CODEXIS® Přihlaste se ke svému účtu
CODEXIS® ... 156/1924 Sb. Vládní nařízení, jímž se provádí zákon o dani z obratu a dani přepychové. Článek 34. - K § 13, odst. 2 a § 20, odst. 9 zákona. Jak se vyměřuje daň při dražbách.

Článek 34. - K § 13, odst. 2 a § 20, odst. 9 zákona. Jak se vyměřuje daň při dražbách.

156/1924 Sb. Vládní nařízení, jímž se provádí zákon o dani z obratu a dani přepychové.

Článek 34.

K § 13, odst. 2 a § 20, odst. 9 zákona.

Jak se vyměřuje daň při dražbách.

(1) Dodávky z dražeb jsou podrobeny podle § 1, odst. 2., zák. dani z obratu a podle § 25, odst. 2., zák. dani přepychové. Od daně jsou osvobozeny vnucené dražby kromě případů, kdy jde o dodávky předmětů, jejichž vlastníkem jest ten, jemuž vyhláška o paušalování daně ukládá povinnost platiti z dodávek těchto předmětů paušál (§ 4, č. 1 zákona), a dobrovolné dražební prodeje mezi dědici k rozdělení dědictví (§ 4, č. 2 zákona). Dodávky přepychových předmětů při vnucených dražbách podléhají však vždy dani přepychové (§ 25, odst. 2., č. 4., a § 27, č. 1., zák.).

(2) Daň jest povinen platiti podle § 5, odst. 1, č. 6., a § 29, č. 4., zák., je-li dražba mimosoudní, kdo dražbu provádí, při dražbách soudních, kdo o dražbu žádá, při čemž soud může žádati přiměřenou zálohu na daň.

(3) Za daň ručí podle § 8, odst. 8., zák., jde-li o dražbu mimosoudní, osoba, v jejímž jméně se dražba koná. Kdo provádí mimosoudní dražbu, může žádati, aby osoba, v jejímž jméně se dražba koná, před dražbou složila přiměřenou zálohu, nebo žádati náhradu zaplacené daně.

(4) Ustanovení odst. 3. se vztahuje podle všeobecného ustanovení § 24 zák. také na mimosoudní dražby předmětů přepychových.

(5) Nepodnikatel, který zamýšlí provésti dobrovolnou dražbu, jest povinen to oznámiti příslušnému finančnímu úřadu I. stolice, v jehož obvodu se dražba má konati, a to nejpozději týden před dražbou a v oznámení uvésti dobu, předmět a místo dražby.

(6) Osoba, k placení daně povinná, musí obdobně podle ustanovení čl. 26 až 28 tohoto nařízení do 14 dnů po dražbě podati daňové přiznání, obsahující souhrn všech úplat při dražbě přijatých; byly-li v dražbě prodány zároveň předměty přepychové, musí se stran nich podati zvláštní přiznání.

(7) Daň, kterou si poplatník sám vypočte, musí býti ve lhůtě, stanovené pro podání přiznání, odvedena platenkou poštovní spořitelny bernímu úřadu, příslušnému podle místa dražby. Na líci složenky vplatního lístku musí poplatník zejména též vyznačiti jméno berní obce, na rubu složenky pak, že platí daň z obratu nebo daň přepychovou nebo jejich paušál (sazbu paušálu), dále datum, místo a předmět (předměty) dražby a stručně odkázati na přiznání daňové, podané finančnímu úřadu I. stolice.

(8) Berní úřad předepíše daň ve výši došlých mu plateb a učiní o předpisech hromadné oznámení nadřízenému finančnímu úřadu I. stolice, v němž podle údajů plátců na rubu složenek vplatních lístků poštovní spořitelny sdělí u každého předpisu datum, místo a předmět (předměty) dražby. Finanční úřad I. stolice přezkoumá podle daňového přiznání, byla-li daň správně odvedena, a předepíše, je-li třeba, dodatek; jinak strana platební rozkaz neobdrží.

(9) Stálé soudní dražebny, notáři a podnikatelé, kteří častěji nebo po živnostensku provádějí dražby, jsou oprávněni daň z obratu nebo daň přepychovou z dražeb odváděti zároveň s daňovými splátkami z ostatní své tržby.

(10) Nárok na 2%ní sníženou daň přepychovou podle § 28, č. 4., zák. lze uplatniti také při dražbách za podmínek, uvedených v čl. 39 tohoto nařízení.

(11) Ustanovení odst. 1. až 4. a odst. 6. až 8. a odst. 10. vztahují se jak na dražby, prováděné podnikateli, tak na dražby, prováděné nepodnikateli.