1. PRŮMYSLOVÁ ZAŘÍZENÍ
1.1. Následující tvářecí stroje s plynulým tvářením a tvářecí stroje schopné plynule tvářet duté válce pomocí vnitřního trnu a jejich speciální software:
(a) (i) Mající tři či více válců (aktivních nebo vodicích); a
(ii) Podle technické specifikace výrobce mohou být vybaveny jednotkami "číslicového řízení" nebo řízeny počítačem;
(b) Rotační tvářecí stroje skonstruované pro plynulé tváření cylindrických bezešvých dutých válců za pomoci vnitřního trnu (vřetene) o vnitřním průměru mezi 75 mm (3 palce) a 400 mm (16 palců)
Poznámka:
Tato položka zahrnuje stroje, které mají jen jeden válec určený pro deformaci kovu a dva pomocné válce, které podpírají trn, ale procesu deformace se bezprostředně neúčastní.
1.2. Jednotky "numerického řízení", numericky řízené obráběcí stroje a speciálně navržený software jak následuje:
Poznámka:
(a) Numericky řízené jednotky řízené jim příslušným software - viz část (c) (2)
(b) Obráběcí stroje pro následující použití: pro obrábění nebo řezání kovů, keramických či kompozitních materiálů, které podle technických údajů výrobce mohou být vybaveny elektronickým zařízením pro "řízené obrábění (kopírování)" současně ve dvou či více osách:
(1) Soustruhy, které mají "přesnost nastavení" se všemi dosažitelnými kompenzacemi menší (lepší) než 0,006 mm podél jakékoliv lineární osy (celkové nastavení) pro stroje schopné obrábět průměr větší než 35 mm.
Poznámka:
Patří sem tyčové automatizované soustruhy (Swissturn) omezené pouze na soustružení tyčového materiálu podávaného vřetenem, pokud maximální průměr soustružené tyče je 42 mm, bez možnosti upínání do sklíčidla. Stroje mohou také vrtat a/nebo frézovat soustružené části o průměru menším než 42 mm.
(2) Obráběcí stroje pro frézování, mající některou z následujících charakteristik:
(a) "Přesnosti nastavení" se všemi dosažitelnými kompenzacemi jsou menší (lepší) než 0,006 mm podél každé lineární osy (celkové nastavení); nebo
(b) Dvě nebo více řízených (kopírovacích) rotačních os.
Poznámka:
Toto nezahrnuje frézovací stroje mající následující charakteristiky:
(a) Osy x se pohybují více než 2 m a
(b) Celková "přesnost nastavení" na osách x je větší (horší) než 0,030 mm.
(3) Obráběcí stroje pro broušení některou z následujících charakteristik:
(a) "Přesnosti nastavení" se všemi dosažitelnými kompenzacemi jsou menší (lepší) než 0,004 mm podél každé lineární osy (celkové nastavení); nebo
(b) Mající dvě nebo více řízených (kopírovacích) rotačních os.
Poznámka:
Vyloučeny jsou následující brousící stroje:
(a) Válcové vnější, vnitřní a vnější-vnitřní brusky mající všechny následující charakteristiky:
(1) Omezení na cylindrické broušení
(2) Opracovávaná součást může mít vnější průměr
nebo délku maximálně 150 mm
(3) Ne více než dvě osy mohou být současně
koordinovány pro "řízené obrábění
(kopírování)"; a
(4) Bez "řízeného obrábění (kopírování)" osy c.
(b) Souřadnicové brusky s osami omezenými na "x", "y", "c" a "a", kde osa "c" je použita k udržování brusného kotouče kolmo k pracovnímu povrchu a osa "a" je ovládána pomocí vaček.
(c) Sub-položka nezahrnuje ostřičky nebo brusky na ostření fréz, se "software" speciálně navrženým pro výrobu a ostření nožů nebo fréz; nebo
(d) Brusky na broušení klikových nebo vačkových hřídelí.
Elektrojiskrové bezdrátové obráběcí stroje (Electrical Discharge Machines) [EDM], které mají dva či více stupňů volnosti, jež lze koordinovat současně pro "řízené obrábění (kopírování)";
Poznámka:
Namísto individuálních zkušebních protokolů mohou být použity garantované úrovně "přesnosti nastavení" pro každý model obráběcího stroje odpovídající dohodnuté zkušební proceduře ISO.
