§ 8.
K § 9, odst. 4 zákona.
(1) V dopravním řádu pro pravidelnou hromadnou dopravu osob musí býti uvedena doslovně nejméně tato ustanovení:
1. Doprava cestujících a zavazadel musí býti provedena, je-li možna provozními zařízeními dopravcovými, není-li zakázána zákonnými předpisy nebo opatřeními z důvodů veřejného zájmu, nebrání-li dopravě události, které nebylo lze odvrátiti a zdolati, a jsou-li splněny podmínky tohoto dopravního řádu.
2. Z dopravy jsou vyloučeny osoby stižené nemocí sdělnou a osoby ohrožující bezpečnost ostatních cestujících.
3. Z dopravy mohou býti vyloučeny osoby neslušně se chovající, opilé, dále osoby, které přestupují zákaz uvedený pod č. 10, nebo které jsou z jiných důvodů spolucestujícím na obtíž, na př. pro nemoc odpor vzbuzující. Za jízdy onemocnělý cestující musí však býti dopraven aspoň do místa, kde je možno poskytnouti mu potřebné ošetření.
4. Jízdy konají se podle jízdního řádu vyvěšeného ve vozidle. Cestující se nepřijímají k dopravě v úsecích trati nebo zastávkách, kde to podle jízdního řádu není dovoleno.
5. Cestující je povinen zaplatiti jízdné podle schváleného sazebníku, vyvěšeného ve vozidle, a opatřiti si před zahájením jízdy jízdní lístek, ponechati si jej po celou dobu jízdy i při výstupu a prokázati se jím na vyzvání.
6. Po nastoupení jízdy není dovoleno postoupiti jízdní lístek jinému cestujícímu.
7. Jízdní lístek musí býti cestujícímu vydán pro celou jeho jízdu, musí cenou odpovídati zapravenému jízdnému, musí býti znehodnocen proštípnutím a smí býti odebírán pouze finančními orgány. Přeruší-li cestující jízdu, stává se jízdní lístek neplatným.
8. Neznehodnocený jízdní lístek nebo jízdní lístek, jehož údaje byly neoprávněně změněny, jest neplatný. Poškozený nebo pošpiněný jízdní lístek je platným jen tehdy, je-li možno z něho zjistiti potřebné údaje.
9. Je-li vozidlo plně obsazeno, jest řidič (průvodčí) povinen další cestující odmítnouti.
10. Jest zakázáno vozidlo znečišťovati, v něm kouřiti, plivati, žebrati, provozovati podomní obchod, za jízdy vystupovati nebo nastupovati.
11. Je-li jízda vozidla znemožněna a zřekl-li se cestující jízdy týmž anebo náhradním vozidlem, má nárok na vrácení celého jízdného, nenastoupil-li cestující jízdy vůbec, jinak jen na vrácení rozdílu mezi zaplaceným jízdným a jízdným za projetou trať. Byla-li jízda znemožněna mezi zastávkami, má cestující nárok na vrácení rozdílu mezi zaplaceným jízdným a jízdným za projetou trať až do nejbližší zastávky následující za místem, kde byla jízda znemožněna. Jiné nároky z důvodu znemožnění jízdy cestujícímu nepříslušejí.
12. Bude-li však cestující v případech znemožnění jízdy vozidla na své přání dopraven zdarma zpět do zastávky, ve které nastoupil cestu, nemá cestující nároku na vrácení rozdílu jízdného podle č. 11.
13. Cestující jest oprávněn vzíti s sebou do vozu ruční zavazadla, t. j. předměty snadno přenosné, pokud je lze uložiti nad sedadlem a pod sedadlem, které cestující zaujímá, nebo na místě zvlášť určeném pro ruční zavazadla a pokud přepravě takových předmětů nebrání předpisy finanční, policejní nebo jiných úřadů správních a nemohou-li tyto předměty poškoditi motorové vozidlo nebo způsobiti škodu cestujícím.
