§ 32.
Písemná obžaloba a její oznámení obviněnému.
(1) Byl-Ii požádán vojenský neb občanský trestní soud anebo představené velitelství obviněného, aby mu oznámily písemnou obžalobu nebo trestní návrh (§ 244, odst. 2, v. tr. ř.), připojí se k žádosti opis písemné obžaloby nebo trestního návrhu s přílohou (§ 243, odst. 3 v. tr. ř.), byla-li veřejným žalobcem soudu zaslána. Občanský trestní soud anebo velitelství třeba výslovně upozorniti na ustanovení § 244, odst. 4, v. tr. ř., a to tím způsobem, že se v žádosti uvede vše, o čem obviněný podle tohoto ustanovení má býti poučen. Jde-li o projednání trestní věci před samosoudcem, třeba připomenouti obviněnému, že může proti tomu, aby jeho trestní věc byla přikázána k rozsouzení samosoudci, buď sám aneb jeho obhájce podati odpor ve lhůtě tří dní, počítané ode dne, kdy byla dodána písemná obžaloba obhájci, kterého obviněný sám byl přibral a soudu již oznámil anebo neprodleně oznámí, neb obhájci, kterého mu soud určí z moci úřední, kdyby obviněný ono oznámení opominul. V trestních věcech povahy prosté a jasné požádá soud o oznámení obžaloby zpravidla představené velitelství obviněného.
(2) Podává-li veřejný žalobce obžalobu (trestní návrh) proti několika obviněným, dodá soudu písemnou obžalobu (trestní návrh) v tolika stejnopisech, aby jeden byl uložen ve spisech a ostatní mohly býti vydány obviněným, jestliže se práva na vydání opisu nezřekli. V opisech určených pro jednotlivé obviněné mohou býti vypuštěny ony části obžaloby, jež se jich netýkají ani přímo ani nepřímo.
(3) Nastane-li jinak za řízení potřeba opisů písemné obžaloby nebo trestního návrhu a jejich příloh, pořídí je zpravidla soud.
(4) Do protokolu o oznámení písemné obžaloby (trestního návrhu) třeba také pojmouti vyjádření obžalovaného, souhlasí-li se zamýšleným snad zkrácením lhůty, která po zákonu musí býti mezi dnem, kdy obžaloba byla oznámena, a dnem, kdy se hlavní přelíčení má konati (§ 246, odst. 2, v. tr. ř.).