§ 3.
Předměty nižší odborné zkoušky jsou:
1. Nejdůležitější předpisy o služebním poměru, státních úředníků (služební pragmatika).
2. Služební předpis.
3. Předpisy důchodkové, pokud jest jich zapotřebí k vykonávání běžné služby důchodkové kontroly.
Předměty vyšší odborné zkoušky jsou:
1. Služební pragmatika.
2. Služební předpis.
3. Předpisy o daních nepřímých, zejména o spotřební dani z piva, lihu, cukru, nerostného oleje, o všeobecné dani nápojové a zvláštní dávce z vína v lahvích, o dani z masa a potravní dani na čáře.
4. Předpisy celní, pokud jejich znalost jest nevyhnutelná pro výkon služby důchodkové kontroly.
5. Předpisy o předmětech státního monopolu, zvláště o prodeji těchto, o dani ze zapalovadel, o důchodku loterním, poštovním, o kolcích a poplatcích a o dávce puncovní, pokud tyto předpisy týkají se služby důchodkové kontroly: dále předpisy o jiných výkonech důchodkové kontrole zvláště uložených.
6. Důchodkový trestní zákon a předpisy o ochraně osobní svobody, práva domácího a o ochraně tajemství listovního, pokud jsou důležitý pro výkon služby.
7. Technická výroba piva, lihu, cukru a nerostného oleje, pokud její znalost pro vedoucí místa v důchodkové kontrole jest žádoucí.
K nižší odborné zkoušce připustí se úředníci důchodkové kontroly po nejméně tříleté službě, ke zkoušce vyšší pak ti úředníci, jejichž služební doba činí nejméně devět let a kteří vykonali s prospěchem nižší odbornou zkoušku.
Obě zkoušky odbývají se písemně a ústně před komisí.
Zkouškám má býti dán směr pokud možno prakticky. Otázky při nižší zkoušce mají se říditi dle služebních požadavků, jež se činí na pod řízeného úředníka důchodkové kontroly; při vyšší pak buďtež voleny takové otázky, aby komise nabyla o tom přesvědčení, zda kandidát má žádoucí praktický výcvik a způsobilost k vedení důchodkového kontrolního úřadu.