14. Předměty, které cestující veze s sebou a které nelze ve vozidle umístiti jako ruční zavazadla (č. 13), dopravují se jako cestovní zavazadla na střeše motorového vozidla, nebo uvnitř vozidla mimo prostor, určený pro cestující, nebo ve vlečném voze k vozidlu připojeném, jestliže se svým objemem, tvarem, vahou a obalem hodí k dopravě, stačí-li místo a nebrání-li dopravě takových předmětů předpisy finanční, policejní nebo jiných úřadů správních a nemohou-li tyto předměty poškoditi motorové vozidlo ani způsobiti škodu cestujícím. Cestující je oprávněn podati jako cestovní zavazadlo i takové předměty, které by byl oprávněn vézti s sebou jako ruční zavazadla, mimo předměty, uvedené pod č. 16.
15. Jako ruční a cestovní zavazadla jsou vyloučeny z dopravy:
a) předměty poštovního regálu,
b) nebezpečné předměty, zejména nabité zbraně a látky, které mohou snadno vybuchnouti, dále látky jedovaté, samozápalné, hořlavé, žíravé, odpor vzbuzující nebo zapáchající, vyjímajíc předměty uvedené pod č. 16, 17 a 18,
c) živá zvířata, vyjímajíc malá domácí zvířata (č. 19),
d) předměty, které by mohly cestující obtěžovati nebo jim býti nepohodlné.
16. Osoby, které nosí při výkonu veřejné služby střelnou zbraň, jakož i lovci a střelci jsou oprávněni bráti s sebou jako ruční zavazadlo příruční střelivo. Příručním střelivem rozumí se nejvýše 300 nábojů, uschovaných v opascích, loveckých brašnách, skřínkách, ručních taškách a v podobných obalech.
17. Akumulátory lze bráti s sebou do vozidla jen tehdy, jsou-li odplynovací otvory zajištěny, aby kyselina nemohla z nich vystřikovati; musí býti postaveny na podlahu motorového vozidla.
18. Filmy lze dopravovati jen na střeše vozidla, jsou-li baleny ve schranách buď kovových nebo dřevěných, plechem vykládaných nebo ohnivzdorně impregnovaných, nebo jsou-li uzavřeny v pevných, dobře utěsněných drážkovaných bednách dřevěných.
19. Cestující může s sebou vzíti do motorového vozidla malá domácí zvířata jako psy, kočky, králíky, drůbež, jsou-li v pevných schranách s nepropustným dnem.
20. Pokud tomu nebrání policejní předpisy a pokud je ve vozidle místo, smí cestující s sebou vzíti do vozidla psa, opatřeného náhubkem a drženého na šňůře. Psi, kteří jsou cestujícím na obtíž, jsou z dopravy vyloučeni.
21. Řidič vozidla (průvodčí) jest oprávněn přesvědčiti se v přítomnosti cestujícího o obsahu zavazadel.
(2) V dopravním řádu pro pravidelnou nehromadnou dopravu osob musí býti uvedena doslovně nejméně tato ustanovení :
1. Doprava cestujících a zavazadel musí býti provedena, je-li možna provozními zařízeními dopravcovými, není-li zakázána zákonnými předpisy nebo opatřeními z důvodů veřejného zájmu, nebrání-li dopravě události, které nebylo lze odvrátiti a zdolati, a jsou-li splněny podmínky tohoto dopravního řádu.
2. Z dopravy jsou vyloučeny osoby stižené nemocí sdělnou a osoby ohrožující bezpečnost ostatních cestujících.
3. Z dopravy mohou býti vyloučeny osoby neslušně se chovající, opilé, dále osoby, které přestupují zákaz uvedený pod č. 7, nebo které jsou z jiných důvodů spolucestujícím na obtíž, na př. pro nemoc odpor vzbuzující. Za jízdy onemocnělý cestující musí však býti dopraven aspoň do místa, kde je možno poskytnouti mu potřebné ošetření.
4. Jízdy se konají podle jízdního řádu vyvěšeného ve vozidle. Cestující se nepřijímají k dopravě v úsecích trati nebo zastávkách, kde to podle jízdního řádu není dovoleno.
