CODEXIS® Přihlaste se ke svému účtu
CODEXIS® ... 142/1960 Sb. Vyhláška Generálního ředitele Státní banky československé o poskytování provozních úvěrů a uplatňování sankcí § 1 - Úvodní ustanovení

§ 1 - Úvodní ustanovení

142/1960 Sb. Vyhláška Generálního ředitele Státní banky československé o poskytování provozních úvěrů a uplatňování sankcí

§ 1

Úvodní ustanovení

(1) Významné úkoly uložené XI. sjezdem KSČ a vládou republiky všem odvětvím našeho národního hospodářství při zvyšování hmotné a kulturní životní úrovně pracujících vyžadují další rozvíjení materiální a technické základny a zvyšování společenské produktivity práce.

(2) Proto i provozní úvěr musí být poskytován tak, aby maximálně přispíval k přípravě a zavádění nejvhodnější techniky jako základní podmínky dalšího rychlého růstu společenské produktivity práce, aby pomáhal zabezpečit plnění a společensky žádoucí překračování plánovaných úkolů ve výrobě i v oběhu při dodržování maximální hospodárnosti a vysokého tempa socialistické akumulace a aby působil na ekonomicky správnou tvorbu zdrojů národního hospodářství, včetně vlastních zdrojů hospodářských organizací, i na jejich nejefektivnější využití pro další rychlý rozvoj výrobních sil, pro stále dokonalejší uspokojování společenských a kulturních potřeb pracujících a pro soustavné prohlubování socialistických výrobních vztahů. Bude-li úvěr takto působit, bude tím Státní banka československá sloužit příštímu rozvoji naší socialistické společnosti a přispívat k shromažďování materiálních a kulturních zdrojů potřebných pro její postupný přechod ke komunismu.

(3) Soustavné rozvíjení a prohlubování socialistické demokracie opírající se o principy demokratického centralismu projevuje se v neustálém zvyšování účinné účasti pracujících na řízení národního hospodářství, správě státu a kulturní výstavbě. Přitom je důležité působit i úvěrem na rychlejší realizaci podnětů pracujících, na zabezpečování souladu místních a dílčích zájmů a potřeb se zájmy a potřebami celospolečenskými a na upevňování centrálního řízení v zásadních otázkách při rozsáhlé decentralizaci pravomoci a odpovědnosti převedené na národní výbory a ostatní společenské a hospodářské organizace.

(4) Zájem hospodářských organizací na tvorbě vlastních zdrojů a na využití vlastních zdrojů i úvěru pro další rozvoj vytváří hlubší ekonomický vztah mezi hospodářskou činností organizací, jejich vlastními zdroji a úvěrem. Předpokladem všestrannějšího a efektivnějšího využití úvěru v hospodářských organizacích k zrychlení jejich rozvoje je, aby se pracující ve větší míře účastnili rozhodování nejen o vlastních finančních zdrojích hospodářských organizací, ale i o využití úvěru. Pracující v hospodářských organizacích mají zájem na tom, aby organizace požadovaly od banky úvěr jen tehdy, když přispěje v souladu s celospolečenskými zájmy k rozvoji hospodářských organizací, ke zvýšení výroby, k rozvoji dopravy, služeb placených obyvatelstvem, obratu zboží a snížení nákladů, zvýšení produktivity práce a ke zlepšení hospodářských výsledků, nikoli k zakrývání nedostatků. Proto mají vedoucí hospodářských organizací ve spolupráci s orgány Státní banky československé zabezpečovat, aby organizace ROH a pracující byli informováni i o takových otázkách, jako je potřeba úvěru a její důvody, jakož i účelné a efektivní využití úvěru jako finančního zdroje doplňujícího vlastní zdroje hospodářských organizací, a mohli se k těmto otázkám vyjádřit.

(5) Takto bude Státní banka svou činností a působením úvěru sloužit i ekonomicky a politicky nejúčinnějšímu a nejúčelnějšímu rozvoji tvůrčí iniciativy pracujících a jejich účasti na hospodářské a kulturní výstavbě socialistické republiky ve prospěch celé společnosti i každého jejího příslušníka.