§ 23.
Osvobození od daně pro nová vodní díla povoluje ministerstvo financí v dohodě s ministerstvy veřejných prací a zemědělství k odůvodněné žádosti podnikatele podané u finančního úřadu I. stolice, v rámci zákonem stanoveném a se zřetelem k možnosti racionelního využití síly .vodního díla, k obvyklé rentabilitě a amortisaci. Podnikatel je povinen na požádání finančního úřadu I. stolice předkládati každoročně v pravidelné lhůtě, podnikatelem zvolené a finančnímu úřadu předem oznámené, účetní rozvahu ku přezkoušení v tom směru, zda trvají podmínky osvobození, a konati podrobné zápisy, jak je finanční úřad I. stolice podle poměrů toho kterého podniku k získání přehledu o provozu ve směrech shora naznačených nařídí.
K vodním dílům lze počítati též údolní přehrady a jiné nádrže vodní po 1. lednu 1919 zbudované, pokud jsou tyto přehrady podmínkou pro umožnění neb zlepšení výkonnosti vodního díla, a je-li podnikatel vodního díla povinen přispívati na jich stavbu a udržování.
Novým vodním dílům, zřízeným a uvedeným do provozu po 1. lednu 192S, přiznává se úplné osvobození od daně z vodní síly pro první patnáctiletí bez předchozího přezkoušení jejich výnosnosti podle § 9 zák. č. 338/1921 Sb. z. a n.; stejně přiznává se bez předchozího přezkoušení výnosnosti pro první patnáctiletí další osvobození od daně z vodní síly pro vodní díla, zřízená a uvedená do provozu v době od 1. ledna 1919 do 31. prosince 1925, byla-li za příslušná roční období včetně roku 1925 nevýnosnost jejich prokázána.
Zmíněná osvobození přiznají se však pouze tehdy, neodpisoval-li podnikatel kapitál investovaný do vodního díla takovými částkami, jimiž by tento kapitál umořil v době kratší 30 let. Příslušný průkaz o tom je podnikatel povinen podati na požádání finančních úřadů I. stolice.
Výnosností podle § 9 zák. č. 338/1921 Sb. z. a n. rozumí se podnikatelský zisk 3 5% z kapitálu investovaného.