§ 11.
K § 13 zákona.
(1) Výše jistoty stanoví se:
a) při nehromadné dopravě osob za každý osobní automobil částkou ............................. 500 Kč;
b) při hromadné dopravě osob:
aa) za každý autobus s přípustným počtem míst k sedění a k stání nejvýše pro 35 osob částkou ............................. 2.500 Kč,
bb) za každý autobus s vyšším přípustným počtem míst k sedění a k stání částkou....................................................3.500 Kč;
c) při dopravě nákladů:
aa) za každé motorové kolo (motocykl) s přívěsným vozíkem a za každou motorovou tříkolku částkou ......................... 500 Kč,
bb) za každý nákladní auto mobil a za každé jiné nákladní motorové vozidlo:
1. do 1.500 kg únosnosti částkou ............................... 800 Kč,
2. nad 1.500 kg do 2.500 kg únosnosti částkou .......1.200 Kč,
3. nad 2.500 kg do 5.000 kg únosnosti částkou .......2.000 Kč,
4. nad 5.000 kg únosnosti částkou ...........................3.000 Kč,
cc) za každý traktor nebo podobné motorové vozidlo částkou ..................................................................................... 1.500 Kč,
dd) za každý vlečný vůz částkou ..................................................................................................................................... 500 Kč.
(2 ) Jistota vyměřená podle ustanovení předchozího odstavce nesmí pro jednotlivou koncesi převyšovati částku 25.000 Kč.
(3) Provozuje-li se pravidelná i nepravidelná doprava týmiž vozidly a byla-li jistota vyměřena již pro jednu koncesi, nelze ukládati novou jistotu.
(4 ) Jistota skládá se v zemi České u zemské finanční pokladny v Praze, v zemi Moravskoslezské u zemské finanční pokladny v Brně, v zemi Slovenské ji generální finanční pokladny v Bratislavě a v zemi Podkarpatoruské u hlavní finanční pokladny v Užhorodě; příslušnost řídí se sídlem živnostenského podniku. Jistotou povinná osoba vyplní dvojmo složní list podle vzorce, který vydá ministerstvo financí. Pokladna jeden stejnopis uschová, druhý stejnopis opatřený doložkou příjímací, podpisy zodpovědných úředníků a otiskem úředního razítka vydá složiteli a zároveň vyrozumí příslušný koncesní úřad a finanční úřad I. stolice.
(5) Jistota v hotovosti skládá se tak, že jistotou povinná osoba zaplatí peníz jistoty vplatním lístkem poštovní spořitelny na šekový účet příslušné zemské finanční pokladny (odstavec 4).
(6) Ministerstvo financí může v dohodě s ministerstvem vnitra určiti jiné uschovací místo a naříditi jiný způsob skládání jistoty, než jak stanoví odstavec 4 a 5.
(7) Jako jistota mohou býti přijímány: a) státní cenné papíry republiky Československé, pokud jsou znamenány na pražské peněžní burse, b) jiné veřejné dluhopisy domácí, t. j. vydané a splatné na území republiky Československé, které jsou podle zákona způsobilé k ukládání sirotčího jmění a jsou znamenány na pražské burse pro zboží a cenné papíry.
(8) Státní cenné papíry republiky Československé přijímají se v hodnotě kursovní, cenné papíry ostatní v hodnotě rovnající se dvěma třetinám kursovní hodnoty, v obou případech však nikoli v hodnotě vyšší než jmenovité. Kursovní hodnota stanoví se podle kursu znamenaného v úředním kursovním listě pražské bursy pro zboží a cenné papíry z posledního kursovního dne přede dnem, kdy byly cenné papíry schovacím místem převzaty a, nebyly-li toho dne znamenány, podle posledního záznamu ne staršího 14 dnů. Nedošlo-li k záznamu ani v posledních 14 dnech, určí ministerstvo financí, v jaké hodnotě mají býti převzaty.
(9) Pokud nebude ministerstvem financí v dohodě s ministerstvem vnitra podle odstavce 6 tohoto paragrafu určeno jiné uschovací místo nebo nařízen jiný způsob skládání jistoty, vydávají se kupony dlužních úpisů a cenných papírů koncesionáři ke dni splatnosti na zvláštní potvrzení.
(10) Bankovní zárukou rozumí se záruka zemských peněžních ústavů (Zemské banky v Praze, Hypoteční banky české v Praze, Hypoteční a Zemědělské banky moravské v Brně a Slezského pozemkového a komunálního úvěrního ústavu v Opavě) a akciových bank (§ 6 zákona ze dne 10. října 1924, č. 239 Sb. z. a n., o vkladních knížkách (listech), akciových bankách a o revisi bankovních ústavů, ve znění čl. XVII zákona ze dne 21. dubna 1932, č. 54 Sb. z. a n.), vyjímajíc ty, pro které jest nařízeno příročí podle ustanovení zákona ze dne 10. října 1924, č. 240 Sb. z. a n., o příročí k ochraně peněžních ústavů a jejich věřitelů.
(11) Bude-li jistoty zcela nebo z části použito k úhradě závazků plynoucích z porušení povinnosti vyplývajících z ustanovení hlavy V a VIII zákona, musí koncesionář doplniti jistotu na stanovenou výši do 14 dnů počínajíc dnem následujícím po doručení výměru o použití složené jistoty k úhradě závazků. Nevyhoví-li koncesionář tomuto příkazu ve stanovené lhůtě, bude postupováno podle ustanovení § 49 zákona.
(12) Vzorec bankovní záruční listiny vydá ministerstvo financí.
(13) Jistotu lze vrátiti zcela nebo z části jen při úplném zastavení nebo částečném obmezení dopravy bez újmy ustanovení obsažených v odstavci 1 a 2. Poukaz na vrácení jistoty vydá koncesní úřad jen po předchozí dohodě s příslušným finančním úřadem I. stolice.