Technické poznámky:
1. Pojmenování os má být v souladu s mezinárodním standardem ISO 481, "číslicově řízené stroje - nomenklatura os a pohybů"
2. Do celkového počtu řízených (kopírovacích) os se nepočítávají osy, které jsou sekundárně paralelní rotační osy, jejichž středová linie je paralelní s primární rotační osou.
3. Rotační osy se nemusí nutně otáčet o 3600. Rotační osa může být poháněna lineárním pohonem, například šroubem či hřebenovým soukolím
(c) "Software"
(1) "Software" speciálně navržený nebo upravený pro "vývoj", "výrobu" nebo "využití" zařízení řízeného výše uvedenými podkategoriemi (a) nebo (b).
(2) "Software" pro jakoukoliv kombinaci elektronických zařízení nebo systémů umožňující těmto zařízením funkci jednotky "numerického řízení" schopné řídit 5 nebo více řízených (kopírovacích) os, které mohou být simultánně koordinovány pro "řízené obrábění (kopírování)".
Poznámka 1:
Výše definovaný "Software" patří do vybraných položek bez ohledu na to, je-li umístěn samostatně, dále se může nacházet uvnitř jednotky "numerického řízení" nebo v jakémkoliv jiném elektronickém zařízení nebo systému.
Poznámka 2:
Nevztahuje se na "Software" speciálně navržený nebo přizpůsobený výrobcem řídící jednotky nebo obráběcího stroje k řízení obráběcích strojů, které nejsou zahrnuty ve výše definovaných položkách.
Technická poznámka:
"přesnost" - Obvykle se měří jako hodnoty nepřesnosti, definované jako maximální odchylka stanovené hodnoty (pozitivní či negativní) od přijatého standardu nebo skutečné hodnoty.
"řízené obrábění (kopírování)" - Dva nebo více "číslicově řízených" pohybů, prováděných v souladu s instrukcemi, které specifikují následující požadovanou polohu a požadované rychlosti posuvu do této polohy. Tyto rychlosti posuvu se mění jedna vůči druhé tak, že se vytváří požadovaný obrys (ISO/DIS 2806-1980).
"laser" - Soustava komponent, která vytváří koherentní světlo, které je zesíleno vynucenou emisí radiace.
"mikroprogram" - Posloupnost (sekvence) základních instrukcí, uchovávaných ve speciální paměti, jejichž provedení je iniciováno zavedením referenční instrukce do registru instrukcí.
"číslicové řízení" - Automatické řízení procesu prováděné zařízením, které používá numerická data, obvykle zaváděná v průběhu procesu (ISO 2382).
"přesnost nastavení polohy"
"číslicově řízených" obráběcích strojů má být stanovena a prezentována v souladu s odstavcem 2.13. a v logickém souladu s následujícími požadavky:
(a) Zkušební podmínky (ISO/DIS/230/2, odstavec 3):
(1) Obráběcí stroj a zařízení na měření přesnosti jsou po dobu 12 hodin před měřením a v jeho průběhu udržovány při stejné teplotě okolního prostředí. V průběhu období před měřením, saně stroje jsou kontinuálně cyklovány, stejně jako budou cyklovány v průběhu měření přesnosti;
(2) Stroj má být vybaven jakoukoliv mechanickou, elektronickou nebo softwarovou kompenzací, vyváženou současně se strojem;
(3) Přesnosti měření měřícího zařízení musí být alespoň čtyřikrát přesnější,než očekávaná přesnost obráběcího stroje;
(4) Napájecí systém pohonů saní musí splňovat následující požadavky:
(i) Odchylky sdruženého napětí nesmí být větší než ± 10 % nominálního jmenovitého napětí;
(ii) Odchylky kmitočtu od normálního kmitočtu nesmí být větší než ± 2 Hz;
(iii) Nejsou dovoleny výpadky nebo přerušovaný provoz.
(b) Testovací program (odstavec 4):
(1) Rychlost posuvu (rychlost saní) v průběhu měření musí být odpovídající nejrychlejšímu pracovnímu pohybu;
Poznámka:
V případě obráběcích strojů, které produkují povrchy optické kvality, rychlost posuvu se musí rovnat, nebo být menší, než 50 mm za minutu.
(2) Měření by měla být prováděna přírůstkově - od jednoho limitu chodu osy do druhého, bez návratu do výchozí polohy pro každý pohyb směrem k cílové poloze;
(3) Osy, které se neměří, zůstávají v průběhu testování osy v polovině jejich chodu.