5. Cestující jsou povinni zaplatiti jízdné podle schváleného sazebníku.
6. Je-li vozidlo plně obsazeno, jest řidič (průvodčí) povinen další cestující odmítnouti.
7. Jest zakázáno vozidlo znečišťovati, v něm plivati, žebrati, provozovati podomní obchod, za jízdy vystupovati nebo nastupovati.
8. Je-li jízda vozidla znemožněna a zřekl-li se cestující jízdy týmž anebo náhradním vozidlem, má nárok na vrácení celého jízdného, nenastoupil-li cestující jízdy vůbec, jinak jen na vrácení rozdílu mezi zaplaceným jízdným a jízdným za projetou trať. Byla-li jízda znemožněna mezi zastávkami, má cestující nárok na vrácení rozdílu mezi zaplaceným jízdným a jízdným za projetou trať až do nejbližší zastávky následující za místem, kde byla jízda znemožněna. Jiné nároky z důvodu znemožnění jízdy cestujícímu nepříslušejí.
9. Bude-li však cestující v případech znemožnění jízdy vozidla na své přání dopraven zdarma zpět do zastávky, ve které nastoupil cestu, nemá cestující nároku na vrácení rozdílu jízdného podle č. 8.
10. Cestující jest oprávněn vzíti s sebou zavazadla, t. j. předměty snadno přenosné, které lze uložiti uvnitř vozu nebo na místě pro zavazadla zvláště určeném, jestliže dopravě takových předmětů nebrání předpisy finanční, policejní nebo jiných úřadů správních a nemohou-li tyto předměty poškoditi motorové vozidlo.
11. Jako zavazadla jsou vyloučeny z dopravy :
a) předměty poštovního regálu,
b) nebezpečné předměty, zejména nabité zbraně a látky, které mohou snadno vybuchnouti, dále látky jedovaté, samozápalné, hořlavé, žíravé, odpor vzbuzující nebo zapáchající, vyjímajíc předměty uvedené pod č. 12,13 a 14,
c) živá zvířata, vyjímajíc malá domácí zvířata (č. 15),
d) předměty, které by mohly cestující obtěžovati nebo jim býti nepohodlné.
12. Osoby, které nosí při výkonu veřejné služby střelnou zbraň, jakož i lovci a střelci jsou oprávněni bráti s sebou příruční střelivo. Příručním střelivem rozumí se nejvýše 300 nábojů, uschovaných v opascích, loveckých brašnách, skřínkách, ručních taškách a v podobných obalech.
13. Akumulátory lze bráti s sebou do vozidla jen tehdy, jsou-li odplynovací otvory zajištěny, aby kyselina nemohla z nich vystřikovati; musí býti postaveny na podlahu motorového vozidla.
14. Filmy lze dopravovati jen na střeše vozidla, jsou-li baleny ve schránách buď kovových nebo dřevěných, plechem vykládaných nebo ohnivzdorně impregnovaných, nebo jsou-li uzavřeny v pevných, dobře utěsněných drážkových bednách dřevěných.
15. Cestující může s sebou vzíti do motorového vozidla malá domácí zvířata, jako psy, kočky, králíky, drůbež, jsou-li v pevných schránách s nepropustným dnem.
16. Pokud tomu nebrání policejní předpisy a pokud je ve vozidle místo, smí cestující s sebou vzíti psa, opatřeného náhubkem a drženého na šňůře. Psi, kteří jsou cestujícím na obtíž, jsou z dopravy vyloučeni. 17. Řidič vozidla (průvodčí) jest oprávněn přesvědčili se v přítomnosti cestujícího o obsahu zavazadel.
(3) V dopravním řádu pro nepravidelnou hromadnou dopravu osob musí býti uvedena doslovně nejméně tato ustanovení:
1. Doprava cestujících a zavazadel musí býti provedena, je-li možná provozními zařízeními dopravcovými, není-li zakázána zákonnými předpisy nebo opatřeními z důvodů veřejného zájmu, nebrání-li dopravě události, které nebylo lze odvrátiti a zdolati, a jsou-li splněny podmínky tohoto dopravního řádu.
