§ 21.
K § 52 zákona.
(1) Okresní úřad zabaví motorové vozidlo tomu, kdo provozuje dále dopravu osob nebo nákladů bez koncese nebo bez dopravní licence, ačkoli byl již proto dvakráte pravoplatně potrestán (§ 52, odst. 1 zákona), jakož i v případech uvedených v § 52, odst. 2 zákona.
(2) Zabavení vykoná se tím způsobem, že exekuční orgán zabavené vozidlo zapíše a popíše v protokole. Zabavené vozidlo zajistí se účelným způsobem tak, aby ho nemohlo býti k další dopravě vůbec použito.
(3) Ten, komu bylo vozidlo zabaveno, jest povinen provésti na svůj náklad úpravu potřebnou k přiložení úřední závěry. Jest odpověděn za neporušené zachování úřední závěry, neprokáže-li, že se porušení stalo nahodilou událostí, na které nemá viny, anebo jím nezaviněnou činností osoby, za kterou vůbec neručí.
(4) Hrozí-li nebezpečí z průtahu při neodvratitelné pohromě způsobené vyšší mocí (na př. při požáru), smí vlastník (držitel) motorového vozidla úřední závěru sejmouti, musí však o tom neprodleně učiniti oznámení úřadu, který vozidlo zabavil.
(5) Zabavené vozidlo zůstane zpravidla v opatrování osoby, jíž bylo zabaveno. Je-li však obava zneužití, budiž zabavené vozidlo jinak bezpečně zajištěno. Může se tak státi zejména jeho úschovou u jiných osob.
(6) O zabavení budiž vyrozuměn vlastník (držitel) motorového vozidla. Ponechá-li se zabavené vozidlo v jeho opatrování, budiž upozorněn na následky, které by mělo bezprávné odstranění, poškození nebo jiné znehodnocení zabaveného vozidla. Nemožnost vyrozumění, vlastníka (držitele) motorového vozidla není však na překážku zabavení vozidla.
(7) Zabavení (zajištění, úschova) motorového vozidla děje se na náklad a nebezpečí osoby, jíž bylo zabaveno.
(8) Odvolání z rozhodnutí okresního úřadu o zabavení nemá odkladného účinku.