§ 22.
Nakládání s předměty vzatými do soudního uschování (zabavenými soudem).
(1) O všech předmětech, které byly pro nějakou trestní věc vzaty do soudního uschování nebo zabaveny a nejsou uloženy v trestním spise jako jeho přílohy (§§ 148 a 226 v. tr. ř.), pořídí vyšetřující soudce seznam podle vzoru II a přiloží jej k trestnímu spisu.
(2) Tyto předměty nutno na obalu nebo na lístcích, které se soudní pečetí připevní, označiti takovým způsobem, že z toho je patrná trestní věc, pořadové číslo, jež má seznam v trestních spisech, a pořadové číslo, pod nímž je předmět v seznamu zapsán. Obaly třeba uzavříti soudní pečetí.
(3) Předměty, které se neuschovávají u soudu, popíší se, nebylo-li provedeno ohledání, způsobem zajišťujícím pozdější určení totožnosti; popis nutno přiložiti k spisu.
(4) Na předmětech vzatých do soudního uschování nesmí se ani při přejímání ani později učiniti nějaká změna. Zvláště třeba se bedlivě vystříhati u předmětů, na kterých jsou stopy trestného jednání, aby tyto známky nebyly zničeny nebo změněny, u hotových peněz pak, aby nebyly smíšeny nebo druhy peněz nebyly zaměněny.
(5) Hotové peníze, klenoty a cenné papíry uschová, i když vede veřejný žalobce vyhledávací řízení, přednosta soudu jakožto deposita v pokladně soudu, vyšetřující soudce však může sám uschovati peněžní částky až do 100 Kč, veřejný žalobce do 500 Kč, není-li důležitá jejich totožnost. Veliké hotovosti může přednosta soudu, nezáleží-li na totožnosti peněz, dáti do uschování příslušné hospodářské správě.
(6) O předmětech uschovaných v pokladně soudu vede přednosta soudu záznam deposit podle vzoru III. Kromě toho vede přednosta soudu o předmětech, které jsou uschovány u vyšetřujících soudců, záznam podle vzoru IV a přesvědčuje se občasnými přehlídkami, zda nebylo opominuto vydati uschované věci oprávněným osobám.
(7) Přednosta soudu může vedení záznamů, zmíněných v předchozím odstavci, a uschování deposit podle odst. (5) svěřiti důstojníku kancelářské soudní služby, jenž pak odpovídá za soudní deposita a za řádné vedení záznamů. Přednosta soudu je však povinen dohlížeti na tuto činnost a nejméně jednou za měsíc zkouškou se přesvědčiti, zda je řádně konána.
(8) Nástroje a jiné předměty, které pocházejí z trestného činu nebo na kterých jsou známky jeho nebo kterých jinak nelze při vyhledávání postrádati, má vyšetřující soudce, nemají-li se uložiti v soudní pokladně, za vyhledávacího řízení bezpečně uschovati ve své úřadovně nebo na jiném vhodném místě pod závěrou. Uschování těchto předmětů po ukončení vyhledávacího řízení, jakož i po dodání obžaloby k soudu určí přednosta soudu.
(9) Nabité ruční střelné zbraně nesmějí býti uschovány u soudu, aniž zasílány jiným úřadům. Převezme-li se nabitá ruční střelná zbraň do soudního uschování, nutno náboje ihned vyjmouti, je-li třeba, s pomocí přibraných znalců, zvláště když pro trestní věc je důležité, aby byl zjištěn stav ruční střelné zbraně před jejím vyprázdněním aneb jednotlivých součástek nábojů. Vyňaté náboje nutno uschovati tak dlouho, jak je to nutné pro účel trestního řízení.
(10) Při uschovávání jedů a předmětů obsahujících jed třeba dbáti opatrnosti, kterou uznají za nutnou znalci, přibraní k jich vyšetření. Nádoby neb obaly, v nichž jsou tyto předměty, nutno vždy opatřiti zřetelným označením škodlivého obsahu a uzavříti soudní pečetí.
(11) Vyšetřujícímu soudci nebo předsedovi hlavního přelíčení vydávají se deposita [odst. (5)] k ústní žádosti na potvrzení příjmu. Veřejnému žalobci nutno na žádost dovoliti, aby prohlédl deposita a jiné předměty u soudu uschované; také mu mohou býti na potvrzení příjmu vydány k úřední potřebě. Jakmile je vrátí, vydá se mu stvrzenka o příjmu.
(12) Stran přípustnosti prohlídky deposit a jiných předmětů u soudu uschovaných jinými osobami řídí se soudy ustanovením o nahlédnutí do spisů, jež má § 101, odst. 2, § 102, § 123, odst. 1 a 2, v. tr. ř. a § 20 služební instrukce a jednacího řádu pro vojenské prokurátory, jejich funkcionáře a generálního vojenského prokurátora (vládní nařízení ze dne 30. srpna 1928, č. 157 Sb. z. a n.).
(13) Předměty u soudu uschované lze vrátiti ještě za trestního řízení podle ustanovení § 404 a 407 v. tr. ř. V soudním vyhledávacím řízení a v řízení před hlavním přelíčením třeba před vrácením opatřiti souhlas veřejného žalobce.
(14) Po pravoplatném ukončení trestního řízení nutno stran předmětů u soudu ještě uschovaných učiniti opatření vhodné podle stavu věci. Při tom třeba též zvlášť ustanoviti, které předměty, pocházející z trestného činu, nutno uschovati, aby jich mohlo býti upotřebeno, kdyby došlo k obnově trestního řízení, nebo co z nich má býti porušeno tak, aby toho nebylo lze upotřebiti v původní podobě, nebo co má býti úplně zničeno.
(15) Předměty zasvěcené bohoslužbě odevzdají se nejbližšímu duchovnímu správci příslušné náboženské společnosti, není-li je třeba vrátiti osobě, k jejich držbě oprávněné.
(16) O odvádění doličných předmětů kriminálnímu museu platí zvláštní ustanovení.
(17) Ten, komu byl předmět v soudní uschování vzatý (zabavený) vydán, potvrdí příjem v seznamu [odst. (1)] neb jiným vhodným způsobem v spise. Vydání deposit, uschovaných v pokladně soudu, se zjistí bud' stvrzením příjmu v záznamu deposit nebo zvláštní stvrzenkou příjemcovou, obsahující zevrubné označení předmětu. Stvrzenky se označí podle časového pořadí pořadovými čísly a uschová je přednosta soudu ve zvláštním svazku. Podle potřeby může býti k trestnímu spisu přiložen opis stvrzenky.
(18) Kdykoli soud nařídí, aby nějaký předmět byl porušen, zničen anebo zaslán k dalšímu opatření občanskému trestnímu soudu, nutno sepsati a k trestním spisům přiložiti zevrubný popis, obsahující všechny podstatné známky předmětu, leda by tu popis již byl. Opis tohoto popisu třeba přiložiti k předmětům, jež se zasílají občanskému trestnímu soudu k dalšímu opatření.