CODEXIS® Přihlaste se ke svému účtu
CODEXIS® ... 149/1961 Sb. Vyhláška Ministerstva školství a kultury o nákupu, zadávání a prodeji děl výtvarných umění a o některých jiných opatřeních v oboru výtvarných umění § 2

§ 2

149/1961 Sb. Vyhláška Ministerstva školství a kultury o nákupu, zadávání a prodeji děl výtvarných umění a o některých jiných opatřeních v oboru výtvarných umění

§ 2

(1) Ústřední úřady a orgány, národní výbory, podniky, lidová družstva, ostatní rozpočtové, hospodářské, společenské a jiné socialistické organizace (dále jen "organizace") mohou nakupovat díla výtvarných umění žijících autorů s výjimkou děl architektonických, pro vlastní potřebu - pokud jinými předpisy není nákup omezen - výhradně od fondů, a s výjimkou zadávání návrhů na díla umění užitého (§ 4 a § 5) jen jejich prostřednictvím vytvoření takových děl zadávat; *) díla výtvarných umění nežijících autorů mohou nakupovat jen prostřednictvím prodejen státní distribuční sítě obchodu klenoty, hodinami a starožitnostmi, a to po předchozím posouzení galerií, v jejímž obvodu působnosti se dílo nalézá.

(2) S ohledem na potřebu neustálého zvyšování kultury prostředí organizace plánují v rámci svých běžných plánů a rozpočtů roční i perspektivní plány prostředků na nákup děl výtvarných umění a stanoví způsob jejich použití a umístění. **)

(3) Plánování, výběr a nákup děl výtvarných umění projednávají a provádějí organizace v součinnosti se svými základními organizacemi KSČ, ROH, popř. ČSM.

(4) Po schválení plánů a rozpočtů oznámí organizace své požadavky podle odstavce 2 na díla výtvarných umění žijících autorů, a to jak na díla hotová, tak i na díla, která mají být vytvořena, příslušnému krajskému sekretariátu fondu. Ústředí fondů v Praze nebo v Bratislavě oznámí organizace své požadavky pokud jde o kraj Středočeský nebo Západoslovenský, jakož i vždy, když jde o dílo širšího společenského dosahu ***) vyžadující si větších finančních nákladů. Zároveň sdělí pro informaci částku, kterou na nákup těchto děl plánují.

(5) Fondy evidují závažná díla výtvarných umění vzniklá z iniciativy umělců, zajišťují nákup, zadávání a vytvoření nových výtvarných děl, poskytují umělcům informace o požadavcích organizací a soustřeďují podle těchto požadavků v pravidelných dohodnutých termínech v krajských, popřípadě i v okresních městech díla výtvarných umění, která byla uměleckými komisemi fondů schválena a doporučena ke společenskému uplatnění. Ve spolupráci s příslušnými orgány Svazu čs. výtvarných umělců a Svazu architektů ČSSR poskytují fondy organizacím konzultace a poradenskou službu.

(6) Při nákupu a zadávání děl výtvarných umění musí organizace dodržovat zásadu nejvyšší hospodárnosti. Nákup nesmí být prováděn na úkor plánovaných úkolů investiční výstavby a na úkor péče o základní fondy. U státních organizací se náklady na tyto akce hradí z prostředků na decentralizované investice. +) Národní výbory mohou k nákupu děl výtvarných umění využít též prostředků ze svých doplňkových rozpočtů. ++)

(7) Ustanovení předchozích odstavců platí i v případech, kdy organizace si vybere originály děl výtvarných umění přímo v ateliérech umělců nebo na jejich výstavách.

(8) Ustanovení předchozích odstavců - s výjimkou odstavců 3 a 6 - se nevztahují na ministerstvo školství a kultury, Slovenskou národní radu - odbor pro školství a kulturu, na Národní galerii, Slovenskou národní galerii a na jejich pobočky, na galerie a jiné veřejné sbírky děl výtvarných umění řízené národními výbory +++) a na Uměleckoprůmyslové muzeum; nákupy děl výtvarných umění u těchto organizací provádějí nákupní komise jmenované ministerstvem školství a kultury (na Slovensku Slovenskou národní radou - odborem pro školství a kulturu) nebo příslušnými národními výbory.

------------------------------------------------------------------

*) Vládní vyhláška č. 43/1960 Sb., o provádění projektových, vědeckovýzkumných, uměleckých a jiných prací na vysokých a průmyslových školách pro socialistické organizace, zůstává nedotčena.

**) Např. do společenských a veřejných interiérů, do pracovních prostředí, do interiérů výrobních, nemocničních, léčebných, tělocvičných a rekreačních objektů, do nemocnic, sanatoří, na stadióny, do ubytovacích podniků, na prostranství komplexu budov v sídlišti, závodu apod., jako součást architektury, jako odměny a ceny v různých soutěžích apod.

***) Exteriérová výtvarná díla v průmyslových, kulturních, lázeňských a sportovních centrech apod., výtvarné řešení objektů reprezentačního charakteru, větších divadel, veřejných objektů v železničních uzlech apod.

+) Tyto prostředky nevyužité do konce roku přecházejí do roku příštího (§ 10 odst. 4 vyhlášky č. 64/1958 Ú. l.).

++) Způsob finančního zajištění plánu potřeby děl výtvarných umění je uveden v části I Směrnic pro sestavování návrhu státního rozpočtu a finančních plánů.

+++) Samostatné městské obrazárny, obrazárny při muzeích apod.