Příloha č. 6
Další požadavky na obalové soubory typu B
(1) Obalový soubor typu B musí být zkonstruován tak, aby splňoval požadavky bodů 2 až 6 této přílohy a současně s tím buďto bodů 7 až 13 této přílohy pro typ B(U), nebo 14 a 15 této přílohy pro typ B(M).
(2) Obalový soubor typu B musí být konstruován tak, aby si zachoval po podrobení zkouškám podle přílohy č. 9, část III, body 1 až 4 dostatečné stínění zajišťující příkon dávkového ekvivalentu ve vzdálenosti 1m od povrchu obalového souboru nižší než 10 mSv/h při maximálním obsahem radionuklidů, pro který je obalový soubor konstruován.
(3) Vnějšími podmínkami pro účely této přílohy se rozumí okolní teplota 38 stupňů C a ozáření sluncem podle tabulky.
Tabulka - Hodnoty ozáření sluncem
------------------------------------------------------------------
Tvar a umístění povrchů Ozáření sluncem po dobu
12 hodin za den (Wm-2)
------------------------------------------------------------------
Ploché vodorovně přepravované povrchy
- základna -
- ostatní povrchy 800
------------------------------------------------------------------
Ploché povrchy nepřepravované vodorovně
- všechny povrchy 200
------------------------------------------------------------------
Zakřivené povrchy 400
------------------------------------------------------------------
(4) Obalový soubor typu B, který má tepelnou ochranu pro účely splnění požadavků tepelné zkoušky uvedené v příloze č. 9, část III, bod 3 musí být konstruován tak, aby tato ochrana byla účinná i v případech, kdy je obalový soubor podroben zkouškám uvedeným v příloze č. 9, část II, body 1 až 8 a příloze č. 9, část III, body 2a) a 2b) nebo alternativně zkouškám uvedeným v příloze č. 9, část III bodech 2b) a 2c). Jakákoliv takováto ochrana na vnější části obalového souboru nesmí být narušena při běžné manipulaci nebo přepravě a při nehodách, jejichž podmínky jsou modelovány při uvedených zkouškách, tj. např. rytí, sekání, smyk, odírání nebo hrubé zacházení.
(5) Obalový soubor typu B musí být konstruován tak, aby, je-li podroben:
a) zkouškám popsaným v příloze č. 9, část II, body 1 až 8, omezil ztrátu projektovaného obsahu radionuklidů nejvýše na A1 2x 10-6 za hodinu a
b) zkouškám popsaným v příloze č. 9, část III, bodech 1, 2b, 3 a 4 a zároveň zkouškám
1. uvedeným v příloze č. 9, část III, bodu 2c), jestliže jeho hmotnost včetně hmotnosti projektovaného obsahu radionuklidů činí nejvýše 500 kg a celková hustota stanovená na základě vnějších rozměrů činí nejvýše 1000 kg/m3 a hodnota aktivity obsahu radionuklidů je nejvýše 1000 A2, ne však v případě radioaktivního materiálu zvláštní formy, nebo
2. uvedeným v příloze č. 9, část III, bodu 2a) pro všechny ostatní obalové soubory a jejich projektované obsahy radionuklidů,
omezil celkovou ztrátu obsahu radionuklidů za týden na nejvýše 10 A2 pro krypton-85 a nejvýše A2 pro všechny ostatní radionuklidy.
(6) Jedná-li se o směs různých radionuklidů, musí se použít ustanovení v příloze č. 4 této vyhlášky s výjimkou kryptonu-85, kdy je možno použít efektivní hodnoty A2 rovné 100 TBq.
(7) Obalový soubor typu B(U) projektovaný pro přepravu vyhořelého nebo ozářeného paliva s aktivitou vyšší než 37 PBq musí být konstruován tak, aby při zkoušce ponořením do vody uvedené v příloze č. 9, část III, bod 5 nedošlo k roztržení zádržného systému.
(8) Soulad s povolenými limity úniku aktivity dle 5a) resp. 5b) nesmí být závislý ani na filtrech, ani na mechanickém chladícím systému.
(9) Obalový soubor typu B(U) nesmí v zádržném systému obsahovat pojistný tlakový systém, který by za podmínek zkoušek uvedených v příloze č. 9, část II, body 1 až 8 a Příloze č. 9, část III, body 1 až 4 umožňoval únik radionuklidů do okolí.
(10) Obalový soubor typu B(U) musí být konstruován tak, aby i v případě maximálního normálního provozního tlaku při podrobení zkouškám uvedených v příloze č. 9, část II, body 1 až 8 a příloze č. 9, část III, bodech 1 až 4 nedosáhlo pnutí v zádržném systému hodnot, které by jej ovlivnily tak, že by nesplňoval příslušné požadavky.
(11) Obalový soubor typu B(U) nesmí mít maximální normální provozní tlak větší než 700 kPa.
(12) S výjimkou požadavku na obalové soubory určené pro leteckou přepravu nesmí maximální teplota na kterékoliv části lehce přístupného povrchu při běžných podmínkách přepravy přesáhnout 85°C během přepravy bez použití odstínění, jestliže maximální teplota překročí 50°C, obalový soubor typu B(U) se přepravuje za podmínek výlučného použití 7). Pro ochranu pracovníků dopravy je možno počítat s bariérami nebo stěnami, přičemž tyto bariéry nemusí být podrobeny zkouškám.
(13) Obalový soubor typu B(U) musí být konstruován pro okolní rozsah teplot od 40°C do + 38°C.
(14) Obalový soubor typu B(M) musí vyhovovat požadavkům na obalové soubory typu B uvedeným v bodech 2 až 6 s výjimkou požadavků na obalové soubory určené k přepravě výhradně uvnitř daného státu nebo mezi určitými státy, pokud kompetentní orgány daného státu nebo těchto států souhlasí se změnou požadavků na teplotní a izolační vlastnosti obalového souboru, oproti těm, které jsou uvedeny v bodech 7 až 13 této přílohy. Požadavky na obalové soubory typu B(U) uvedené v bodech 7 až 13 této přílohy mají být splněny, pokud je to technicky možné.
(15) Periodická ventilace obalových souborů typu B(M) naplněných projektovaným obsahem radionuklidů, schválená kompetentními orgány země odesílatele, všech tranzitních zemí a cílové země, je během přepravy možná za předpokladu, že provozní kontroly ventilace jsou pro tyto orgány přijatelné.
------------------------------------------------------------------