Čl. I
Ustanovení občanského soudního řádu (zákona č. 99/1963 Sb.) se mění a doplňují takto:
1. Z ustanovení § 8 se vypouštějí slova "zejména řízení o pracovním sporu u rozhodčího orgánu Revolučního odborového hnutí".
2. § 9 zní:
"§ 9
K řízení v prvním stupni jsou příslušné okresní soudy."
3. § 10 zní:
"§ 10
Krajské soudy rozhodují o odvoláních proti rozhodnutím okresních soudů a proti rozhodnutím státních notářství."
4. V ustanovení § 11 odst. 3 se slova "Nejvyšší soud" nahrazují slovy "Nejvyšší soud Československé socialistické republiky".
5. Ustanovení § 12 odst. 3 se doplňuje touto větou: "Je-li jeden z těchto soudů na území České socialistické republiky a druhý na území Slovenské socialistické republiky, rozhoduje o přikázání Nejvyšší soud Československé socialistické republiky."
6. § 13 se zrušuje.
7. § 16 odst. 1 zní:
"(1) O tom, zda je soudce vyloučen, rozhodne nadřízený soud v senátě. O vyloučení soudců nejvyšších soudů republik a Nejvyššího soudu Československé socialistické republiky rozhodne jiný senát téhož soudu."
8. Ustanovení § 17 odst. 1 se zrušuje a vypouští se označení odstavce 2.
9. § 36 zní:
"§ 36
(1) V řízení před soudem rozhoduje senát nebo samosoudce. Všichni soudci jsou si při rozhodování rovni.
(2) Ve věcech pracovních, a nestanoví-li zákon jinak, ve věcech upravených zákonem o rodině jedná a rozhoduje vždy senát. V ostatních věcech jedná a rozhoduje předseda senátu jako jediný soudce (samosoudce). Předseda senátu jedná a rozhoduje jako samosoudce též v dalších případech, kde tak stanoví zákon. Ve všech případech, kdy jedná a rozhoduje předseda senátu, přísluší mu práva, která jsou vyhrazena senátu.
(3) V případech, kdy podle zákona může jednat a rozhodovat předseda senátu jako samosoudce, může jednat a rozhodovat jako samosoudce i jiný soudce z povolání.
(4) Jinak může předseda senátu nebo jiný soudce z povolání sám provádět jen takové úkony, jimiž se nerozhoduje."
10. § 67 odst. 2 se zrušuje a označení odstavce 1 se vypouští.
11. Ustanovení § 82 odst. 2 zní:
"(2) Předcházelo-li řízení u soudu řízení u komise pro pracovní spory, je řízení u soudu zahájeno také dnem, kdy postoupená věc došla soudu."
12. V ustanovení § 88 písm. g) se nahrazují slova "rozhodčí orgán" slovy "komise pro pracovní spory".
13. V ustanovení § 105 odst. 2 se slova "Nejvyššímu soudu" nahrazují slovy "Nejvyššímu soudu Československé socialistické republiky".
14. Ustanovení § 108 odst. 2 se zrušuje a vypouští se označení odstavce 1.
15. V ustanovení § 135 odst. 1 se slovo "provinění" nahrazuje slovem "přečin".
16. V § 230 odst. 2 připojuje se věta tohoto znění: "Návrh může být podán i po uplynutí této lhůty, jestliže trestní rozsudek, na jehož podkladě bylo v občanském soudním řízení přiznáno právo, byl později podle trestně právních předpisů zrušen."
17. § 237 zní:
"§ 237
(1) Ke stížnosti je oprávněn generální prokurátor Československé socialistické republiky, a jde-li o rozhodnutí nejvyššího soudu republiky, některého krajského nebo okresního soudu (státního notářství), také generální prokurátor a ministr spravedlnosti příslušné republiky. Stížnost projedná nejvyšší soud republiky, jde-li o rozhodnutí některého krajského nebo okresního soudu (státního notářství), a Nejvyšší soud Československé socialistické republiky, jde-li o rozhodnutí nejvyššího soudu republiky.
(2) Stížnost projedná příslušný soud v senátě."
18. Ustanovení § 245 odst. 1 zní:
"(1) Přezkoumávat rozhodnutí jiných orgánů jsou příslušné
a) okresní soudy, není-li zákonem stanoveno jinak,
b) krajské soudy, jde-li o rozhodnutí ve věcech důchodového zabezpečení a nemocenského pojištění, nebo jestliže je tak stanoveno zákonem,
c) nejvyšší soudy České socialistické republiky a Slovenské socialistické republiky, jde-li o přezkoumání rozhodnutí ústředních orgánů České socialistické republiky nebo Slovenské socialistické republiky,
d) Nejvyšší soud Československé socialistické republiky, jde-li o přezkoumání rozhodnutí federálních orgánů Československé socialistické republiky."
19. Ustanovení § 250 zní:
"§ 250
(1) Proti rozhodnutí soudu není přípustná obnova řízení a s výjimkou případů podle odstavce 2 ani odvolání.
(2) Ve věcech důchodového zabezpečení je možno podat proti rozhodnutí krajského soudu odvolání, o němž rozhoduje nejvyšší soud republiky.
(3) Proti pravomocným rozhodnutím je možno podat stížnost pro porušení zákona."
20. V § 274 se vypouští ustanovení písm. a) a v ustanovení písm. c) se nahrazují slova "rozhodčích orgánů v pracovních sporech" slovy "komisí pro pracovní spory".
21. Ustanovení § 275 odst. 2 zní:
"(2) Návrh na výkon rozhodnutí je třeba podat vždy u soudu."