§ 27.
Ohledání.
Všeobecná ustanovení.
(1) O provedení ohledání ve vojenské budově (místnosti) obsazené vojskem mimo úřední prostory soudní třeba, není-li nebezpečí v prodlení, zpraviti nejprve velitele budovy nebo jeho zástupce.
(2) Jde-li o ohledání mimo vojenskou nebo vojskem obsazenou budovu (místnost) u osoby podléhající občanské trestní soudní pravomoci, nutno o tom, je-li to účelné, dáti vědomost policejnímu (bezpečnostnímu) úřadu, a je-li třeba, požádati o vyslání policejního zřízence, aby udržoval pořádek. Narazí-li se při provedení ohledání na odpor, třeba od úředního jednání upustiti a o provedení požádati občanský trestní soud (§ 132, odst. 1, v. tr. ř.).
(3) To se má státi také, když osoba podléhající občanské trestní soudní pravomoci, která je ve vojenské nebo vojskem obsazené budově (místnosti) jen přechodně proto, že snad byla vojenským soudem obeslána, dobrovolně nedovolí, aby bylo ohledání vykonáno na jejím těle nebo na předmětech, které přinesla.
(4) Vyslýchají-li se při ohledání svědci, napíší se s nimi zvláštní protokoly. Kresby, fotografie, plány a rysy, které nejsou obsaženy v protokole o ohledání samém, podpise jako přílohy k němu orgán konající úřední jednání a zapisovatel.
(5) Má-li býti vykonáno ohledání na věcech nebo na místech zasvěcených bohoslužbě, musí si osoby účastnící se toho co možná počínati tak, jak toho vyžaduje povinný zřetel k těmto věcem a místnostem.
(6) Byli-li k ohledání přibráni znalci, nutno nález a posudek v protokolu zapsati zvlášť.
(7) Odeprou-li aktivní vojenské osoby jakožto znalci působiti při ohledání, podati posudek anebo vykonati přísahu, nemajíce zákonného důvodu, a je-li věc pilná, třeba přibrati znalce jiné.
(8) O znalcích, kteří jsou u některého občanského nebo vojenského soudu trvale ustanoveni, se předpokládá, že již přísahali. Nemá-li soud jistoty o tom, že znalec pro tuto funkci již dříve vykonal přísahu, přesvědčí se o tom, dříve než znalce použije; postačí však též, jestliže znalec hodnověrným způsobem prohlásí, že přísahu tu již vykonal.
(9) Posudek vojenského zdravotnického poradního sboru ministerstva národní obrany vyžádají si soudy teprve tenkrát, když se pochybnosti nebo námitky proti posudku znalců týkají podstatných článků a nebyly odčiněny opětným výslechem znalců neb jejich vyjádřením podaným na vysvětlení. V žádosti o posudek shrne soud vzniklé pochybnosti v přesné a jasné otázky a přiloží k žádosti části spisů, jichž bude potřebí při podání posudku, a to buď v prvopise neb jejich opisy. Uvede také, je-li obviněná osoba na svobodě či ve vazbě.