2. Z dopravy jsou vyloučeny osoby stižené nemocí sdělnou a osoby ohrožující bezpečnost ostatních cestujících.
3. Z dopravy mohou býti vyloučeny osoby neslušně se chovající, opilé, dále osoby, které přestupují zákaz uvedený pod č. 9 nebo které jsou z jiných důvodů spolucestujícím na obtíž, na př. pro nemoc odpor vzbuzující. Za jízdy onemocnělý cestující musí však býti dopraven aspoň do místa, kde je možno poskytnouti mu potřebné ošetření.
4. Cestující jsou povinni zaplatiti jízdné podle schváleného sazebníku.
5. Pořadatel jízdy jest povinen před zahájením jízdy opatřiti si hromadný jízdní lístek, ponechati si jej po celou dobu jízdy i při výstupu a prokázati se jím na vyzvání.
6. Jízdní lístek musí býti vydán pořadateli jízdy pro celou jízdu a pro všechny cestující a musí cenou odpovídati zapravenému jízdnému a smí býti odebírán pouze finančními orgány. Přijímati cestou cestující, kteří nejsou zahrnuti v počtu cestujících, pro něž byl hromadný jízdní lístek vydán, není dovoleno.
7. Po nastoupení jízdy není dovoleno jízdní lístek postoupiti.
8. Jízdní lístek, jehož obsah byl neoprávněně změněn, jest neplatný. Poškozený nebo pošpiněný jízdní lístek uzná se jen tehdy, je-li možno z něho zjistiti obsah.
9. Jest zakázáno vozidlo znečišťovati, v něm kouřiti, plivati, žebrati, provozovati podomní obchod, za jízdy vystupovati nebo nastupovati.
10. Je-li jízda znemožněna a zřekl-li se cestující jízdy týmž anebo náhradním vozidlem, má nárok na vrácení celého jízdného, nenastoupil-li cestující jízdy vůbec, jinak jen na vrácení rozdílu mezi zaplaceným jízdným a jízdným za projetou trať. Jiné nároky z důvodů znemožnění jízdy cestujícímu nepříslušejí.
11. Cestující jest oprávněn vzíti s sebou do vozu ruční zavazadla, t. j. předměty snadno přenosné, pokud je lze uložiti nad sedadlem a pod sedadlem, které cestující zaujímá, nebo na místě zvlášť určeném pro ruční zavazadla a pokud přepravě takových předmětů nebrání předpisy finanční, policejní nebo jiných úřadů správních a nemohou-li tyto předměty poškoditi motorové vozidlo nebo způsobiti škodu cestujícím.
12. Předměty, které cestující veze s sebou a které nelze ve vozidle umístiti jako ruční zavazadla (č. 11), dopravují se jako cestovní zavazadla na střeše motorového vozidla, nebo uvnitř vozidla mimo prostor, určený pro cestující, nebo ve vlečném voze k vozidlu připojeném, jestliže se svým objemem, tvarem, vahou a obalem hodí k dopravě, stačí-li místo a nebrání-li dopravě takových předmětů předpisy finanční, policejní nebo jiných úřadů správních a nemohou-li tyto předměty poškoditi motorové vozidlo nebo. způsobiti škodu cestujícím. Cestující je oprávněn podati jako cestovní zavazadlo i takové předměty, které by byl oprávněn vézti s sebou jako ruční zavazadla mimo předměty, uvedené pod č. 14.
13. Jako ruční a cestovní zavazadla jsou vyloučeny z dopravy :
a) předměty poštovního regálu,
b) nebezpečné předměty, zejména nabité zbraně a látky, které mohou snadno vybuchnouti, dále jedovaté, samozápalné, hořlavé, žíravé, odpor vzbuzující nebo zapáchající, vyjímajíc předměty uvedené pod č. 14, 15 a 16,
c) živá zvířata, vyjímajíc malá domácí zvířata (č. 17),
d) předměty, které by mohly cestující obtěžovati nebo jim býti nepohodlné.
