil souhlas s projednáním sporu komisí.
(6) Je-li návrh neúplný nebo nesprávný, zajistí komise jeho doplnění nebo opravu.
(7) Stejnopis návrhu zašle komise odpůrci.
(8) Návrh došlý komisi se zapíše do seznamu došlých návrhů s uvedením dne, kdy návrh došel komisi, jména a příjmení (názvu) navrhovatele a odpůrce a stručného označení předmětu řízení.