§ 1.
Vyměřuje-li se daň ve smyslu § 2a) zákona podle nejvyšší možné výkonnosti poháněcího zařízení a jeho využití, počítá se daň -z vodní síly ze součinu využité výkonnosti poháněcího zařízení a doby provozu.
Při stanovení této výkonnosti postupuje se takto:
I. Výkonnost vodního motoru v užitečných koňských silách (75 kgm) za 1 vteřinu vypočte se z následující rovnice výkonnosti:
1000
N = ---- Q . H . η,
75
při čemž znamená
N počet užitečných (skutečných) koňských sil, daných na hřídeli motoru,
Q množství vody, proteklé motorem, v kubických metrech za vteřinu,
H užitečný spád v metrech příslušný onomu množství Q,
η součinitele užitečné výkonnosti (užitečný efekt) vodního motoru.
II. U podniků s několika vodními motory je výkonnost poháněcího zařízení dána součtem výkonnosti jednotlivých motorů, nacházejících se současně v provozu. Nejvyšší možnou výkonností vodního motoru rozumí se taková výkonnost, při které rovnice výkonnosti dává největší číselný výsledek; nejvyšší možná výkonnost poháněcího zařízení (u podniků s několika vodními motory) je pak ona, při níž součet výkonností všech vodních motorů je největší.
III. Souhlasí-li podnikatel vodního díla, aby daň vyměřena byla podle nejvyšší možné výkonnosti poháněcího zařízení po dobu provozu bez ohledu na rozsah využití, bere se tato výkonnost za podklad výpočtu síly zdanitelné.
IV. Má-li se zdaňovati síla skutečně využitá, je podnikatel vodního díla povinen po ohlášenou dobu pracovní soustavně zjišťovati skutečnosti, jichž je potřeba pro stanovení množství vody proteklé motorem a příslušného užitečného spádu. Rozsah soustavného zjišťování uvedených skutečností řídí se dle toho, jak se vodní síla v tom kterém podniku mění, po případě jak daleko chce podnikatel uplatňovati klesání stavu vodního a ostatní zjevy, podmiňující skutečné využití vodní síly; v těchto mezích může býti podrobný způsob provedení tohoto zjišťování stanoven podle § 16 nařízení.
Zjišťování jednotlivých součinitelů, potřebných pro výpočet skutečně využité výkonnosti, provádí se tímto způsobem:
a) množství vody, vodními motory proteklé, stanoví se buď podle tažení stavidel nebo podle otevření rozváděcího kola nebo jiným způsobem podle § 16 nařízení;
b) spád se stanoví čtením výšek hladin na pevných vodočtech, umístěných v horní a spodní vodě motoru, anebo jiným účelným způsobem podle § 16 nařízení; od spádu stanoveného čtením na vodočtech odečítají se ztracené spády mezi oběma vódočty, pokud nejsou zahrnuty v součiniteli užitečného efektu, takže se počítá jen s užitečným spádem;
c) užitečný efekt vodního motoru se zjišťuje podle skutečného stavu motoru s přihlížením k příslušným dokladům a plánům; v případě dohody anebo s výhradou konečného zjištění lze počítati s těmito nejmenšími součiniteli užitečného efektu:
u turbiny ........................... 0.75,
u kola na svrchní vodu .............. 0.65,
u kola na střední vodu .............. 0.55,
u kola na střední vodu s kulisou .... 0.65,
u kola na spodní vodu ............... 0.30.
Podnikatel je oprávněn žádati za přiznání menšího součinitele užitečného efektu, prokáže-li způsobem v § 16 nařízení označeným, že skutečná hodnota součinitele je nižší než příslušná hodnota za základ vzatá; stejně je oprávněn finanční úřad I. stolice započítati vyšší hodnotu, prokáže-li ji úředním šetřením.