(c) Prezentace výsledků testu (odstavec 2):
Výsledky měření musí zahrnovat:
(1) "přesnost nastavení polohy" (A) a
(2) Hlavní rezervační chybu (B).
"program" - Posloupnost instrukcí k provedení procesu ve formě proveditelné pro elektronický počítač, nebo převeditelných do této formy.
"čidla" - Detektory fyzikálních jevů, jejichž výstup (po konverzi na signál, který může být interpretován ovladačem) je schopen generovat "programy" nebo modifikovat naprogramované instrukce, či numerické programové údaje. Zahrnují "čidla" se strojovým viděním, infračerveným zobrazováním, dotykové, inerciální snímače polohy, optické nebo akustické měřiče vzdálenosti nebo točivého momentu.
"software" - Soubor jednoho či více "programů" nebo "mikroprogramů" trvale uložený na jakémkoliv hmotném nosiči.
"programovatelnost přístupná uživateli" - Zařízení, které umožňuje uživateli vložit, modifikovat nebo zaměňovat "programy" jiným způsobem než:
(a) Fyzickou změnou zapojení či propojení; nebo
(b) Nastavením ovládacích prvků funkcí, včetně vstupu parametrů.
1.3. Následující stroje, zařízení nebo systémy pro kontrolu rozměrů, včetně speciálně pro ně vytvořeného software:
(a) Počítačem nebo číslicově řízené stroje pro měření rozměrů mající obě z následujících charakteristik:
(1) dvě nebo více os; a
(2) nepřesnost měření délky v jednom směru rovnou nebo menší (lepší) než (1,25 + L/1000) μm, zkoušenou sondou o přesnosti lepší než 0,2 μm (L je měřená délka v milimetrech) (odkaz: VDI/VDE 2617 části 1 a 2);
(b) Následující měřící zařízení lineárního a úhlového posunu:
(1) lineární měřící přístroje, které mají jakoukoliv z následujících charakteristik:
(i) bezdotykové měřící systémy s "rozlišením" rovným nebo menším (lepším), než 0,2 μm v měřícím rozsahu do 0,2 mm;
(ii) systémy s lineárně měnitelným diferenciálním transformátorem (LVDT), mající obě následující charakteristiky:
(A) "linearita" rovná nebo menší (lepší), než 0,1 % v měřícím rozsahu do 5 mm; a
(B) kolísání (odchylka - drift) menší nebo rovný (lepší), než 0,1 % za den (24 hod.) při standardní teplotě okolního vzduchu ± 1 K; nebo
(iii) měřící systémy mající obě následující charakteristiky
(A) obsahují "laser"; a
(B) nejméně 12 hodin udržují při standardní teplotě ± 1 K a standardním tlaku:
(1) "rozlišení" v celém měřícím rozsahu 0,1 μm nebo lepší; a
(2) nepřesnost měření rovnou nebo menší (lepší) (0,2 + L/2000) μm (L je měřená délka v milimetrech); kromě měřících interferometrických systémů, bez otevřené nebo uzavřené smyčky se zpětnou vazbou, obsahující "laser" k měření chyby posuvu saní obráběcích strojů, strojů na měření rozměrů nebo podobných zařízení;
(2) úhlová měřící přístroje mající "úhlovou odchylku polohy" rovnou nebo menší (lepší), než 0,00025°.
Poznámka:
Dílčí položka (b) (2) této položky se nevztahuje na optické přístroje jako jsou autokolimátory, používající k detekci úhlového posunu zrcadla kolimované světlo.
(c) Systémy pro simultánní lineárně-úhlovou kontrolu polokoulí mající obě následující charakteristiky:
(1) "nepřesnost měření" podél kterékoliv lineární osy je rovna nebo menší (lepší), než 3,5 μm na 5 mm; a
(2) "úhlová odchylka polohy" je rovna nebo menší, než 0,02°
Poznámka:
Speciálně navržený software pro systémy popsané v odstavci (c) této položky zahrnuje software pro současné měření tloušťky a obrysů stěny.
Technická poznámka 1: Obráběcí stroje, které mohou být použity jako měřící stroje podléhají kontrole, pokud splňují nebo překračují kritéria, specifikovaná pro funkci obráběcích strojů nebo funkci měřících strojů.
