CODEXIS® Přihlaste se ke svému účtu
CODEXIS® ... 142/1997 Sb. Vyhláška o typovém schvalování obalových souborů pro přepravu, skladování nebo ukládání radionuklidových zářičů a jaderných materiálů, typovém schvalování zdrojů ionizujícího záření, typovém schvalování ochranných pomůcek pro práce se zdroji ionizujícího záření a dalších zařízení pro práce s nimi (o typovém schvalování) Příloha č. 8 - Požadavky na obalové soubory pro přepravy, skladování

Příloha č. 8 - Požadavky na obalové soubory pro přepravy, skladování

142/1997 Sb. Vyhláška o typovém schvalování obalových souborů pro přepravu, skladování nebo ukládání radionuklidových zářičů a jaderných materiálů, typovém schvalování zdrojů ionizujícího záření, typovém schvalování ochranných pomůcek pro práce se zdroji ionizujícího záření a dalších zařízení pro práce s nimi (o typovém schvalování)

Příloha č. 8

Požadavky na obalové soubory pro přepravy, skladování

a ukládání zvláštních štěpných materiálů a plutonia-241

(1) Obalové soubory projektované pro přepravy, skladování a ukládání zvláštních štěpných a 241Pu materiálů musí být s výjimkami uvedenými v bodu 2 této přílohy konstruovány a používány tak, aby splňovaly požadavky uvedené v bodech 3 až 7 této přílohy.

(2) Obalové soubory pro přepravu, skladování a ukládání zvláštních štěpných materiálů a 241Pu, které splňují jednu z podmínek uvedených pod písm. a) až f) jsou vyjmuty z požadavků na obalové soubory podle bodů 3 až 7 a z ostatních požadavků této vyhlášky, které se výslovně vztahují na takto projektované obalové soubory. Tyto obalové soubory jsou posuzovány jako obalové soubory projektované pro přepravu, skladování a ukládání ostatních radionuklidových zářičů a vztahují se na ně požadavky této vyhlášky podle projektovaného obsahu radionuklidů a jejich vlastností.

Podmínky pro vynětí (z požadavků na obalové soubory podle bodů 3 až 7 a z ostatních požadavků této vyhlášky, které se výslovně vztahují na takto projektované obalové soubory):

a) méně než 15 g zvláštních štěpných materiálů nebo 241Pu v jednom obalového souboru, jehož nejmenší vnější rozměr není menší než 100 mm,

b) obsahem obalového souboru jsou homogenní vodné roztoky nebo jejich směsi, pokud vyhovují podmínkám uvedeným v tabulce.

Tabulka- Omezení pro homogenní vodné roztoky nebo směsi zvláštních štěpných materiálů a 241Pu

------------------------------------------------------------------

Parametry pouze všechny ost.

235U zvl.štěpné

materiály a

241Pu (včet.

jejich směsí)

------------------------------------------------------------------

Maximální H/X *) 5200 5200

------------------------------------------------------------------

Maximální koncentrace štěpného materiálu 5 5

nebo 241Pu (g/l)

------------------------------------------------------------------

Maximální hmotnost zvláštního štěpného

materiálu a 241Pu vobalovém souboru

nebo v dopravním prostředku (g) 800 **) 500

------------------------------------------------------------------

*) H/X je poměr počtu vodíkových atomů k počtu atomů štěpného

nuklidu zvláštního štěpného materiálu nebo 241Pu

**) přitom celkový obsah Pu a 233U musí být nižší než 1% celkové

hmotnosti 235U

------------------------------------------------------------------

c) obsahem obalového souboru je uran obohacený 235U maximálně na 1 hmot. % a s celkovým obsahem Pu a 233U nepřevyšujícím 1 hmot. % za předpokladu, že štěpný materiál nebo 241Pu je rozložen zcela homogenně v celém obsahu obalového souboru. Navíc, je-li 235U ve formě kovu, kysličníku nebo karbidu, nesmí být v obalovém souboru uspořádán ve tvaru mříže,

d) obalový soubor obsahuje nejvýš 5 g zvláštního štěpného materiálu v libovolném desetilitrovém objemu a je zajištěno, že za podmínek přepravy nebo skladování nedojde ke změně jeho rozložení,

e) obalový soubor obsahuje jednotlivě nanejvýš 1 kg Pu, z něhož méně než 20 hmot. % může tvořit 239Pu, 241Pu nebo jejich libovolná kombinace,

f) obalový soubor obsahuje kapalné roztoky dusičnanu uranylu s uranem obohaceným 235U maximálně na 2 hmot. % přitom celkový obsah Pu a 233U nesmí přesáhnout 0,1 celkové hmotnosti 235 U a minimální poměr počtu atomů dusíku ku počtu atomů uranu (N/U) musí být 2.

