Příloha č. 1
Radionuklidový zářič zvláštní formy
(1) Radionuklidový zářič zvláštní formy je
a) konstruován tak, aby jej bylo možno otevřít pouze rozbitím,
b) má alespoň jeden rozměr větší než 5 mm,
c) je typově schválen Úřadem, 6)
d) má takové vlastnosti nebo je tak konstruován, aby v případě vyzkoušení podle odstavce 3 písm. a) až d) splňoval následující požadavky:
1. nezlomil se nebo neporušil při zkouškách na tlak, náraz a ohyb,
2. neroztavil se nebo nerozptýlil při teplotních zkouškách,
3. aktivita výluhu při vyluhovacích zkouškách popsaných v odstavci 5 nepřesáhla hodnotu 2 kBq, nebo alternativně v případě radionuklidových zářičů v uzavřeném pouzdru rychlost úniku obsahu z uzavřeného pouzdra obsahujícího radionuklidový zářič při zkoušce vyhodnocující tento únik a popsané v dokumentu Mezinárodní organizace pro standardy ISO/TR 4826 : 1979 "Uzavřené radionuklidové zářiče - Metody zkoušení těsnosti" nepřesáhla hodnotu stanovenou jako předepsanou prahovou hodnotu v tomto dokumentu.
(2) Důkaz souladu s požadavky popsanými v odstavci 1 písm. d) je proveden jednou z metod uvedených níže nebo jejich kombinací:
a) zkouška se vzorkem představujícím radionuklidový zářič zvláštní formy, přičemž vzorek je tak blízký předpokládanému rozsahu charakteristik radionuklidového zářiče, jak je to jen prakticky možné, a vzorek je upraven tak, jak je obvykle předáván k přepravě nebo dopravě,
b) odkaz na předcházející důkazy přijaté Úřadem,
c) výpočet v případech, kdy spolehlivost nebo konzervativnost výpočetních metod a parametrů jsou pro Úřad přijatelné.
Pro provedení zkoušek se vzorkem se použije příslušných metod hodnocení k potvrzení, že jsou splněny podmínky uvedené v odstavci 1 písm. d).
(3) Požadované zkoušky:
Zkoušky se vzorky, které obsahují nebo napodobují radionuklidový zářič zvláštní formy jsou: zkouška nárazem, průrazem, ohybem a teplotní zkouška. Pro každou zkoušku může být použit jiný vzorek. Po každé zkoušce je se vzorkem provedena zkouška výluhu metodou, která není méně citlivá než metody uvedené v odstavci 5. Ke zkouškám se užijí tyto metody:
a) Zkouška nárazem: Vzorek padá z výšky 9 m na terč, který je plochý a má vodorovný povrch takových vlastností, aby jakékoliv zvýšení jeho odporu k posunutí nebo deformaci po nárazu vzorku podstatně nezvýšilo poškození vzorku,
b) Zkouška průrazem: Vzorek je umístěn na desce z olova,která je podepřena hladkou pevnou plochou, a narazí na něj přední stranou ocelová tyč tak, aby vznikl náraz ekvivalentní nárazu, který vzniká volným pádem hmotnosti 1,4 kg z výšky 1 m. Plochá přední strana ocelové tyče má průměr 25 mm a hrany zaoblené na poloměr 3 ± 0,3 mm. Olovo tvrdosti 3,5 až 4,5 podle Vickersovy stupnice, o tloušťce maximálně 25 mm pokrývá plochu větší, než je plocha vzorku. Pro každý náraz je použit nový povrch olova. Tyč narazí na vzorek tak, aby způsobila co největší poškození,
c) Zkouška ohybem: Zkouška se provede pro dlouhé, tenké radionuklidové zdroje o minimální délce 10 cm, s poměrem délky k minimální šířce ne menším než 10. Vzorek je pevně uchycen v horizontální poloze tak, aby došlo k jeho maximálnímu poškození, když na jeho volný konec narazí přední plocha ocelové tyče. Ocelová tyč na vzorek narazí tak, aby vznikl náraz ekvivalentní nárazu, který vzniká volným pádem hmotnosti 1,4 Kg z výšky 1 m. Plochá přední strana ocelové tyče má průměr 25 mm a hrany zaoblené na poloměr 3 ± 0,3 mm,
d) Teplotní zkouška: Vzorek je zahříván na vzduchu do teploty 800 °C a tato teplota se udržuje po dobu 10 minut, potom se vzorek ponechá vychladnout.