14. Osoby, které nosí při výkonu veřejné služby střelnou zbraň, jakož i lovci a střelci jsou oprávněni bráti s sebou jako ruční zavazadlo příruční střelivo. Příručním střelivem rozumí se nejvýše 300 nábojů, uschovaných v opascích, loveckých brašnách, skřínkách, ručních taškách a v podobných obalech.
15. Akumulátory lze bráti s sebou do vozidla jen tehdy, jsou-li odplynovací otvory zajištěny, aby kyselina nemohla z nich vystřikovati; musí býti postaveny na podlahu motorového vozidla.
16. Filmy lze dopravovati jen na střeše vozidla, jsou-li baleny ve schránách buď kovových nebo dřevěných, plechem vykládaných nebo ohnivzdorně impregnovaných, nebo jsou-li uzavřeny v pevných, dobře utěsněných drážkovaných bednách dřevěných.
17. Cestující může s sebou vzíti do motorového vozidla malá domácí zvířata jako psy, kočky, králíky, drůbež, jsou-li v pevných schránách s nepropustným dnem.
18. Pokud tomu nebrání policejní předpisy a pokud je ve vozidle místo, smí cestující s sebou vzíti do vozidla psa, opatřeného náhubkem a drženého na šňůře. Psi, kteří jsou cestujícím na obtíž, jsou z dopravy vyloučeni.
19. Řidič vozidla (průvodčí) jest oprávněn přesvědčiti se v přítomnosti cestujícího o obsahu zavazadel.
(4) V dopravním řádu pro nepravidelnou nehromadnou dopravu osob musí býti uvedena doslovně nejméně tato ustanovení:
1. Doprava cestujících a zavazadel musí býti provedena, je-li možná provozními zařízeními dopravcovými, není-li zakázána zákonnými předpisy nebo opatřeními z důvodů veřejného zájmu, nebrání-li dopravě události, které nebylo lze odvrátiti a zdolati, a jsou-li splněny podmínky tohoto dopravního řádu.
2. Z dopravy jsou vyloučeny osoby stižené nemocí sdělnou.
3. Z dopravy mohou býti vyloučeny osoby opilé, nebo osoby, které jsou z jiných důvodů na obtíž, na př. pro nemoc nebo neslušné chování, a dále osoby, které přestupují zákaz vozidlo znečišťovati a v něm plivati. Za jízdy onemocnělý cestující musí býti dopraven aspoň do místa, kde je možno poskytnouti mu potřebné ošetření.
4. Cestující jsou povinni zaplatiti jízdné podle schváleného sazebníku (taxametru).
5. Je zakázáno vozidlo znečišťovati a v něm plivati.
6. Je-li jízda vozidla znemožněna, je cestující povinen zaplatiti jízdné jen za projetou trať. Cestujícímu nepříslušejí z důvodů znemožnění jízdy žádné nároky.
7. Cestující jest oprávněn vzíti s sebou zavazadla, t. j. předměty snadno přenosné, které lze uložiti uvnitř vozu nebo na místě zvláště určeném pro zavazadla, pokud dopravě takových předmětů nebrání předpisy finanční, policejní nebo jiných úřadů správních a nemohou-li tyto předměty poškoditi motorové vozidlo.
8. Jako zavazadla jsou vyloučeny:
a) předměty poštovního regálu,
b) nebezpečné předměty, zejména nabité zbraně, látky, které mohou snadno vybuchnouti, dále látky jedovaté, samozápalné, hořlavé, žíravé, odpor vzbuzující nebo zapáchající, vyjímajíc předměty uvedené pod č. 10, 11 a 12,
c) živá zvířata vyjímajíc malá domácí zvířata (kočky, králíky a pod.), jsou-li v pevných schránách s nepropustným dnem.
9. Pokud tomu nebrání předpisy policejní, smí cestující s sebou vzíti psa.
10. Osoby, které nosí při výkonu veřejné služby střelnou zbraň, jakož i lovci a střelci jsou oprávněni bráti s sebou příruční střelivo.