(3) Zvláštní štěpné materiály a 241Pu musí být baleny, skladovány, ukládány a odesílány způsobem, aby při přepravě, skladování a ukládání nebylo dosaženo kritičnosti, přitom musí být zvažovány následující možnosti:

a) vniknutí vody do obalového souboru nebo únik vody z něho,

b) ztráta účinnosti vestavěných absorbátorů či moderátorů neutronů,

c) přeuspořádání obsahu radionuklidů uvnitř obalového souboru nebo jeho vypadnutím z obalového souboru,

d) zmenšení vzdáleností mezi obalovými soubory nebo jejich obsahy,

e) ponoření obalových souborů do vody nebo jejich zapadnutí do sněhu,

f) možné důsledky teplotních změn.

(4) Obalový soubor pro přepravy zvláštních štěpných materiálů a 241Pu musí být konstruován tak, aby při podrobení zkouškám popsaným v příloze č. 9, části II vyhověl požadavkům uvedeným pod písmeny a) až c) tohoto bodu:

a) ani objem, ani jakýkoliv rozměrový parametr, na jehož základě byla oceněna kritičnost, se nesmí zmenšit o více než 5 % a konstrukce obalového souboru nesmí umožňovat vložení krychle o hraně 100 mm,

b) do sebe z jakékoliv části obalového souboru nesmí proniknout nebo vniknout voda, ledaže by vniknutí vody, nebo její únik z takové části , do určitého předvídatelného množství, splňovaly předpoklad bodů 6 a 7,

c) prostorové rozložení obsahu radionuklidů v obalovém souboru a geometrie zádržného systému se nesmí změnit tak, aby se významně zvýšilo množení neutronů.

(5) Při určování podkritičnosti jednotlivých izolovaných obalových souborů s projektovaným obsahem zvláštních štěpných materiálů se má za to, že voda může pronikat do všech volných prostorů obalového souboru včetně těch, které se nacházejí uvnitř zádržného systému i z nich unikat. Jestliže však projekt zahrnuje zvláštní prostředky zabraňující takovému pronikání vody do určitých volných prostorů nebo unikání vody z těchto prostorů, dokonce i v důsledku chyb obsluhy, pak je možno předpokládat, že do uvedených prostorů voda neproniká a z nich neuniká ven. Zvláštními prostředky se rozumí:

a) vícenásobné, vysoce účinné zábrany proti vodě, přičemž každá z nich by měla zůstat vodotěsná i v případě poškození obalového souboru a jeho obsahu; vysoký stupeň kontroly kvality při výrobě a užívání obalu a zvláštní zkoušky spolehlivosti uzavření každého obalového souboru před jeho odesláním,

b) další prostředky, které byly schváleny Úřadem a kompetentními orgány všech zemí, jichž se plánovaná přeprava týká.

(6) Jednotlivé obalové soubory poškozené i nepoškozené musí být podkritické za podmínek uvedených v bodech 4 a 5 a s přihlédnutím k fyzikálním a chemickým vlastnostem obsahu, včetně jakýchkoliv změn těchto vlastností, ke kterým může dojít v případě poškození obalového souboru a jeho obsahu, a za níže uvedených podmínek moderace a odrazu:

a) materiál uvnitř zádržného systému je v prostorovém uspořádání a moderaci, které umožňují maximální množení neutronů a dochází k odrazu v blízkosti zádržného systému způsobeném 200 mm vrstvou vody (nebo ekvivalentní vrstvou) nebo k vyššímu odrazu v okolí zádržného systému, který může být dodatečně způsoben materiálem obklopujícím obal,

b) materiál, jehož libovolná část unikla ze zádržného systému je v prostorovém uspořádání a moderaci, které vedou k maximálnímu množení neutronů a dochází k odrazu v blízkosti tohoto materiálu způsobenému vrstvou 200 mm vody (nebo ekvivalentní vrstvou).

(7) Při hodnocení podkritičnosti zvláštních štěpných materiálů v prostorovém rozložení při přepravě je nutno respektovat následující faktory:

a) určování podkritičnosti ozářených zvláštních štěpných materiálů může vycházet z reálného průběhu ozáření s přihlédnutím k odlišnostem ve složení,

b) při určování podkritičnosti ozářených zvláštních štěpných materiálů s neznámým průběhem ozařování je nutno vycházet z následujících předpokladů:

1. snižuje-li se množení neutronů ozářením, považuje se materiál za neozářený,

2. zvyšuje-li se množení neutronů ozařováním, je materiál nutno považovat za ozářený, a to do míry odpovídající maximálnímu množení neutronů.

(8) Při určování podkritičnosti blíže neurčených zvláštních štěpných materiálů jako jsou radioaktivní odpady, u nichž složení zvláštních štěpných složek, jejich hmotnost, koncentrace, koeficient množení nebo hustota nejsou známy nebo nemohou být určeny, se musí vycházet z předpokladu, že každý neznámý parametr má takovou hodnotu, která by způsobila největší množení neutronů při pravděpodobných přepravních podmínkách.

------------------------------------------------------------------