(4) Vzorky, které obsahují nebo napodobují radionuklidový zářič v uzavřeném pouzdru, se nemusí podrobovat:
a) zkouškám popsaným v odstavci 3 písm. a) a b) za předpokladu, že jsou alternativně ověřeny zkouškou na terč Třídy 4 předepsané v dokumentu ISO 2919 : 1980 "Uzavřené radionuklidové zářiče - Klasifikace",
b) zkoušce popsané v odstavci 3 písm. d) za předpokladu, že jsou alternativně vyzkoušeny teplotní zkouškou Třídy 6 předepsané v ISO 2919:1980 "Uzavřené radionuklidové zářiče - Klasifikace".
(5) Zkoušky výluhem:
a) Pro vzorky obsahující nebo napodobující radionuklidový zářič pevného skupenství v kompaktní formě je ocenění vyluhovatelnosti provedeno následujícím způsobem a přesně v následujícím pořadí:
1. vzorek se na dobu sedmi dní ponoří do vody pokojové teploty. Objem vody použitý při zkoušce je takový, aby na konci sedmidenní zkoušky tvořil zbytkový volný objem neabsorbované a nezreagované vody nejméně 10 % objemu zkoumaného vzorku. Voda má počáteční pH 6-8 a maximální vodivost 1mS/m při 20 °C,
2. voda se vzorkem se ohřeje na teplotu 50 ± 5 °C a tato teplota je udržována po dobu čtyř hodin,
3. určí se aktivita výluhu,
4. vzorek se skladuje po dobu sedmi dnů v nehybném vzduchu o relativní vlhkosti nejméně 90% při teplotě 30 °C,
5. vzorek se ponoří do vody stejných vlastností jako v bodě 1 a provede se postup jako v bodě 2,
6. určí se aktivita výluhu,
b) Pro vzorky obsahující nebo napodobující radinuklidový zářič v uzavřeném pouzdru je ocenění vyluhovatelnosti nebo objemového úniku provedeno následujícím způsobem a přesně v následujícím pořadí:
1. vzorek se ponoří do vody pokojové teploty. Ta má počáteční pH 6-8 a maximální vodivost 1 mS/m při 20 °C,
2. voda se vzorkem se ohřeje na teplotu 50 ± 5 °C a tato teplota je udržována po dobu čtyř hodin,
3. určí se aktivita výluhu,
4. vzorek se skladuje po dobu sedmi dnů v nehybném vzduchu při teplotě nejméně 30 °C,
5. opakuje se postup uvedený pod body 1, 2 a 3.
(6) Alternativní ocenění rychlosti úniku obsahu z uzavřeného pouzdra obsahujícího radionuklidový zářič zahrnuje kteroukoliv ze zkoušek předepsaných v dokumentu ISO/TR 4826: 1979 "Uzavřené radionuklidové zářiče - Metody zkoušení těsnosti", které jsou po dohodě s žadatelem o typové schválení stanoveny Úřadem.
------------------------------------------------------------------
6) Vyhláška Státního úřadu pro jadernou bezpečnost č. 142/1997 Sb., o typovém schvalování obalových souborů pro přepravu, skladování nebo ukládání radinuklidových zářičů a jaderných materiálů, typovém schvalování zdrojů ionizujícího záření, typovém schvalování ochranných pomůcek pro práce se zdroji ionizujícího záření a dalších zařízení pro práce s nimi (o typovém schvalování).
------------------------------------------------------------------