CODEXIS® Přihlaste se ke svému účtu
CODEXIS® ... 146/1927 Sb. Vládní nařízení, kterým se připouští k úřednímu zjišťování alkoholu vyrobeného v lihovarech kontrolní měřidlo soustavy Zehrovy. III. Návod k používání kontrolního měřidla lihového soustavy Zehrovy.

III. Návod k používání kontrolního měřidla lihového soustavy Zehrovy.

146/1927 Sb. Vládní nařízení, kterým se připouští k úřednímu zjišťování alkoholu vyrobeného v lihovarech kontrolní měřidlo soustavy Zehrovy.

III. Návod k používání kontrolního měřidla lihového soustavy Zehrovy.

Pro používání kontrolního měřidla lihového soustavy Zehrovy k úřednímu zjišťování alkoholu vyrobeného v lihovarech platí povšechně předpisy o používání kontrolního měřidla soustavy Beschornerovy, vydané vynesením bývalého rakouského ministerstva financí ze dne 2. července 1888, č. 22.238 ř. z. č. 124, Věstník ministerstva financí č. 30 z roku 1888, případně vynesením bývalého uherského ministerstva financí ze dne 30. července 1888, č. 45.795, Věstník uherského ministerstva financí č. 27 z roku 1888, s těmito odchylkami, pokud se týče doplňky:

1. Každé kontrolní měřidlo, kterého má býti použito v lihovaru k zjišťování vyrobeného alkoholu, musí býti vyzkoušeno československým ústředním inspektorátem pro službu cejchovní v Praze nebo zmocněným úřadem cejchovním za součinnosti úředníka finanční správy k tomu zvláště vyslaného. Po vyzkoušení opatří se měřidlo úředním nálezem o zkoušce a státní cejchovní značkou, a to

a) těsně na přepadních hranách všech čtyř vylévacích otvorů obou bubnů, při čemž jedné z těchto značek u každého bubnu se připojí i letopočet;

b) na všech naběračkách a

c) na cínových vložkách zasazených v přední a zadní stěně skříně uvnitř měřidla.

Duplikáty úředních nálezů o zkoušce měřidla vydává na žádost československý ústřední inspektorát pro službu cejchovní v Praze.

Podnikatel lihovaru jest povinen při objednávce měřidla udati množství lihu v litrech destilačním přístrojem průměrně za 1 minutu poskytované. Činí-li toto množství více než 10 litrů za minutu, musí si podnikatel lihovaru k úřednímu zjišťování výrobku opatřiti měřidlo cejchované na přítokovou rychlost více než 15 litrů za minutu.

Československý ústřední inspektorát pro službu cejchovní v Praze opatří každé vyzkoušené kontrolní měřidlo úřední závěrou na dvou závěrných šroubech víka skříně a na obou dvířkách. Tyto úřední závěry musí zůstati do postavení a úpravy kontrolního měřidla neporušeny.

Rovněž i další používání postaveného kontrolního měřidla jest vázáno podmínkou, že měřidlo musí býti trvale pod předepsaným úředním závěrem, vyjímaje dobu, po kterou je podrobeno úřednímu šetření.

2. Měřidlo upraví se k dopravě tak, aby veškeré jeho vnitřní pohyblivé součásti se nemohly za dopravy pohnouti.

Nové kontrolní měřidlo má oba bubny opatřeny naběračkami o obsahu 2.5 cm3, nebylo-li při objednávce výslovně žádáno, aby připevněny byly naběračky jiné, a to buď o 1 cm3 nebo o 5 cm3. Kterýkoli z uvedených druhů naběraček možno objednati zvlášť u firmy Zehrovy, kteráž je dodá v obalu opatřeném úřední závěrou prostřednictvím finančního úřadu I. stolice. Připevnění určitého druhu naběraček, aby odpovídalo rozsahu výroby, obstará úředník vrchní kontroly.

3. Postavení kontrolního měřidla v lihovaru musí se díti za dozoru dvou finančních orgánů, a to úředníka technické finanční kontroly vrchním dozorem pověřeného a úředníka kontroly přímé.

Měřidlo postaví se na základní desku, která byla na podstavci osazena tak, aby její šipkou označená strana přišla pod odtokovou trubici.

Když bylo měřidlo řádně postaveno, vyšetří se přiměřeným otáčením chod obou bubnů a správná činnost počitadel, poplaška vpraví se do základní svislé polohy, prázdná vzdůvná nádobka zavěsí se dovnitř na přední stěně sběrné nádoby přímé kontroly a nálevem vody do korýtek měrných bubnů se vyzkouší činnost násosek.

Ložiska se namažou nakápnutím oleje do mazných důlků. Nepoužije-li se oleje dodaného firmou Zehr, možno použíti k mazání též oleje jiného, pokud bude úředníkem vrchní kontroly uznán způsobilým.

Přítoková trubice připevní se k měřidlu šroubením B2.

Poněvadž se z každých pěti vylitých litrů jedné měrné komory bubnů vybírá vzorek, vyjímaje zvláštní, dále uvedený případ, má činiti množství vzorků z jednoho hektolitru přeteklého lihu podle velikosti použité naběračky 20 cm3, 50 cm3 nebo 100 cm3.

