§ 12
Rekreace
(1) Z fondu se hradí pořízení, rekonstrukce, modernizace a vybavení a přispívá s výjimkou výdajů, které hradí podnik podle zvláštního předpisu, 14) na provoz a udržování podnikových (závodních) rekreačních zařízení v Československé socialistické republice.
(2) Z fondu je možné poskytnout pracovníkům organizace příspěvky na výběrovou rekreaci Revolučního odborového hnutí, podnikovou rekreaci v tuzemsku (jíž se rozumí i veškeré zájezdy pořádané orgány Revolučního odborového hnutí), na podnikovou rekreaci a tematické a kulturně výchovné zájezdy Revolučního odborového hnutí do socialistických zemí a na pionýrské tábory Revolučního odborového hnutí. Za výběrovou rekreaci Revolučního odborového hnutí se považuje i rekreace organizovaná ústředními výbory odborových svazů z pověření Ústřední rady odborů. Přispět lze i na rekreaci rodinných příslušníků. Příspěvek nelze poskytnout pracovníkovi v hotovosti. Nelze jej poskytnout na kapesné, režijní výlohy cestovní kanceláře (manipulační poplatky apod.), na dopravu osobním dopravním prostředkem do místa rekreace a zpět.
(3) Podnikovou rekreaci organizuje odborový orgán a provozuje ji organizace. Rozpočet finančního a materiálového zabezpečení provozu podnikového rekreačního zařízení sestavuje vedení organizace v dohodě s odborovou organizací.
(4) Při podnikové tuzemské i zahraniční rekreaci a zahraničních zájezdech je každý její účastník povinen hradit ze svých prostředků náklady na stravování; při podnikové tuzemské rekreaci pořizovací cenu potravin spotřebovaných na přípravu jídel.
(5) Z fondu je možné uhradit i výdaje spojené s využíváním podnikového rekreačního zařízení jiné organizace k rekreačním účelům.
(6) Podnikovou zahraniční rekreaci v socialistických zemích 15) se rozumí organizování rekreačních pobytů závodním (podnikovým) výborem Revolučního odborového hnutí:
a) ve vlastních, popřípadě sdružených stanových táborech a rekreačních základnách vybudovaných do konce roku 1972;
b) v najímaných rekreačních zařízeních typu chat, bungalovů, stanů, společných nocleháren, míst v kempinku a ubytování v soukromí. Závodní (podnikový) výbor Revolučního odborového hnutí zajišťuje zahraniční podnikovou rekreaci včetně jejího umísťování v najímaných objektech prostřednictvím cestovní kanceláře Čedok.
(7) Na zahraniční tematické a kulturně výchovné zájezdy Revolučního odborového hnutí nelze z fondu přispívat rodinným příslušníkům.
(8) Za zahraniční podnikovou rekreaci se pro účely fondu považuje též rekreace v Sovětském svazu prováděná závodním (podnikovým) výborem Revolučního odborového hnutí prostřednictvím cestovní kanceláře Čedok, jakož i vlak družby do SSSR.
(9) V rámci schválených družebních dohod lze přispívat z fondu na vzájemnou výměnnou rekreaci organizovanou Revolučním odborovým hnutím v socialistických zemích jako na podnikovou zahraniční rekreaci.
(10) Na pionýrské tábory Revolučního odborového hnutí se přispívá podle zvláštních směrnic. 16) Na tuzemské pionýrské tábory a zahraniční výměnnou rekreaci dětí lze z fondu přispívat i v případě, že je pořádá Socialistický svaz mládeže, Svaz československo-sovětského přátelství, Československý červený kříž nebo tělovýchovná organizace; příspěvek na jedno dítě a jeden pobytový den může činit nejvýše 24,- Kčs.
(11) V těch organizacích, které nemají vlastní ani sdružené rekreační zařízení, popřípadě dostatečnou kapacitu vlastního rekreačního zařízení, výjimečně je možno použít fondu též pro poskytnutí příspěvků na rekreaci v tuzemsku organizovanou závodním výborem Revolučního odborového hnutí ve spolupráci s cestovními kancelářemi formou nájmu v rekreačních a turistických chatách a ve stanových táborech.
(12) Na rekreaci lze přispět z fondu maximálně 30 % ze 2 % ročního objemu mzdových prostředků; z toho nejvýše 1/3 na zahraniční rekreaci a zahraniční zájezdy. Do limitu 30 % se nezahrnují výdaje z fondu na pořízení, rekonstrukci, modernizaci, vybavení a údržbu podnikových rekreačních zařízení a příspěvky na tuzemskou výběrovou rekreaci a na pionýrské tábory.
(13) Nově budované stavby k rekreačním účelům v tuzemsku, k nimž dal souhlas příslušný odborový orgán, lze se souhlasem příslušného ústředního orgánu (popřípadě KNV) a příslušného ministerstva financí financovat i z prostředků hospodářské organizace (z fondu výstavby) za předpokladu, že tím nebudou ohroženy její plánované úkoly a ostatní povinnosti. Výjimka musí být v těchto případech udělena před zahájením výstavby a je podmínkou pro započetí jejího financování z fondu výstavby.
------------------------------------------------------------------
14) Vyhláška č. 90/1972 Sb., směrnice o financování některých výdajů rozpočtových a příspěvkových organizací (Finanční zpravodaj č. /10/1972/ a směrnice pro financování některých výdajů národních výborů a jimi spravovaných rozpočtových a příspěvkových organizací (Finanční zpravodaj č. 1/1974).
15) Usnesení předsednictva vlády ČSSR č. 11 z 16. ledna 1975.
16) Směrnice Ústřední rady odborů pro pionýrské tábory Revolučního odborového hnutí (registrováno ve Sbírce zákonů částka /12/1974/ a směrnice pro zahraniční odborářskou výměnnou rekreaci dětí v pionýrských táborech v socialistických zemích.