§ 59.
Uschování spisů.
(1) Vyřízené spisy třeba uschovati v místnostech a skříních, které se dají dobře uzavříti (spisovna).
(2) Spisy komise pro podmínečné propuštění z trestu se uschovávají zvlášť ve svazcích rok co rok uzavřených a uspořádaných tak, že se spisy každého trestance spojí v celek a uloží do svazku v abecedním pořadí.
(3) Když byla trestní věc úplně vyřízena a učiněno opatření o věcech doličných, nutno spisy neprodleně uschovati ve spisovně.
(4) Spisy trestních věcí, v kterých bylo řízení odloženo, uschovává veřejný žalobce. Spisy trestních věcí zapsaných do rejstříku Bv uschovávají se jen tenkrát u brigádního soudu, když bylo vyhledávací řízení zastaveno podle § 240, odst. 1 v. tr. ř.
(5) Na spisovém obalu [§ 57, odst. (5)] třeba uvésti soud, u kterého se spisy uschovávají, pak spisovou značku, kterou spisy dostaly u tohoto soudu, dále rok uschování, a jde-Ii o spisy, které podle § 60 bude lze v příslušný čas zničiti, vyznačí se též rok, kdy smějí býti zničeny. U spisů politické nebo historické důležitosti, zvláště když jde o zločiny podle zákona ze dne 19. března 1923, čís. 50 Sb. z. a n. na ochranu republiky, a to podle § 1 až 3, § 4, č. 1, § 5, č. 1, § 6, č. 1 až 3, § 7 až 10, § 12, § 13, č. 1 až 3, § 15, č. 3, § 16, č. 2, § 19, č. 2, § 21, § 22, a o přečiny podle téhož zákona, a to podle § 14, č. 1 a podle č. 2, jde-li o popuzování pro národnost, § 17, § 19, č. 1 a § 23, odst. 1, mimo to když jde o pozdvižení, vzbouření neb jiné politické zločiny, konečně u spisů, která souvisí s válečnými událostmi nebo které hledíc k osobám, jež v nich byly zúčastněny, mají význam dějinný, třeba vedle roku pro budoucí zničení dodati: "pro vojenský archiv". Jsou-li v uschovaném trestním spise listiny, které by se mohly ještě hoditi k uplatnění soukromého práva, nutno to poznamenati rovněž na spisovém obalu a uvésti pořadové číslo, u kterého jsou tyto listiny uloženy.
(6) Spisy se uschovávají ve spisovně a seřaďují podle čísel a ročníků rejstříků (jednacích protokolů), v kterých jsou jednotlivé věci zapsány. Spisy rejstříku Do, spisy jednacích protokolů a spisy komise pro podmínečné propuštění z trestu třeba podle ročníků, a to každý z těchto druhů zvláště, spojiti ve svazky a uschovávati v deskách z tuhého papíru; spisy důvěrného jednacího protokolu také zvláště. Též spisy vzniklé v řízení u soudů v poli nutno zvláště uschovávati. Jde-li o souvislost se spisy zvláště uschovávanými, třeba to na spisové desce poznamenati a uvésti spisovou značku (jednací číslo) souvisících spisů.
(7) Na každé přihrádce a na každém podstavci ve spisovně nutno připevniti nápisy o spisech v nich složených.
(8) Ze spisovny smějí býti spisy vydávány jen na potvrzení. Není-li stvrzenka vydána důstojníkem justiční služby nebo důstojníkem kancelářské soudní služby, kteří jsou u soudu přiděleni, nebo veřejným žalobcem, je třeba, aby k vydání svolil přednosta soudu. Stvrzenka se vloží na místo vydaných spisů. Byly-li spisy odeslány nějakému úřadu, vloží se místo nich buď koncept nařízení o odeslání nebo zvláštní list, na němž třeba uvésti spisovou značku, den odeslání a úřad, kterému byly spisy odeslány.