Technická poznámka 2: Stroj popsaný v této části 1.3. podléhá kontrole, jestliže překračuje kontrolní limity v kterémkoliv intervalu svého pracovního rozmezí.
Technická poznámka 3: Snímač používaný ke stanovení neurčitosti měření v systému kontroly rozměrů musí odpovídat popisu v VDI/VDE 2617, části 2,3, a č.4.
Technická poznámka 4: Všechny parametry měřených hodnot v této položce je třeba chápat jako plus/mínus hodnoty, t.j. nikoliv jako celkový rozsah.
"Neurčitost měření" je charakteristický parametr, který specifikuje v jakém intervalu okolo výstupní hodnoty leží hodnota měřené proměnné s určitostí 95%. Toto zahrnuje nekorigované systematické odchylky, nekorigovanou vůli a náhodné odchylky (Odkaz: VDI/VDE 2617).
"Rozlišení" je nejmenší čitelný přírůstek na měřícím přístroji, u digitálních přístrojů - nejnižší platná číslice (Odkaz: ANSI B-89.1.12).
"Linearita" (obvykle měřena v jako nelinearita) je maximální odchylka skutečné charakteristiky (průměr horního a dolního údaje stupnice) - kladná či záporná - od přímky proložené tak, že minimalizuje maximální odchylky.
"Úhlová odchylka polohy" je maximální rozdíl mezi úhlovou polohou a skutečnou velmi přesně změřenou úhlovou polohou poté, co obrobek upnutý ke stolu byl vytočen ze své výchozí pozice (Odkaz: VDI/VDE 2617) Návrh "Otočné stoly na strojích měřících souřadnice")
1.4. Vakuové nebo indukční pece nebo takové pece s řízenou atmosférou (inertní plyn) schopné provozu nad 850 °C a mající indukční cívky o průměru 600 mm (24 palců) nebo menším a konstruované na příkony 5 kW a vyšší; a proudové zdroje speciálně konstruované pro tento účel s jmenovitým výkonem 5 kW a více.
Technická poznámka:
Tato položka se netýká pecí konstruovaných pro výrobu polovodičových destiček.
1.5. "Izostatické lisy" schopné dosáhnout maximálního pracovního tlaku 69 MPa a vyššího, s velkou komorou o vnitřním průměru přesahujícím 152 mm a pro ně speciálně konstruované lisovací nástroje a formy, ovládací prvky, nebo pro ně "speciálně vytvořený software"
Technické poznámky:
(1) Vnitřními rozměry komory se rozumí ten prostor, v němž se dosahuje současně pracovní teploty i tlaku, nezahrnuje upínací přípravky. Tento rozměr je menší než buď vnitřní průměr tlakové komory, nebo vnitřní průměr izolované komory pece, podle toho, která z těchto dvou komor je umístěna uvnitř té druhé.
(2) "Izostatické lisy" - Zařízení, které je schopno natlakovat uzavřený prostor pomocí různých médií (plyn, kapalina, pevné částice atd.) tak, že se na obrobek či materiál vyvine stejný tlak ve všech třech směrech.
1.6. "Roboty" a "koncové ovladače" mající jakoukoliv z následujících charakteristik; a "speciálně vytvořený software", či odpovídající ovládací prvky:
(a) Speciálně konstruované, aby vyhověly národnímu (státnímu) bezpečnostnímu standardu pro zacházení s vysoce explozivními látkami (například, splňující podmínky zatížení elektrického kódu pro vysoce explozívní látky); nebo
(b) Speciálně konstruované nebo vypočtené jako radiačně odolné, aby odolaly více než 5 x 104 grayům (křemík) (5 x 106 rad (křemík) a nepodléhaly provozní degradaci.
Technické poznámky:
(1) "Robot" - manipulační mechanizmus, který se může pohybovat po lineární dráze, či od bodu k bodu, může používat čidla a má všechny následující charakteristiky:
a) je víceúčelový;
b) je schopen pomocí různých pohybů ve třech dimenzích umístit nebo orientovat materiály, součásti, nástroje nebo speciální zařízení;
c) obsahuje tři a více systémů servo-řízení s uzavřenými či otevřenými regulačními obvody, eventuálně s krokovými motory; a
d) má "programovatelnost přístupnou uživateli" pomocí metody učení/opakování nebo pomocí elektronického počítače, který může být řízen programovatelnou logikou, t.j. bez mechanických zásahů.