Výměna naběraček za jiné odlišného obsahu smí se za výroby lihu provésti jenom tehdy, bylo-li předsevzato zjištění množství a alkoholové hodnoty vzorků z obou sběrných nádob, jakož i alkoholové hodnoty lihu z obou vložkových nádobek. Výsledky zjištění se týkající, jakož i odpovídající údaje počitadel jest v lihovarském rejstříku přesně vyznačiti.

Používá-li se destilačních přístrojů, jichž průměrná denní výkonnost v jednom opověděném období přesahuje 20 hektolitrů a nestačí-li u měřidla s nimi spojeného sběrná nádoba pro přímou kontrolu jímající 15 litrů ani při použití naběraček po 1 cm3, jest dáno podnikatelům lihovarů na vůli, aby buď

a) použili dvou kontrolních měřidel, jichž sběrné nádoby jímají 15 litrů pro přímou kontrolu a 22 litry pro vrchní kontrolu, nebo

b) pořídili si kontrolní měřidlo, jehož sběrná nádoba přímé kontroly jímá 30 litrů a sběrná nádoba vrchní kontroly 44 litry, nebo

c) požádali finanční úřad I. stolice, jde-li o podniky přikázané stálému dozoru technické finanční kontroly a tak příznivě položené, že častější výkon vrchní kontroly není spojen se značnějšími výlohami, aby vyprazdňování sběrné nádoby přímé kontroly mohlo se díti v údobích nejméně čtrnáctidenních, případně zavázali se k dobrovolnému hražení výloh vzešedších z vykonávání častějších kontrol, neb konečně

d) použili se svolením ministerstva financí měřidla, jehož bubny opatřeny jsou každý toliko dvěma páry naběraček po 1 cm3.

Mimo to jest dovoleno použíti vhodného spojení jednotlivých přípustných způsobů v předchozím uvedených.

4. Před použitím kontrolního měřidla k úřednímu zjišťování výrobku musí býti úředníkem vrchní kontroly dokonale propláchnuty lihem přiměřené alkoholové hodnoty nejen sběrné nádoby a nádobky vložkové, nýbrž také lapače vzorků, odváděcí trubičky pro lihové vzorky a všecky naběračky.

Sběrné nádoby a vložkové nádobky proplachují se pípami za použití kaučukové trubice s nasazenou nálevkou. Při proplachování sběrných nádob nutno použíti tolik lihu, aby alespoň celé šikmé dno bylo lihem opláchnuto.

Propláchnutí odváděcích trubic docílí se nalitím dostatečného množství lihu do obou lapačů vzorků, čímž propláchnou se i hydraulické uzávěrky a zároveň naplní se potřebným množstvím lihu.

Je-li potřeba hydraulické uzávěrky nebo odváděcí trubičky vyčistiti, jest nutno celý lapač odšroubovati, promýti a trubičky profouknouti. Po vyčištění se lapač opětně našroubuje a znovu lihem propláchne způsobem právě vyznačeným.

Po provedeném propláchnutí vypustí se úplně líh ze sběrných nádob příslušnými, níže položenými pípami.

Šroubení P4 a R4, jakož i šroubové uzávěrky P3 a R3 na sběrných nádobách nutno těsně usaditi a tak přitáhnouti, aby ani vzduch, ani výpary nemohly tudy unikati.

Po ukončeném vyšetření se měřidlo uzavře a opatří ihned úředními závěrami.

5. Při každé vrchní kontrole za destilace lihu prováděné jest úředník vrchní kontroly povinen vždy vyzkoušeti záložní kontrolní a měrné zařízení při průtoku nejméně 20 litrů lihu záložním bubnem. Po tomto vyzkoušení se vždy záložní buben otočením rukou vyprázdní. Není-li destilace v chodu, provede se vyzkoušení záložního kontrolního a měrného zařízení pouze ručně.

6. Úředník přímé kontroly jest povinen při každém prvním zápisu do lihovarského rejstříku v jednotlivém opověděném období zaznamenati obsah naběraček, jimiž jest měřidlo opatřeno, jak byl úředníkem vrchní kontroly při posledním výkonu vrchní kontroly v revisním archu neb lihovarském rejstříku vyznačen.

7. Při vyšetřování vzdůvné nádobky nutno především s největší opatrností zjistiti, je-li prázdná. Není-li prázdná, budiž po sepsání popisu činu za přítomnosti podnikatele neb zodpovědného zástupce celý obsah nádobky přelit do čisté láhve, zajištěn pečetí strany a závěrem vrchní kontroly a úředně zaslán k prozkoumání chemicko-technické zkušebně finanční správy v Praze.

8. Je-li třeba z jakéhokoli důvodu vzorky z měřidla vzaté podrobiti zkoušce neb rozboru, nutno je rovněž zaslati chemicko-technické zkušebně finanční správy v Praze.

9. Při provádění měrné zkoušky musí býti násoska F1 vždycky odšroubována.