11. Akumulátory lze bráti s sebou do vozidla jen tehdy, jsou-li odplynovací otvory zajištěny, aby kyselina nemohla z nich vystřikovati; musí býti postaveny na podlahu motorového vozidla.
12. Filmy lze dopravovati jen, jsou-li baleny ve schránách buď : kovových nebo dřevěných, plechem vykládaných nebo ohnivzdorně impregnovaných, nebo jsou-li uzavřeny v pevných, dobře utěsněných drážkovaných bednách dřevěných.
13. Řidič vozidla (průvodčí) jest oprávněn přesvědčiti se v přítomnosti cestujícího o obsahu zavazadel.
(5) V dopravním řádu pro dopravu nákladů musí býti uvedena doslovně nejméně tato ustanovení:
1. Doprava nákladů musí býti provedena, je-li možná provozními zařízeními dopravcovými, není-li zakázána zákonnými předpisy nebo opatřeními z důvodů veřejného zájmu, nebrání-li dopravě události, které nebylo lze odvrátiti a zdolati, a jsou-li splněny podmínky tohoto dopravního řádu.
2. Z dopravy jsou vyloučeny předměty, jejichž doprava jest podrobena poštovnímu regálu a balíkové zásilky, na které se vztahuje zákaz dopravy podle § 16, odst. 2, případně odst. 3 zák. č. 77/1935 Sb. z. a n.
3. K dopravě jsou podmínečně připuštěny:
a) látky výbušné, samozápalné, jedovaté, hořlaviny, látky žíravé, odpor vzbuzující a zapáchající, jestliže jsou splněny podmínky stanovené předpisy platnými pro jejich dopravu (§ 13 vládního nařízení ze dne 4. července 1935, č. 153 Sb. z. a n.),
b) potraviny a živá zvířata, jestliže jsou splněny podmínky § 13 vládního nařízení ze dne 4. července 1935, č. 153 Sb. z. a n.,
c) za zvlášť ujednaných podmínek předměty, které by svým objemem, tvarem, vahou nebo obalem při nakládání, dopravě nebo vykládání způsobovaly zvláštní obtíže.
4. Odesilatel jest povinen při podeji k dopravě udati obsah nákladu.
5. Dopravce nebo osoby v dopravním podniku zaměstnané jsou oprávněny přesvědčiti se za přítomnosti odesilatele nebo příjemce o obsahu nákladu.
6. Odesilatel jest povinen při podeji k dopravě odevzdati všechny doklady, kterých je zapotřebí, aby byly před dodáním nákladu příjemci splněny předpisy na ochranu zdraví lidí, zvířat a rostlin, dále předpisy finanční, policejní nebo jiných úřadů správních. Odesilatel ručí za všechny škody a tresty, které postihnou dopravce pro nesprávnost, neúplnost nebo nedostatečnost dokladů.
7. Při přijetí nákladu vydá dopravce přijímací list, ve kterém potvrdí převzetí zásilky.
(6) Dopravují-li se při hromadné dopravě osob také náklady do úhrnné váhy 100 kg podle § 15 zákona, musí v dopravním řádu pro pravidelnou hromadnou dopravu osob nebo pro nepravidelnou hromadnou dopravu osob býti uvedena doslovně nejméně tato další ustanovení :
1. Autobusem lze dopravovati, pokud místo stačí, jako náklad do úhrnné váhy 100 kg předměty, které nejsou jako ruční nebo cestovní zavazadla z dopravy vyloučeny, pokud tím nejsou ohroženy bezpečnost dopravy, život a zdraví dopravovaných osob.
2. Jestliže jest náklad do úhrnné váhy 100 kg již autobusem dopravován, je zakázáno další náklad k dopravě přijmouti.
3. Odesilatel jest povinen při podeji k dopravě udati obsah nákladu.
4. Řidič vozidla (průvodčí) jest oprávněn přesvědčiti se za přítomnosti odesilatele nebo příjemce o obsahu nákladu.
5. Při přijetí nákladu vydá řidič vozidla (průvodčí) přijímací list, ve kterém potvrdí převzetí zásilky.