Upozornění:
Výše uvedená definice nezahrnuje:
(a) Manipulační mechanizmy, které jsou řiditelné pouze
manuálně nebo dálkově;
(b) Manipulační mechanizmy s fixní sekvencí, které jsou automatizovanými zařízeními provádějícími mechanicky naprogramované pohyby. Program je mechanicky omezen fixními zarážkami, jako jsou kolíky či vačky. Sekvence pohybů, výběr trajektorií nebo úhlů nejsou proměnné či měnitelné mechanickými, elektronickými či elektrickými prostředky;
(c) Mechanicky ovládané manipulační mechanismy s měnitelnou sekvencí, které jsou automatizovanými pohyblivými zařízeními, fungujícími podle mechanicky fixovaných naprogramovaných pohybů. Program je mechanicky omezen pevnými, ale nastavitelnými zarážkami, jako jsou kolíky nebo vačky. Sekvence pohybů a výběr trajektorií nebo úhlů jsou variabilní v rámci fixní programové předlohy. Změny nebo modifikace programové předlohy (t.j. například, změny kolíků nebo výměny vaček) v jedné či více osách pohybu lze uskutečnit pouze pomocí mechanických operací;
(d) Manipulační mechanizmy s měnitelnou sekvencí bez řídících servomotorů, které jsou automatizovanými pohyblivými zařízeními, fungujícími podle mechanicky fixovaných naprogramovatelných pohybů. Program lze měnit, ale určitá sekvence se uskutečňuje pouze na základě binárního signálu z mechanicky fixovaných elektrických binárních zařízení nebo nastavitelných zarážek;
(e) Zvedací jeřáby, definované jako manipulační systémy v kartézských souřadnicích, vyrobené jako integrální součást vertikálního souboru skladovacích zásobníků a zkonstruované ke zpřístupnění obsahu těchto zásobníků při ukládání nebo vyjímání.
(2) "Koncové ovladače" zahrnují čelisti, "aktivní nástrojové jednotky" a jakékoliv jiné nástroje, které jsou připevněny k základní desce na konci manipulačního ramene "robota".
(3) Definice uvedená pod bodem (a) není navržena pro účely kontroly robotů, speciálně skonstruovaných pro nejaderná průmyslová zařízení, jako jsou například lakovací stroje automobilů.
1.7. Následující vibrační testovací systémy, zařízení, komponenty a odpovídající software:
(a) Elektrodynamické vibrační testovací systémy, využívající buď zpětnou vazbu nebo uzavřený regulační obvod a zahrnující číslicový regulátor, schopné vyvinout vibrace mezi 20 Hz a 2000 Hz při efektivním zrychlení 10 g a více, a přenášenými silami nejméně 50 kN (11.250 liber), měřenými na "holém stole";
(b) Číslicové regulátory kombinované se "speciálně vytvořeným softwarem" pro vibrační testování, s šířkou kmitočtového pásma v reálném čase větší, než 5 kHz, které jsou skonstruovány pro použití v systémech popsaných a kontrolovaných dle předchozího odstavce (a);
(c) Vibrační třasadlové jednotky s, nebo bez připojených zesilovačů, schopné přenášet síly nejméně 50 kN (11.250 liber), měřeno na "holém stole", které jsou použitelné v systémech kontrolovaných dle předchozího odstavce (a);
(d) Nosné konstrukce pro testované kusy a elektronické jednotky konstruované s cílem sloučit řadu třasadlových jednotek v kompletní třasadlový systém, schopný vyvinout účinnou kombinovanou sílu nejméně 50 kN, které jsou použitelné v systémech kontrolovaných dle odstavce (a);
(e) "Speciálně vytvořený software" pro použití v systémech, kontrolovaných podle předchozího odstavce (a), nebo v elektronických jednotkách, kontrolovaných podle předchozího odstavce (d).
1.8. Níže uvedené vakuové metalurgické tavicí a licí pece s řízenou atmosférou; a speciálně uspořádané počítačové ovládání a monitorovací systémy, jakož i pro ně "speciálně vytvořený software"
(a) Obloukové tavicí a licí pece s objemem tavných elektrod mezi 1000 cm3 a 20 000 cm3, schopné provozu při teplotách tavení nad 1 700 °C,
(b) Tavicí pece s elektronovým svazkem nebo plasmové s příkonem 50 kW či větším, a schopné provozu při teplotách tavení nad 1 200 °C.